Z kraju

Prof. Osadczy: W tej chwili realizuje się scenariusz obalenia ustawy o IPN

Z prof. dr. hab. Włodzimierzem Osadczym, dyrektorem Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum KUL rozmawia Anna Wiejak.

Powiedział Pan na antenie „Radia Maryja”, że nowelizacja ustawy o IPN jest zagrożona. Rzeczywiście, część polityków PiS, jak chociażby marszałek Senatu Stanisław Karczewski, już podejmują próby wycofania się z tej ustawy mimo iż przeszła całą drogę proceduralną, niezbędną do wprowadzenia jej w życie. Dochodzi do nich część środowisk naukowych (prof. Andrzej Nowak i prof. Robert Frost), które wzywają, aby sprawę nowelizacji „przemyśleć jeszcze raz”. Konsultował Pan tą nowelizację. Jakie w Pana ocenie będą konsekwencje wycofania się z niej, kiedy już została przyjęta?

– Trudno powiedzieć. Sytuacja jest bezprecedensowa. Na pewno decyzja o wycofaniu się z ustawy świadczyłaby o dyskredytacji państwa polskiego, elit politycznych. Na pewno pogrążyłaby państwo w kolejnym kryzysie politycznym. Na pewno doprowadziłaby do rozbicia sceny politycznej z racji na to, że środowiska patriotyczne w tych układach uznają, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest formacją, która realizuje założenia polityki i jest konsekwentna w dążeniu do prawdy. Także jest to bardzo dramatyczna sytuacja.

W mojej ocenie, wbrew temu, co twierdzą niektórzy, wycofanie się z tych zapisów nie spowoduje zmniejszenia ataków na Polskę, ale ich eskalację. Czy zgodzi się Pan z tym twierdzeniem?

– Jak najbardziej. Przecież ta ustawa miała stanąć mocno w obronie polskiej pamięci historycznej, polskiej godności, która non stop była atakowana, więc jak najbardziej się zgadzam z tą tezą. Będzie to sytuacja kryzysowa, i dla państwa polskiego też – państwo polskie wkroczy w okres dość trudny.

Pamiętam, kiedy Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę penalizującą wszelkie słowa krytyki pod adresem Stepana Bandery i innych nie mniej zbrodniczych nacjonalistów ukraińskich, penalizującą mówienie prawdy o tych ludziach. Wówczas w zasadzie nie było reakcji ani polskiego rządu, ani środowisk, które z taką zaciętością usiłują wymusić wycofanie przyjętej nowelizacji ustawy o IPN. Odważnie komentowali to jedynie niektórzy naukowcy i działacze kresowi, których teraz odsądza się od czci i wiary, oskarżając o działalność agenturalną na rzecz Rosji. To jest delikatnie mówiąc chora sytuacja i zastanawiam się, jak do czegoś takiego mogło w ogóle dojść?

– Jest to pytanie retoryczne. Widzimy, jakie rządy były sprawowane przez cały czas tzw. Polski suwerennej. Można powiedzieć, że w białych rękawiczkach Polska była doprowadzana do stanu państw Europy Zachodniej, które w tej chwili wobec inwazji islamu są pozbawione tożsamości, fundamentów związanych z cywilizacją chrześcijańską, z normalnością ludzką, polegającą na tym, że jest fundament funkcjonowania społeczeństwa w postaci zdrowego, naturalnego modelu rodziny, naturalnego podziału na płeć żeńską, płeć męską – to wszystko zostało podważone i społeczeństwa w Europie Zachodniej, uznając trzecią płeć, uznając rodzica A i rodzica B, teraz są bezradne wobec islamu i skazane na zagładę. Taki los też przygotowany jest Polsce. Polska – wiadomo – w znacznie większym stopniu przywiązana jest do tradycji i wartości, stąd też robi się to w białych rękawiczkach. Ale jak Polska wystąpiła w obronie wartości fundamentalnych, już się nie przebiera w środkach, stosuje się brutalną presję.

Pani słusznie zauważyła, że podobne procedury, które obowiązują w całym świecie – chodzi o obronę własnej godności – nie wzbudzają żadnych dyskusji. Nie mamy dyskusji wokół Holokaustu, i słusznie, bo jest to zbrodnia absolutna, o której możemy mówić, ale wychodząc z założenia, że jest to zło. Natomiast temat ludobójstwa na Kresach może być poruszany na terenie państwa polskiego w ten sposób, że mówi się o jakiejś wojnie polsko-ukraińskiej, mówi się o porównywalnych metodach, relatywizuje się, zaprzecza itd. Z tą uwagą pani redaktor jak najbardziej się zgadzam. To jest słuszne spostrzeżenie.

Czy nie odnosi Pan wrażenia, że wynik obecnej batalii o nowelizację ustawy o IPN trwale zadecyduje o pozycji Polski w świecie?

– Trzeba powiedzieć, że pozycja Polski w świecie nie jest pozycją mocną. Nie jest to państwo, z którym się liczy, ale państwo realizujące politykę Stanów Zjednoczonych, więc Polska w tej chwili postrzegana jest jako pochodna polityki Stanów Zjednoczonych. Wydaje mi się, że naciski z USA doprowadziły tutaj do takiej sytuacji, więc nie sądzę, że coś się zmieni. Zresztą te przykłady, które pani przytoczyła, kiedy dyplomacja polska milczy w sytuacji, kiedy należałoby wołać… Możemy zatem przyjąć założenie, że dyplomacja polska na odcinku wschodnim nie realizuje polskiej racji stanu, a jest sterowana z ośrodków zagranicznych. Zatem nie sądzę, że cokolwiek się zmieni w sensie wizerunkowym. Taką szansę mamy, że wizerunek państwa może się zmienić w sytuacji przywrócenia sobie godności, natomiast mi się wydaje, że sprawa jest przesądzona z racji na postawę polityków PiS-u, z racji na zmasowane i skoordynowane ataki na ustawę dokonywane przez środowiska bliskie PiS-owi, więc myślę, że w tej chwili realizuje się scenariusz obalenia ustawy i z całą pewnością partia, która ma całkowitą władzę w państwie, doprowadzi do tego.

Jeżeli ta ustawa zostanie wycofana, będzie to bezpośrednie uderzenie we wszystkich tych, którzy walczyli i walczą nadal o prawdę historyczną, i będzie to uderzenie bardzo konkretne.

– Oczywiście kondycja państwa polskiego będzie wówczas zupełnie inna niż przedtem. Będzie to taki moment przełomowy. Na pewno będzie to sytuacja, kiedy siły zła wezmą rewanż, a jak to dalej się potoczy, to jeden Pan Bóg wie, dlatego też nie przyjmujmy takiej zupełnie kapitulanckiej świadomości. Jest Radio Maryja, są ośrodki, które walczą o prawdę, są to ośrodki dość silne, zatem zobaczymy. W tej chwili doświadczamy sytuacji, kiedy siły zła biorą rewanż i usiłują zniszczyć te wszystkie osiągnięcia, do których doprowadzono w polityce pamięci.

Dziękuję za rozmowę.

 

Fot. Anna Wiejak

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

30 komentarzy

30 Komentarzy

 1. finka

  24 lutego 2018 at 11:58

  Dokladnie, zmasowany atak ma Polskę rzucić na kolana, miejmy nadzieję, że rząd się nie podda, bo to zaprzepaści pozycję Polski na pokolenia i pozwoli na rabunek kraju, przeczytajcie https://wpolityce.pl/polityka/383024-nasz-wywiad-maria-szonert-binienda-akcja-szkalowania-polakow-i-dobrego-imienia-polski-jest-zakrojona-na-szeroka-skale

 2. gazetawarszawska.com

  24 lutego 2018 at 12:02

  Ziobro: Żydowscy kapo i żydowscy szmalcownicy nie będą karani.

 3. Wołyń1943

  24 lutego 2018 at 12:05

  Po numerze, jaki wycięli nam z paszportami, należy się spodziewać wszystkiego, także i tego, że wycofają się z nowelizacji ustawy o IPN, zwłaszcza w jej wydźwięku ukraińskim.

  • podolak

   24 lutego 2018 at 15:17

   O trudnej robocie konsula-ukronazisty na TYŁACH wroga, otwartym tekstem ze Lviva podane.

   „По-четверте, можна подивитися, як це виглядало збоку, коли Василь Павлюк ще не був консулом в Любліні.
   А відповідав за впровадження «ідеології бандеризму» у Львові, будучи секретарем міської ради і одним із головних «свободівців».
   Йому, напевно, зараз взагалі дуже цікаво. В тилу, так би мовити, ворога. На не своїй, Богом даній, землі.”

   https://zaxid.net/pro_pozitivi_polskoyi_istorichnoyi_politiki_n1449752

 4. wolna-polska.pl

  24 lutego 2018 at 12:07

  1-Wyobraź sobie świat bez Izraela. 2-Odpowiedz żydowskim kłamcom. 3-Żydowski holokaust i NWO. John Kaminski.

 5. Lila

  24 lutego 2018 at 12:09

  Zgierz to poczatek tego co nas czeka.Duda,Pis I reszta sa skonczeni zostal tylko Winnicki,Rzymkowskii dalej nic…

 6. m

  24 lutego 2018 at 12:35

  Karnowski raz:
  „Napadnięta przez bestie, bombardowana, rozstrzeliwana na ulicach miast, mordowana w Auschwitz, Palmirach, lasach piaśnickich i Dolinach Śmierci, torturowana na Pawiaku, Szucha i w „Palace”, pacyfikowana w setkach wsi, wypędzona z Warszawy, głodzona i udręczona w każdy możliwy sposób przez Niemców Polska dostała „propozycję”. Ma zostać obsadzona w dziejach świata jako oprawca Żydów. Ma zagrać rolę sprawcy cudzej zbrodni.
  Ma zostać głównym narodowym oprawcą, bo przecież „naziści” nie mają ojczyzny, a innych narodowych zbrodniarzy w tym krajobrazie właściwie nie widać.
  Jeśli przyjmiemy tę „propozycję” – z wygody albo strachu – będzie to oznaczało, że nie zasługujemy na godny byt narodowy.
  Jeśli przyjmiemy tę „propozycję”, zdradzimy miliony pomordowanych obywateli polskich. Zarówno tych narodowości żydowskiej, jak polskiej.
  Jeśli przyjmiemy tę „propozycję”, czekają nas kolejne, podobne „propozycje”. Równie koszmarne.
  Walka z tym arcykłamstwem musi stać się jednym z najważniejszych zadań naszego państwa.
  https://wpolityce.pl/historia/382896-napadnieta-przez-bestie-mordowana-i-torturowana-polska-dostala-propozycje-ma-zagrac-role-sprawcy-cudzej-zbrodni

  • TZ.

   27 lutego 2018 at 22:59

   No dobrze, ale gdzie byli Karnowscy w ciągu minionych 10 lat? Dlaczego nie widzieli tego, co widzieli doskonale Braun, Michalkiewicz, Winnicki i wielu innych – że szykuje się zamach na Polskę? Mieli do dyspozycji własne medium,, i co? Teraz dopiero z nich tacy bohaterowie,prorocy i patrioci? Ciekawe, czy kiedy PiS skapituluje wreszcie przed Izraelem i Ukraina (najprawdopodobniej, warunki kapitulacji właśnie są negocjowane), Karnowscy nie ogłoszą, że nie ma o co kruszyć kopii, bo cała ta walka o honor narodowy to taka zabawa.

 7. m

  24 lutego 2018 at 12:36

  Karnowski dwa:
  „Wbrew emocjom części publicystów – większość elektoratu prawicy zachowuje zdrowy rozsądek. Szanuje PiS za próbę prawnej obrony dobrego imienia Polski. I jednocześnie rozumie,że wobec skali kontrakcji -teraz trzeba się cofnąć. Ale jest pełna uznania, że chociaż podjęto taką próbę” -— napisał na Twitterze Piotr Semka i można się z nim tylko zgodzić.
  https://wpolityce.pl/polityka/383044-w-sprawie-gardlowej-i-niezwykle-drazliwej-podszytej-poteznymi-emocjami-polacy-wykazali-sie-imponujaca-dojrzaloscia

  • TZ.

   27 lutego 2018 at 23:03

   No tak, już nas urabiają, że trzeba się cofnąć. Bydlaki. Tchórze.

 8. m

  24 lutego 2018 at 12:37

  „I obawiam się, że nie będzie to odwrót na z góry upatrzone pozycje, tylko raczej – w noc i mgłę.” – pan Michalkiewicz przy innej okazji, ale jakże celnie.

 9. Adam

  24 lutego 2018 at 14:17

  Dzięki Prezydentowi który dał stosowny i wystarczający czas na obalenie ustawy (jest za a nawet przeciw)

 10. Jan W.

  24 lutego 2018 at 14:43

  A jeśli zdrajca siedzi na samej górze?

 11. Jan Kowalski

  24 lutego 2018 at 14:50

  Polityka Pis/rządu przypomina mi trochę metody stosowane od czasów niepamiętnych czyli zwabiania zwolenników pewnych haseł, a zagrażających politycznie Pisowi, w jedno miejsce by ich łatwiej i szybciej znokautować. Obecnie kręgi patriotyczne są układane na kupkę, która później będzie miała etykietę antysemityzmu i faszyzmu a może jeszcze kilka izmów. U liderów tych ugrupowań zostaną znalezione jakieś gazetki (może nawet pedofilskie). Okaże się, że handlują narkotykami, niewolnikami, trzymają psy na krótkim łańcuchu i spółkują z Putinem. Po coś przecież nowe karzące ramię partii o długiej nazwie powstało.

 12. Ted

  24 lutego 2018 at 15:11

  Pan profesor ma absolutną rację.Rząd zachowuje się jak tchórze.Broni się bardzo niemrawo.Nie reaguje na niektóre chamskie ataki Żydów.Hańbą jest to ,że do ataków na nasz kraj przyłączyli się nasi przedstawiciele w U.E.Większość z nich ma pochodzenie żydowskie.Wycofanie się PIS z uchwalonej ustawy o IPN Będzie ostatnim gwoździem do ich trumny.Podobno mamy wolność.

 13. Jan

  24 lutego 2018 at 15:14

  Nigdy nie myślałem,że PIS będzie taki słaby.Nic dziwnego.Wypełniają umowy okrągłego stołu.Hańba.

 14. Robert B.

  24 lutego 2018 at 15:54

  Dojechałem tylko do „to jest zbrodnia absolutna”. No jeżeli ten pan tak uważa, to już jest wobec Żydów bezradny. Im właśnie o to chodzi, żeby uznawać to za „zbrodnię absolutną”, za którą należą się przywileje i całkowita bezkarność. Otóż np. ja tego nie kupuję. Co więcej, uważam to za horrendalną uzurpację, tak tradycyjną dla żydostwa. Moje niegdysiejsze współczucie dla nich po wieloletniej obserwacji ich zachowania spadło do zera, a nawet przekroczyło zero. Zaczynam się coraz częściej zastanawiać, czy żydostwo zachowywało się przed II wojną światową inaczej niż teraz i dochodzę do wniosku, że nie. W ten sposób wiele kwestii historycznych z zagadkowych stają się czytelne. Niestety.

 15. frate

  24 lutego 2018 at 16:04

  no i dobrze!!! Muszą być rozłamy, aby wyszło na jaw kto jest Nasz, a kto zwykłym żydowskim tchórzem zdrajcą takim jak andrzej nowak, kaczyński, karczewski, juda i frost !!!

  • Soplica

   24 lutego 2018 at 16:39

   @frate – został Ci jeszcze : Ziobro, Czaputowicz, Kamiński, Morawiecki, Szyszko, Szydło, Maciereicz, Błaszczak, Lipński, Ast, Arent, Brudziński, Cymański, Gliński Gowin,Jurgiel, Jaki, Kuchciński, Kempa, Śniadek, Pawłowicz, syn ciecia z sąsiedniej kamienicy, grabarz z Krakowa, stróż nocny,odźwierny z knajpy nocnej, ten co śpiewa za wysoko i …. wszyscy oprócz @frate! :))))

   • Jan Kowalski

    24 lutego 2018 at 17:44

    a Soplica to niby co

    • Soplica

     24 lutego 2018 at 23:13

     Rymuje się brzydko więc może dam sobie spokój.

 16. Bart

  25 lutego 2018 at 02:42

  Oświadczenie Ministerstwa Sprawiedliwości
  2018-02-24
  Komunikat
  W związku z informacjami podawanymi w mediach o „zamrożeniu ustawy o IPN” Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że każda uchwalona w Polsce przez Parlament i podpisana przez Prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem.
  Swoje stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o IPN Minister Sprawiedliwości przedstawił w opublikowanym 23 lutego 2018 r. wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

 17. ko$$$cielny

  25 lutego 2018 at 09:24

  PiS daje plamę!? Oby to nie był pierwszy krok rządu do płacenia żydostwu haraczu !!!
  Następnie, cyt:”zrobią loda” Merkel i wpuszczą imigrantów do Polski, bo bardziej zależy im na stołkach i apanażach niż na Polsce. Pamiętajcie, że wtedy spadnie wam poparcie do 20% !!!!

  • Soplica

   25 lutego 2018 at 13:27

   Wtedy poparcie zatrzyma się na 4,5% progu :)))

 18. Pingback: Zorganizowany atak na środowiska patriotyczne i kresowe | POLSKA PRAWDZIWIE PATRIOTYCZNYCH POLAKÓW

 19. Pingback: PiS-owska "dobra zmiana" - od optymizmu do agonii | proKapitalizm - Portal zwolenników wolności

 20. Gienek

  28 lutego 2018 at 11:15

  Nie ma mowy o jakimkolwiek pojednaniu i kiedykolwiek. To Izrael totalnie przegiął sprawę.
  1. Ruderman znajduje się w kontakcie w władzami Izraela, wystarczy pooglądać twitera Ruderman.
  2. Strona neverdeny nie została założona przez Ruderman, lecz Medio Marketing Content LTD w Tel-Avivie, ulica Raul Valenberg 2, telefon (+972.545226520).
  3. W Tel-Avivie na całej ścianie wieżowca wywieszono plakat z linkiem do neverdeny.
  4. Ruderman a w zasadzie Izrael szantażuje Polskę pojęciem „polish holocaust”.
  5. Spot filmowy Ruderman czyli spot Izraela nawołuje amerykanów do zerwania wszelkich relacji z Polską co defacto oznacza próbę rozerwania NATO na flance wschodniej.
  6. Izrael tym samym narusza fundamenty bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Kto dał pozwolenie Izraelowi na grzebanie w NATO ?
  7. Dowództwo NATO za wroga numer jeden powinno uznać Izrael jako harcownika Rosji.
  8. Woda sodowa uderzyła Izraelowi po tym jak Trump uznał Jerozolimę stolicą. On odpowiada za ten bałagan.

 21. Tomasz

  1 marca 2018 at 10:12

  Zdrajcy Polski i Polaków .Polska będzie płacić Żydom z Izraela i U S A 1 Bln Zł.

 22. Wacław Słowikowski

  2 marca 2018 at 07:22

  W tej chwili odbywa się próba rozwalenia ustawy o IPN i Reprywatyzacyjnej . Czy rząd mógłby wstać z kolan wytrzeć usta i zacząć reprezentować interesy polskie a nie żydowskie?

 23. m

  2 marca 2018 at 17:52

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra