Z zagranicy

Od 2008 roku USA wyprodukowały 70 mln sztuk broni

Z danych rządu Stanów Zjednoczonych oraz przemysłu zbrojeniowego wynika, że od 2008 roku wyprodukowano w USA 70 mln sztuk broni. W roku 2016 – ostatnim, dla którego dane są dostępne – amerykańskie firmy zbrojeniowe znacząco zwiększyły produkcję, wypuszczając na rynek 11,5 mln sztuk nowej broni.

W ocenie ekspertów ów wzrost miał związek ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i spodziewanym zwycięstwem kandydatki Partii Demokratycznej Hillary Clinton, zdeklarowanej zwolenniczki ograniczenia Amerykanom dostępu do broni. Zresztą dwa ostatnie odnotowane zwyżki w obrocie bronią nastąpiły dokładnie w czasie, kiedy rząd rozważał wprowadzenie ograniczeń do jej dostępu (2016 i 2013 rok).

– Miłośnicy broni palnej byli przekonani, że ich prawo do zakupu broni, czy też do zakupu pewnych typów broni zostanie im odebrane przez polityków, stąd spieszyli się z zakupami – zwracał uwagę Philip Cook, emerytowany wykładowca studiów politologicznych na Duke University w Durham w Karolinie Północnej.
Sprzedaż broni gwałtownie spadła w 2017 roku po zwycięstwie przeciwnika ograniczania dostępu do broni Donalda Trumpa w wyścigu o fotel prezydencki – a przynajmniej tak wynika z danych przekazanych przez poszczególnych producentów.

Większość produkowanej w Stanach Zjednoczonych broni – a przynajmniej tak twierdzi amerykański Departament Sprawiedliwości – jest sprzedawana na rynku wewnętrznym.

Największy zysk w 2016 roku odnotowały zakłady Remingtona, największy producent broni w USA, które sprzedały o 16,7 proc. sztuk broni więcej niż w 2015 roku, osiągając z tego tytułu 437,8 mln przychodu.

Źródło: Press TV

Fot. Wikipedia

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. m

  25 lutego 2018 at 21:02

  90 Americans killed by guns every day.
  300 million guns in homes across America.
  Every day in the US 9 kids are shot unintentionally, 900 children and teens take their own lives (suicides) every year – they`re almost all with a parent`s gun.
  Two-thirds of school shootings happen with a gun taken from the home.
  https://www.ted.com/talks/dan_gross_why_gun_violence_can_t_be_our_new_normal

  • BronNa Wczoraj

   25 lutego 2018 at 22:22

   I teraz warto dodac statystykje z Polski na przelomie 200 lat po zaborami, wojny itp.
   grabieze
   Ile Polakow wywieziono na syberie, zmarlo, zakatowano
   Nie oplaca sie nam nie posiadac brobi chocby dlugiej dla obrony domostwa

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra