Polskość

Współczesna Rosja. Tożsamość i mentalność. Nieefektywny model ustrojowy

Imperialistyczna polityka Rosji niestety często dotyczy Polski i Polaków. Podstawą  naszej skutecznej obrony interesów  jest wiedza o  o zagrożeniach. W zdobyciu wiedzy o Rosji pomoże praca doktora habilitowanego Mirosława Minkina (absolwenta Akademii Obrony Narodowej, wykładowcy akademickiego i autora wielu prac o Rosji oraz bezpieczeństwie narodowym) „Rosja-Zachód. Walka o wpływy” wydana staraniem wydawnictwa Rytm.

„Rosjanie postrzegają siebie w kategoriach wyjątkowości, mają poczucie wyższości cywilizacyjnej nad światem” -stwierdza autor – szczególnie nad ich zdaniem zdegenerowanym zachodem. Rosjanie uważają „że ich misją jest obrona tradycyjnych konserwatywnych wartości i dogmatów wiary prawosławnej”. Warto zaznaczyć, ze rosyjskie konserwatywne wartości mają nie wiele wspólnego z wartościami cywilizacji łacińskiej.

W konfrontacji z zachodem Rosjanie są dumni z zwycięstw swego carskiego i sowieckiego oręża. Taka rosyjska mentalność determinuje rosyjską dyplomację. Rosję w stosunkach międzynarodowych bardzo boli lekceważenie z jakim spotyka się ze strony USA, chcąc być traktowana przez Stany Zjednoczone jako równorzędny partner.

Rosjan cechuje przywiązanie do silnego przywództwa wyrażające się często w kulcie jednostki. Silne przywództwo zdaniem Rosjan „jest gwarantem stabilności rosyjskiego państwa i społeczeństwa”. Wyrazem takich przekonań Rosjan jest wysoce nieefektywny model zarządzania państwem w którym „wszystkie najważniejsze decyzje, ale także decyzje o mniejszym znaczeniu podejmuje Władymir Putin”, co sprawia, że państwo nie działa sprawnie.

Nieefektywność władzy państwowej w Rosji pogłębia podporządkowanie państwa czekistom z resortów siłowych. Zamiast sprawnie działać organizm państwowy Rosji podporządkowany jest militaryzmowi, imperializmowi, obsesji tajności, mechanizm korporacyjnym, nienawiści do Zachodu (oraz jego wzorów ustrojowych), i dominacji pragmatyzmu nad moralnością.

Strukturę władzy osłabiają czystki systematycznie dokonywane przez Putina. By zachować swoją niekwestionowaną władzę. musi ich dokonywać regularnie, by likwidować w swoim środowisku wszelką potencjalną opozycję. Powodem do niezadowolenia elit rosyjskich jest to, że imperialistyczna polityka Rosji doprowadziła do sankcji Zachodu.

Stabilności władzy Putina sprzyja to, że w „w mentalności społeczeństwa rosyjskiego interesy państwa są ważniejsze” od praw jednostki. Obywatele rosyjscy są gotowi zaakceptować autorytarną władze, zrzec się części praw i swobód obywatelskich na rzecz wielkości i potęgi państwa w wymiarze międzynarodowym. Silne państwo stanowi dla Rosjan „źródło dumy narodowej”. Taki bałwochwalczy stosunek do państwa jest wysoce nieefektywny. Państwo wszechwładnej władzy, nie działa sprawnie i efektywnie, bo nie ma mechanizmu korygowania złej polityki władz oraz likwidacji patologii.

Imperialistyczna polityka Rosji sprawia, że Rosja nie jest wstanie zaakceptować niepodległości państw, które wyzwoliły się spod okupacji ZSRR. Obszar byłego ZSRR jest przez Rosję traktowany jako rosyjska strefa wpływów, co oznacza, że Rosja swój nieefektywny model ustrojowy narzuca swoim sąsiadom.

Tak jak komunizm był ideologią dla sowieckiej Rosji, tak w dzisiejszej Rosji realną ideologią są pieniądze (Putinowi nie udało się narzucić Rosjanom jako ideologii nienawiści do zachodniego konsumpcjonizmu, bo Rosjanie zachodni konsumpcjonizm poznali oraz polubili). W Rosji pieniądze są najistotniejszym elementem życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Co ważne: dominacja państwa niszcząca relacje wolnorynkowe sprawia, że dostęp do pieniędzy nie jest konsekwencją pracy i zdolności, tylko dobrych relacji z władzą.

Kasta „siłowników” (elity rządzącej Rosją i wywodzącej się z resortów siłowych) nie tylko ma kontrolę polityczną nad państwem, ale sprawuje też kontrolę nad gospodarką. „Sprawowanie funkcji państwowych stało się we współczesnej Rosji bardzo dochodowym zajęciem”. W wyniku tego nie efektywnego systemu dla Rosjan drogą do dobrobytu nie jest działalność gospodarcza, tylko obecność w aparacie państwa.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

6 komentarzy

6 Komentarzy

 1. qaz

  3 marca 2018 at 19:58

  Tendencyjny tekst. to USA prowadzi imperialistyczna politykę i traktuje wiele panstw jako swoich wasali. Pisowski Polin jest bardzo dobrym przykładem bantustanu pod kuratelą USraela.

  • Jan Bodakowski

   3 marca 2018 at 20:13

   To że USA prowadzi imperialistyczną Politykę nie jest sprzeczne z tym że Rosja prowadzi imperialistyczną politykę, na szczęście dla Polski imperializm USA nas nie dotyczy (choć może to się zmienić), a imperializm Rosji Polski niestety dotyczy. Co do kwestii Żydowskiej Izrael jest sojusznikiem Rosji, Rosja wspiera Izrael a Izrael wspiera Rosie.

   • Bronek

    4 marca 2018 at 05:57

    „na szczęście dla Polski imperializm USA nas nie dotyczy” To co wojska amerykanskie robia w Polsce?

    Ameryka chce w Polsce zrobic sfere frontowa i sciagnac do nas bron atomowa z Niemiec. To jest dla Polski ogromne zagrozenie. Jak pan tego nie rozumie, to wspolczuje.

 2. Hania

  3 marca 2018 at 22:43

  … i w Rosji powstaje ustawa 447…?!
  Panie Bodakowski, a dej pan spokój ze swoimi mundrościami:)

 3. Czesław

  4 marca 2018 at 08:58

  „Nieefektywny model ustrojowy” a nasz to jest efektywny? Zdrajcy w Brukseli oficjalnie działają na szkodę Polski a u nas tylko wiesza się tylko ich portrety na szubienicach (zamiast zdrajców) i to jest efektywne? A USA i Izrael wtrąca się nam w ustawodawstwo a my tylko z pielgrzymkami do Izraela w jarmułkach żeby się tłumaczyć z antysemityzmu, media żydowskie i organizacje żydowskie w tym i państwo Izrael obciążają nas za Holokaust a nasze władze twierdzą że Żydzi to jest nasz największy przyjaciel, podobnie jest z neobanderowską Ukrainą. Zajmijmy się więcej własnymi problemami a nie ciągle propagandziści „podniecają się” kondycją Rosji. Jarmułka i chanukowe świece http://www.prawica.net/9746

 4. flintistłud

  4 marca 2018 at 13:52

  Ruskie barbarzyństwo zaczęło uprawiać mamoniarstwo i jest tylko kwestią czasu kiedy ich żydostwo zainkasuje!
  Putin w skarpetkach. Cóż za piękny widok.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra