Niewierowicz zdymisjonowany, AWPL w szoku!

0
0
0
/

Prezydent Litwy Dalia Grybauskiate zdymisjonowała we wtorek ministra energetyki Jarosława Niewierowicza. Oficjalny powód - zatwierdzenie na stanowisku wiceministra wspomnianego resortu Renaty Cytackiej (AWPL). Decyzja o dymisji wchodzi w życie z dniem 25 sierpnia 2014 r., jednak zdaniem Akcji Wyborczej Polaków na Litwie nic nie jest jeszcze przesądzone.

 

- AWPL jest uważana za solidne ugrupowanie polityczne, za jednego z najbardziej godnych zaufania partnerów litewskiej koalicji rządzącej, który wywiązuje się z zobowiązań wobec koalicji i zawsze głosuje zgodnie z osiągniętym uprzednio porozumieniem koalicjantów - podkreślają przedstawiciele partii, dodając, iż umowa koalicyjna z listopada 2012 roku zakłada, że AWPL ma prawo do obsadzenia stanowisk ministra energetyki, wiceministra energetyki, wiceministra oświaty, rolnictwa i łączności.

 

Zgodnie z prawem nikt poza radą polityczną rządzącej koalicji nie jest uprawniony do dokonywania zmian w umowie koalicyjnej: ani prezydent, ani żaden z liderów partii wchodzącej w skład koalicji, nawet tej największej. Nikt też nie ma prawa wydawać opinii o kandydatach danej partii. Ocena kandydatów stanowi prerogatywę organów naczelnych partii zgłaszającej tych kandydatów. - Nieprzestrzeganie tych zasad i ich łamanie może świadczyć o naruszaniu europejskiej kultury politycznej czy też jej braku - uznała AWPL.

 

Dymisja Niewierowicza wzbudziła nie tylko oburzenie, ale przede wszystkim poważne zdziwienie, nie tylko deputowanych z ramienia AWPL. Polityk ten jest bowiem uważany za najbardziej kompetentnego w całym rządzie i dotychczas cieszył się poparciem samej Grybauskaite. Należy przy tym zauważyć, że nazwisko żadnego z pięciu wiceministrów, oddelegowanych przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie, nie znalazło się na tak zwanej czarnej liście. Przedstawiciele AWPL, zarówno w Sejmie, jak też w Rządzie i w samorządach, nigdy nie byli uwikłani w żaden skandal korupcyjny. Co zatem kierowało prezydent Litwy?

 

W ocenie samych polityków AWPL wszystko wskazuje na to, że określona grupa interesów skupiona wokół przedstawicieli partii konserwatywnej mogła być zainteresowana odsunięciem czy niedopuszczeniem do objęcia stanowisk przez przedstawicieli AWPL, którzy nie mają żadnych powiązań z biznesem i cieszą się nienaganną reputacją. - Dziś trudno do końca stwierdzić, co było główną przyczyną ataku na wiceminister energetyki Renatę Cytacką: czy wspomniany brak kultury politycznej, czy interesy skorumpowanych grup - stwierdzają.

 

W końcu czerwca rada polityczna litewskiej koalicji rządzącej, w odpowiedzi na doniesienia medialne o tak zwanej czarnej liście, podjęła decyzję o dymisji wszystkich wiceministrów i ich ponownym mianowaniu po uzyskaniu pozytywnej opinii litewskiej Służby Badań Specjalnych. R. Cytacka i A. Spruogis zostali pozytywnie zaopiniowani przez Służbę Badań Specjalnych, dlatego otrzymali nominację na wiceministrów energetyki.

 

Julia Nowicka

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną