Z kraju

Marek Jakubiak: Dofinansowywanie banków, instytucji nieprowadzących żadnej produkcji jest bez sensu

Z posłem Markiem Jakubiakiem (Kukiz’15) rozmawia Anna Wiejak.

JP Morgan dostanie od rządu Polski dotację w wysokości 20,2 mln zł. To drugi taki grant w historii naszego kraju.  W zamian za pieniądze firma zobowiązuje się do zatrudnienia około 3 tys. osób i uruchomienia placówki w połowie 2018 r. Czy Pana zdaniem dotowanie takich gigantów z budżetu państwa jest właściwe? Czy nie należałoby jednak inaczej spożytkować tych pieniędzy?

– To jest wynikiem polityki europejskiej. Z jednej strony Angela Merkel mówi, że protekcjonizm absolutnie nie wchodzi w grę, a z drugiej strony o takie firmy, jak ten bank, walczyły wszystkie państwa. Tutaj pan Morawiecki użył własnego uroku i chyba prywatnych koneksji, wskutek czego udało się ściągnąć tego giganta na teren Rzeczpospolitej, i bardzo dobrze. Natomiast jeśli chodzi o Mercedesa, jeśli chodzi o inne takie firmy ściągane do Polski, to one są ściągane w wyniku takiego wyścigu szczurów, polegającego na tym, że kto więcej tym firmom da, to one się tam ulokują. Bo Polska powolutku zaczyna być mniej atrakcyjnym państwem, ponieważ w Polsce płace zaczynają rosnąć, ponieważ w Polsce jest coraz mniej ludzi do pracy, a to jest problem dla takich gigantów. Ciekawe, gdzie ten gigant będzie miał swoją siedzibę. JP Morgan ma mieć swoją siedzibę w Warszawie. Skąd 3 tys. ludzi do pracy? Pewnie z całej Polski. Warszawa na tym skorzysta.

Dlaczego uważa Pan, że ulokowanie banku JP Morgan w Polsce będzie dla Polski korzystne?

– Dlatego, że nastąpi dywersyfikacja pojęcia pieniądza w Polsce. Dywersyfikacja polega na tym, że do tej pory korzystamy z unijnych środków europejskich, liczonych w euro, jeżeli tylko zakotwiczy się w Polsce na stałe, za pomocą dużych inwestycji i dużego przepływu gotówki amerykańskiej, to pozwoli nam na rozbicie monopolu europejskich banków.

Ale, czy to nie jest tak, że dotacja dla JP Morgan to kolejny przykład faworyzowania obcego kapitału kosztem naszych narodowych interesów?

– Po części ma Pani rację. My tak naprawdę ściągamy sobie gigantycznego konkurenta na przykład dla naszego banku PKO, który żeśmy kupili ostatnio. Ale tak już jest, że rządzący bardziej wolą do takiej eksplozji euforii żyć. Na przykład Via Baltica będzie budowana ze środków polskich i ma uruchomić Kłajpedę. Pytam, jaki interes ma Rzeczpospolita w uruchamianiu tego gigantycznego portu, mając w tyle głowy Gdańsk i Szczecin? Więc pytania brzmią, czy Szczecin jest już skomunikowany i Gdańsk jest już skomunikowany na przykład z Chorwacją, czy z Morzem Śródziemnym? Chyba jeszcze nie. Natomiast już się mówi o tym, że główny cel to Litwa, Łotwa, Estonia aż do Kłajpedy. Nie rozumiem takiego postępowania. To jest postępowanie, które w swoim przekazie końcowym zmniejszy atrakcyjność portów polskich.

W jakich kategoriach w ogóle należy rozpatrywać dofinansowywanie tak wielkimi kwotami instytucji takiej, jak bank, czyli nieprowadzącej żadnej produkcji?

– Nie ma większego sensu. Powiem więcej, w Polsce nie ma bezrobocia. Dzisiaj zdobyć pracownika to jest problem, a tutaj JP Morgan jeszcze „wyssie” pracowników. Jeżeli chodzi o mój stosunek do akurat tej sytuacji, to ja rozumiem, że tak jak musimy dywersyfikować dostawy paliwa do Polski, czyli gazu na przykład, to też dywersyfikacja źródeł finansowania w Polsce musi być i poczytuję to jako jeden z punktów strategii bezpieczeństwa Polski.

Dziękuję za rozmowę.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

21 Komentarzy

 1. Jan

  8 marca 2018 at 20:16

  Idiota.

  • michu

   8 marca 2018 at 20:19

   On? Czy może ci którzy mu zanoszą kasę do Urzędu skarbowego żeby miał za co wypić i zakąsić (bynajmniej nie byleczego) 😉

  • prawo

   8 marca 2018 at 22:36

   Potwierdzam. Ale sprytny idiota (sympatyk służb?).
   „Dzisiaj zdobyć pracownika to jest problem” – zacznij płacić powyżej najniższej zapomogi to się nie opędzisz od najlepszych. Cwaniaczek za 1500 zł chciałby cudów od ludzi. Żeby pracowali 24/24/7/7 i 365/366 dni w roku za te parę złotych na miseczkę ryżu.

  • stary

   9 marca 2018 at 11:01

   Popieram. I taki lewacki cymbał chce uchodzić za prawicę.

 2. zbyszek

  8 marca 2018 at 20:34

  Nie ma kwiku wlasti UE, to chyba nie jest za dobre? KE z bienkowska nic nie ma do powiedzenia?? Ciekawe.

 3. finka

  8 marca 2018 at 20:36

  Światowy spekulant zwany bankiem inwestycyjnym, który przyczynił się w dużym stopniu do kryzysu 2008 ma być korzystną „inwestycją” ? kreowanie pieniędzy z powietrza i grabienie maluczkich to specjalność banków tzw. inwestycyjnych, podobnie GS, też MM go ściągnął do Polski. Poronione pomysły jak z tym portem w Kłajpedzie, to działanie na szkodę Polski, a teraz mamy jeszcze kupić giełdę izraelską (zaprosili GPW do zainwestowania w pakiet większościowy), to dopiero GPW zrobi geszeft.

 4. ZODZEJE bank-sterzy żydy JP Morgan to "koń Trojanski" w III RP

  8 marca 2018 at 22:58

  JAK wielką ŁAPÓWKĘ $ wzioł Morawiecki od tych żydoskich złodzeji bandytów JP Morgan, którzy knują intrygi międzynarodowe razem z żydowskimi neokonami PODPUSZCZAJĄ różnych głuptasów, finansują WOJNY na całym Świecie ?
  To zagraniczne służby wywiadowcze zwłaszcza żydowskiego CIA grasujące w tzw. „polskim” rządzie warszawki czyli też we wnętrzu syjonistyczno-banderowskiego gangu PiS, PO, PSL, SLD itp.
  To zagraniczne służby specjalne zorganizowali intrygę polityczną za pomocą swoich płatnych agentów w skorumpowanym PO-PiS, aby WYRZUCIĆ B.Szydło z fotela premiera, gdyż ona nie była taka „ugodowa” wobec takich żydoskich złodzieji jak JP Morgan … itp.
  Wy dosłownie wszyscy w tej złodzejsko-mafijnej III RP jesteście na 100% zakompleksieni od tej kłamliwej medialnej propagandy żydoskiej i niemieckiej, po tym jak bezkarni żydo-komuniści bandyci z SLD-PSL-Unia Wolności na czele z tymi anty-polskimi złodzejami squrwielami SLD-PSL L.Millerem, Kwaśniewskim, Pawlakiem przekupczyli 100% polskich mediów Niemcom i żydom.
  Od tego czasu wy WSZYSCY w tej yebniętej zakompleksionej III RP jesteście zatruci NIHILIZMEM wtłaczanym wam do łbów od 1990 roku do dzisiaj, co następnie przekształciło się wam WSZYSTKIM w stałą chorobę PSYCHICZNĄ wy PSYCHOLE !
  Podpuszczony ZAKOMPLEKSIONY poseł M.Kubiak tak bełkocze:
  ” …. – Dlatego, że nastąpi dywersyfikacja pojęcia pieniądza w Polsce. Dywersyfikacja polega na tym, że do tej pory korzystamy z unijnych środków europejskich, liczonych w euro, jeżeli tylko zakotwiczy się w Polsce na stałe, za pomocą dużych inwestycji i dużego przepływu gotówki amerykańskiej, to pozwoli nam na rozbicie monopolu europejskich banków …”
  ZASADNICZA sprawa:
  Te centralne „banki europejskie” też zostały wpuszczone do gównianej III RP, przez poprzednie tzw.”(anty)polskie” rządy bezkarnych ŁAPÓWKARZY, aby ci PRZEBIERAŃCY „europejasy niemieckie z udawanych banków”(oni NIE mają faktycznych pieniędzy w tych bankach centralnych) SIĆ !!! a jedynie wynajmują lokale, kupili monitorki na których wystukują cyferki udawanych pieniędzy. Ci oszuści zostali wyznaczeni w Berlinie i Brukseli przez jakiś UZURPATORÓW UE do wymuszania pożyczania pieniędzy zakompleksionym FRAJEROM, aby tych frajerów bez problemu DRENOWAĆ finansowo.
  Władza III RP to podpłaceni łapówkami zwykli przestępcy, którzy ułatwiają cwaniakom z UE OKRADAĆ polskich obywateli z PRAWDZIWYCH pieniędzy pod pozorem operacji finansowych „udzielania pożyczek cyferkami z monitorków komputerowych. Ten złodzejski proceder „banków centralnych” UE jest prawie identyczny jak Amber Gold w Gdańsku !
  Czyli te tzw. centralne banki UE „pożyczają” FIKCYJNE pieniądze WIRTUALNE, których faktycznie NIE MAJĄ ale faktycznie MOGĄ oni jedynie „pożyczać” takim FRAJEROM jak Polska, dopiero wtedy jak wcześniej celowo ZLIKWIDOWALI polskie systemy finansowe pracującego na KOŻYŚĆ polskich obywateli i Państwa Polskiego.
  To oszustwo czyli jawne złodziejstwo tych „europejasów” ten pokorny frajer poseł M.Jakubiak USPRAWIEDLIWIA tak:
  „ … – To jest wynikiem polityki europejskiej…” … SIĆ!
  YEBAĆ w Polsce taką „ polityki europejskiej” razem z tym smrodem złodzeji masonskich UE !!!
  Wy ZAKOMPLEKSIONE psychole z tego skorumpowanego kneseto-sejmu macie wszyscy pierdolca czołagając się na „czterech” do „zachodniej Europy” czy tej żydo-bandyckiej „ameryki” obskoczonej przez hieny żydowskie do których pukacie do drzwi pustymi łysymi łbami prosząc o żebry wirtualnych pieniędzy oraz o ŁAPÓWKI wzorując się na łapówkarzach „solidaruchach” i żydach KOR-ch …
  A ci oszuści z UE z tych ich FIKCYJNYCH „banków centralnych” dają wam KOPA w mordę … i patrzą aby się samemu zainstalować w takiej głupiej żydo-III RP którzy ZLIKWIDOWALI swoje systemy finansowe, aby potem przyszli tacy SIEPACZE złodzeje jak JP Morgan aby was wszystkich jeszcze BARDZIEJ, DODAKOWO wydymać lub wydrenować finansowo pod każdym względem !
  Ci żydoscy zorganizowani złodzeje JP Morgan i Goldman Sachs Bank w USA systematycznie bezkarnie PRZEŻUCAJĄ te cyferki WIRTUALNE pieniądze biliony pustych $ z jednego „banku” do drugiego banku na różnych końcach Świata.
  Tym to OSZUKANCZEM sposobem bank-sterzy się dogadują miedzy sobą i w sposób CELOWY generują ZAPLANOWANE kryzysy finansowe w różnych państwach po przez organizowane przez bank-sterów wielkie WAHANIA na giełdach finansowych.
  Wtedy to ci ZALEGALIZOWANI żydoscy złodzeje monopoliści jak JP Morgan i Goldman Sachs Bank w USA widząc w Białym Domu(centralnej MELINIE żydowskiej w USA) w 2008 roku tego nowego gołodupca złodzieja łapówkarza ciemniaka finansowego Obamę, zorganizowali „kryzys finansowy” w całym USA.
  Wcześniej JP Morgan i Goldman Sachs Bank w USA dali ławkę dla Obamy $26 milionów, a gdy ten został „prezydentem” to dał im w prezencie sumę $700 miliardów z kasy amerykańskiego podatnika dla „ratowania” państwowego systemu finansowego!
  Zaraz po tym złodziejstwie „urządu” i JP Morgan & Goldman Sachs Bank w całym USA banda murzynów Obamy PODNIOSŁA podatki dosłownie na wszystko w USA, aby jakoś zrekompensować ten dany „prezent” $700 miliardów dla ŻYDÓW złodzieji z JP Morgan i Goldman Sachs Bank w USA !

  Kto sprawdzi zagraniczne konta bankowe Morawieckiego i jego rodziny poza granicami żydo-mafijnej III RP, na które są przelewane te brane łapówki za umożliwienie DRENOWANIA z finansów przeciętnych polskich obywateli jako podatnika ?!
  Tej anty-polskiej DALEJ bezkarnej qurwie złodziejowi Kwaśniewskiemu podobno wpłacano łapówki na konto jego siostry mieszkającej w Szwajcarii …

 5. Marian

  9 marca 2018 at 06:02

  Kwota wolna od podatku w 2018 r. dla Polaków wynosi: 6600 zł rocznie. Czyli możesz zarobić ok. 500 zł miesięcznie bez zobowiązań wobec rządu.
  Ale banksterom trzeba dawać prezenciki – kolejne 100 milionów? na razie tylko 30 milionów?- cmokać to tu to tam, bo (cytując klasyka Roberta): „ooooniiii tyyyyyyyle wyyyyycieeerphieeeeliii”)
  W Polsce mamy bezrobocie na poziomie 4,3%, czyli mniej niż w Wielkiej Brytanii. https://bezprawnik.pl/bezrobocie-w-polsce-2018/ – ale jakoś Anglicy nie dają ulg podatkowych dla JPMorgan – może Anglicy są głupi? a może warszawski rząd ma coś nie tak?

  • Marian

   9 marca 2018 at 06:03

   A te 3 tys. miejsc pracy w JPMorgan, to chyba na „repatriantów” znad Jordanu

  • michu

   9 marca 2018 at 08:58

   Kwota wolna od podatku nie może być za dużo, bo skąd rząd by miał na prezenciki.

  • Tomek

   9 marca 2018 at 10:00

   Kolejny sepleniący Internauta na forum:)? Zaczynam się martwić, czy to nie jakoś zaraźliwe jest? Np. napisz pochwalny komentarz Robertowi B., to sam zaczniesz seplenić… Gorzej, że skutki psychiczne też są widoczne – zaczynasz widzieć wszędzie „repatriantów znad Jordanu”…

   • Marian

    9 marca 2018 at 12:26

    „repatriantów znad Jordanu” ma dwóch w pracy – seplenią nie po naszemu, niestety

 6. LS

  9 marca 2018 at 07:58

  Już kilka miesięcy temu pisałem i mówiłem, że nasz orzeł biznesu, p.premier Mateusz Morawiecki będąc w Ameryce wstąpił na chwilę do swoich kolegów z banku JP Morgan. Po krótkiej wizycie i wypiciu jednej kawy poinformował dziennikarzy, że właśnie zrobiliśmy – my jako Polska i Polacy – interes życia. Pan Morawiecki załatwił bowiem, że do Polski przyjedzie ten Bank i będzie nam udzielał kredytów. Od razu mówiłem żeby łapać się za kieszeń bo to specjaliści wysokiej klasy i jak nic dobiorą się do naszych portfeli.
  I proszę „Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podpisało z JP Morgan umowę na rządowy grant w wysokości 20,2 mln zł. W zamian za te pieniądze firma zobowiązuje się do zatrudnienia około 3 tys. osób i uruchomienia placówki w połowie 2018 r.”
  Na marginesie to ministerstwo pod dowództwem jednej z moich ulubionych minister pani Jadwiga Emilewicz. Jeszcze nie raz będziemy mogli się dowiedzieć jak dzięki Jej przedsiębiorczości i technologii znikaja nam pieniądze z portfela. Ale ad rem. Przedsiębiorco czy nie chciałbyś dostać od pani J. Emilewicz 20 baniek żeby rozpocząć albo kontynuować działalność?
  Mógłbyś trzem tysiącom swoich pracowników wypłacić jednorazowe premie po 6733 złote. Albo zatrudnić 250 pracowników żeby wypłacać im takie pensje miesięcznie. Już byś zresztą jakoś sobie z tym poradził jak wydać tę kasę i jeszcze na tym zarobić.
  Ale pani J. Emilewicz z tobą o tym nie będzie w ogóle gadała. Bo ty jesteś nie od brania tylko od dawania.
  Ona już razem ze swoimi kolegami z rządu, robiąc tobie i mnie dobrze przygotowała nową opłatę do paliwa na rozwój ekologicznej motoryzacji – 8 groszy do litra. https://40ton.net/nowa-oplata-w-cenie-paliwa-8-groszy-z-li…/ Tyle zapłacą producenci i importerzy paliwa – plus oczywiście doliczone do tych 8 groszy podatki. Na stacji benzynowej będzie to pewnie już ze dwa razy tyle. Potem ty przedsiębiorco; piekarzu, restauratorze, sklepikarzu …itd., doliczysz to do ceny swojego towaru – bo musisz – i w ten sposób ceny tych towarów i usług odpowiednio wzrosną.
  Oczywiście przedsiębiorco może być tak, że jak podniesiesz te ceny swoich towarów to klienta nie będzie nań stać. To wtedy zamkniesz interes i wyjedziesz stąd w cholerę.
  Ale wszyscy nie wyjedziemy. I dla tych, co zostaną pani
  J. Emilewicz wraz z ekipą będzie budowała fabryczkę elektrycznych samochodzików. Z przecieków wiem, że na początek ma ona kosztować jakiś miliard złotych.
  Rząd oczywiście nie ma tego miliarda. Skąd więc go weźmie? Już pewnie wiesz drogi przedsiębiorco.
  Tak, rząd pożyczy w banku JP Morgan bo po to ten bank tutaj przyjechał.
  A ten kredycik rządu ludzkość miejscowa polska będzie spłacała do trzeciego pokolenia.
  Leszek Samborski

  • michu

   9 marca 2018 at 09:02

   Nam pieniądze znikają, ale naszym „Umiłowanym Przywódcom” na osobistych kontach pewnie nie. Są naprawdę przedsiębiorczy i opanowali skuteczną technikę. W niejednym przypadku to może być interes życia.

  • marju73

   9 marca 2018 at 13:15

   Pełna zgoda.

 7. Tomek

  9 marca 2018 at 10:19

  Trochę tu w dyskusji i wywiadzie przeinaczeń. Po pierwsze, JP Morgan nie będzie żadną konkurencją dla polskich banków, bo zakładać tu będzie tzw. centrum back-office, czyli oddział, który świadczyć ma obsługę placówek JP Morgan w innych krajach (np., tworząc IT, świadcząc jakieś usługi księgowe itp.). On nie będzie oferował w Polsce produktów bankowych.

  Po drugie, dokładnie z tego też powodu straszenie kryzysem z 2009 roku i mówieniem o jakichś toksycznych instrumentach nie ma racji bytu – nie będą tu oferowane. Nie mówiąc już o tym, że mamy lepszy nadzór bankowy i m.in. dlatego żaden komercyjny bank w ostatnich kilkunastu latach u nas nie upadł, kiedy takie SKOKi nieobjęte nadzorem, a oferujące wszak bezpieczne produkty, upadały.

  Po trzecie, sformułowanie, że powinniśmy dotować firmy, które coś produkują. JP Morgan w Polsce też będzie „produkował” – usługi o określonej jakości, transferując tu technologie i know-how (o dawaniu miejsc pracy, nie mówiąc). Co do spółek produkcyjnych, to pamiętajmy też, że Polska wpadła w pułapkę kraju, który staje się głównym zakładem produkcyjnym UE, głównie bazując na taniej sile roboczej (obecnie, najczęściej ukraińskiej). Jak nie stworzymy silnego sektora usług lub nowoczesnych technologii, to nie będziemy w przyszłości silną gospodarką.

  • marju73

   9 marca 2018 at 21:37

   Widać człowieku że ty nic nie czytasz i powtarzasz jak mantrę o dobrych,uczciwych bankach,dobrych uczciwych żydach i tym podobnych dyrdymałach.Silny sektor usług bankowych to silna gospodarka.Głupota na głupocie.Ten lepszy nadzòr bankowy to wydymani ludzie chociażby na pisolokatach.Jeśli robisz to bezinteresownie tym gorzej świadczy o tobie.

   • Tomek

    13 marca 2018 at 23:00

    „Widać człowieku że ty nic nie czytasz i powtarzasz jak mantrę o dobrych,uczciwych bankach,dobrych uczciwych żydach i tym podobnych dyrdymałach.”

    Oooo… widzę, że trafił mi się „oczytany” polemista. Szkoda tylko, że oczytany bardziej o Żydach, o których ja nawet się słowem nie zająknąłem (ale niektórzy widać mają straszne ciśnienie, by dyskusję na wiadomy temat sprowadzić).

    „Silny sektor usług bankowych to silna gospodarka.Głupota na głupocie.”

    Powiedz to Szwajcarom albo Brytyjczykom z City (gdzie wcześniej JP Morgan działał). Pewnie też nic nie czytają, a na pewno nie to, co ty:)

    „Ten lepszy nadzòr bankowy to wydymani ludzie chociażby na pisolokatach.”

    A co to są „pisolokaty”, bo nie wiem, na czym cię „wydymano”:)? Może chodzi ci o polisolokaty? Jak tak, to akurat nadzór ubezpieczeniowy, a nie bankowy, to raz. A dwa, że to dzięki działaniu m.in. nadzoru:
    – zmieniono prawo (ustawa o działalności ubezpieczeniowej), uniemożliwiając tworzenie tego typy produktów z wysokimi opłatami likwidacyjnymi
    – wymuszono ugodę z zakładami ubezpieczeń, na bazie której zakłady zwracają klientom owe wysokie opłaty

    „Jeśli robisz to bezinteresownie tym gorzej świadczy o tobie.”

    Nie Marju73, „dobrzy Żydzi” płacą mi, żebym ci wcisnął „pisolokatę”:)

 8. Kuba

  9 marca 2018 at 15:22

  Nie zgadzam się z panem M.Jakubiakiem.Dlatego ,że nie wierzę w uczciwość banku żydowskiego.Zgadzam się z LS.W rządzie coraz więcej ludzi o korzeniach żydowskich. Emilewicz to też chyba nie jest nazwisko Polskie.

 9. m

  12 marca 2018 at 18:01

  Jak to: Banki niczego nie produkują. W Polsce produkują premierów, na przykład.
  Wcześniej rządy produkowały bankowców. Jest postęp.

  • Fizia_Mizia

   13 marca 2018 at 08:23

   Hehehe 😉 100/100
   Pozdrawiam

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra