Z kraju

Ciekawe spotkania patriotyczne na najbliższy tydzień – od 18 do 23 marca 2018

Promocja książki „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”. Promocja książki oraz multimedialna prezentacja Teresy Kaczorowskiej „Dziewczyny Obławy Augustowskiej”. Leszek Żebrowski wykład o Żołnierzach Wyklętych. „Przystanek Historia” na Białorusi: otwarcie wystawy „Florian Czarnyszewicz, żołnierz, robotnik, pisarz, patriota polski” oraz prelekcja o życiu i twórczości Floriana Czarnyszewicza. Sympozjum „Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulma z dziećmi – Świadkowie Wiary”. Wykłady „Drużyniacy i strzelcy” i „Od Związku Strzeleckiego do Legionów Polskich – wybrane życiorysy z powiatu łańcuckiego”. Dyskusja „Łódzki Marzec ’68”

Niedziela 18 marca

Warszawa
Promocja książki „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna”
18:00 – 20:00
Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów, Rakowiecka 37, 02-521 Warszawa
Spotkanie autorskie Jarosława Wróblewskiego z okazji premiery książki „Kwatera Ł. Wolność jest kuloodporna” z udziałem m.in. Zofii Pileckiej-Optułowicz i prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
„Wolność jest kuloodporna” – to album fotografii oraz zapis 15 ważnych rozmów, przeprowadzonych głównie podczas prac na „Łączce” przez wolontariusza Jarosława Wróblewskiego, dziennikarza i pracownika Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na Rakowieckiej. Wśród jego rozmówców są pracownicy IPN od lat związani z pracami poszukiwawczymi, wolontariusze, kibice, pasjonaci historii, krewni ofiar, byli więźniowie okresu stalinowskiego oraz ksiądz i fotoreporter. Wielu z nich mówi o bardzo osobistych, niewypowiadanych wcześniej publicznie motywacjach walki o pamięć, czasie dojrzewania i przemiany, obcowania ze zmarłymi… Dzięki temu autorowi udało się uchwycić specyficzny klimat szczególnego miejsca historii najnowszej – powązkowskiej „Łączki”.
Kwatera na „Łączce” – to szczególne miejsce w polskiej historii. To tutaj po wojnie do dołów śmierci, bez szacunku i czci, wrzucano potajemnie ciała żołnierzy antykomunistycznej konspiracji zabitych w więzieniu na Rakowieckiej.
Dopiero w wolnej Polsce, 23 lipca 2012 r., rozpoczęły się ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
Pracowano tam w sumie przez 153 dni, w wielu etapach, w deszczu i skwarze – do 8 lipca 2017 r.
Dzięki determinacji udało się z dołów na „Łączce” wydobyć wszystkie szczątki ponad 300 ofiar. Do tej pory, dzięki badaniom DNA, zidentyfikowano już 58 Żołnierzy Niezłomnych-Wyklętych.

Poniedziałek 19 marca

Warszawa
Promocja książki oraz multimedialna prezentacja Teresy Kaczorowskiej „Dziewczyny Obławy Augustowskiej”
18.00
W stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN, przy ul. Marszałkowskiej 21/25
Udział wezmą: dr Teresa Kaczorowska – autorka, dr Tomasz Łabuszewski – IPN oddział Warszaw,
prowadzenie: red. Bogusław Brodecki

Wtorek 20 marca

Warszawa
Leszek Żebrowski wykład o Żołnierzach Wyklętych

18:00
W siedzibie Oddziału w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 12/4, I piętro.
Zaprasza Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Warszawie.
Zapisy na wydarzenie do dnia 18 marca 2018 r. dostępne pod linkiem:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfLJTXVL0y57K41lQiejmt3Au-3Zs9qJXnCwaDcm0CehTZ5cw/viewform

Środa 21 marca

Grodno
„Przystanek Historia” na Białorusi: otwarcie wystawy „Florian Czarnyszewicz, żołnierz, robotnik, pisarz, patriota polski” oraz prelekcja o życiu i twórczości Floriana Czarnyszewicza
17.30
Na „Przystanku Historia” w Grodnie (Konsulat Generalny, ul. Budionnego 48a)
Otwarcie uświetni prelekcja dr Diany Maksimiuk z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku pt. „Losy moje szły poprzez dzieje »Nadberezyńców…«. O życiu i twórczości Floriana Czarnyszewicza”.

Markowa
Sympozjum „Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulma z dziećmi – Świadkowie Wiary”
Sympozjum poświęcone jest pamięci bohaterskiej rodziny z Podkarpacia, która podczas II wojny światowej ratowała swych żydowskich sąsiadów.
16.00
Występ zespołu Soul z Sanoka
Elżbieta Szulikowska, „Moje spotkania z Rodziną Ulmów. Refleksje na temat książki »Markowskie bociany«” (kościół parafialny w Markowej)
ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów, „Proces beatyfikacyjny Sług Bożych z Markowej”
17.00
Msza św. o beatyfikację Sług Bożych – przewodniczy J. E. ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski

Czwartek 22 marca

Przemyśl
Sympozjum „Słudzy Boży Józef i Wiktoria Ulma z dziećmi – Świadkowie Wiary”
Sympozjum poświęcone jest pamięci bohaterskiej rodziny z Podkarpacia, która podczas II wojny światowej ratowała swych żydowskich sąsiadów.
Część II: 22 marca 2018, Przemyśl
7.00
Msza św. o beatyfikację Sług Bożych – przewodniczy ks. abp Adam Szal, metropolita przemyski (kaplica Wyższego Seminarium Duchownego)
9.00
Wprowadzenie do sympozjum – Piotr Pilch (Aula Instytutu Teologicznego)
9.15
dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN, „Dlaczego Ulmowie pomagali Żydom skazanym na zagładę? – komentarz historyka”
ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów, „Interpretacja teologiczna postawy Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”
10.00
prof. Bogdan Musiał (IPN), „Żandarmeria niemiecka w służbie ideologii narodowo-socjalistycznej”
10.30 – przerwa
11.00
dr Marcin Przegiętka (IPN), „Ideologia narodowo-socjalistyczna w szkoleniu niemieckiej policji porządkowej w Generalnym Gubernatorstwie (ze szczególnym uwzględnieniem wątków antypolskich i antykatolickich)”
11.30

dr Tomasz Domański (IPN), „Polnische Polizei jako element realizacji niemieckiej polityki okupacyjnej w Generalnym Gubernatorstwie”
12.00
Elżbieta Szulikowska, „Moje spotkania z Rodziną Ulmów. Refleksje nt. książki pt. »Markowskie bociany«”
Piotr Pilch, „Rodzina Sług Bożych z Markowej przykładem dla dzisiejszych rodzin”
12.45 – zakończenie

Piątek 23 marca

Łańcut
Wykłady o Strzelcach
17.00
W budynku dawnego Kasyna Urzędniczego przy ul. Kościuszki 2 w Łańcucie.
Wykład „Drużyniacy i strzelcy” wygłosi dr hab. Tadeusz Zych dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, drugi wykład „Od Związku Strzeleckiego do Legionów Polskich – wybrane życiorysy z powiatu łańcuckiego” Piotr Chmielowiec z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.
Wszystkich chętnych do uczestnictwa w Akademii Niepodległości prosimy o zgłoszenia pod numerem telefonicznym Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie 17 8606054.

Łódź
Dyskusja „Łódzki Marzec ’68”
14.00
Sala konferencyjna Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi (ul. Gdańska 100/102)
Zaprasza IPN. W rozmowie wezmą udział liderzy wydarzeń sprzed pół wieku, m.in.: Krzysztof Górski, Marek Andrzej Gwoździński (wówczas studenci Politechniki Łódzkiej) oraz Józef Śreniowski (w 1968 r. student Uniwersytetu Łódzkiego).

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra