Z kraju

Po wywiadzie dla „Kultury Liberalnej” Kornel Morawiecki został przez lewicę uznany antysemitą

Na portalu „Kultura liberalna” ukazał się wywiad przeprowadzony przez Łukasza Pawłowskiego i Filipa Rudnika z Kornelem Morawieckim (ojcem premiera) pt „Oni zniszczyli nam język”. Z wywiadu można się dowiedzieć, że Kornel Morawiecki jest zdecydowanym przeciwnikiem kapitalizmu, a jego syn, premier, zwolennikiem połączenia kapitalizmu i wrażliwości społecznej.

Zdaniem Kornela Morawieckiego spór o nowelizację ustawy o IPN jest „głębszy niż tylko debata o polskość, to jest spór właściwie o słuszność”. „Jak można ludzi, którzy podczas II wojny światowej byli poddani tak strasznej opresji, jak Polacy wtedy – jak można ich nazywać odpowiedzialnymi za Holokaust? Żydzi polscy przez kilkaset byli tutaj z Polakami. Mieli swoją gwarantowaną wolność, swobodę własnych wierzeń, własne kupiectwo, silny udział w życiu gospodarczym. Mieli nawet swój osobny język – jidysz, którego teraz nie ma” przypomniał.

Według Kornela Morawieckiego „Niemcy zniszczyli naród Żydów polskich, ogromny naród. Żydostwa jako takiego poza polskim żydostwem nie było. Taka jest prawda. Żydostwo niemieckie, francuskie czy włoskie to było żydostwo w dużym stopniu zasymilowane i do kultury żydowskiej mało wkładające. Wzbogacali kultury tamtych narodów”.

W opinii Kornela Morawieckiego „Polscy Żydzi też do polskiej kultury wnosili wiele – Tuwim, Leśmian, Słonimski, żydowscy handlarze, żydowski klimat i dowcipy. Żydzi często budowali swoją odrębność przeciwko Polsce i oni byli przez Polaków ratowani z narażeniem na własną – rodziny i rodaków – śmierć. I Polaków, którzy walczyli z Niemcami, którzy współczuli Żydom, nazywa się teraz współsprawcami”

Zdaniem Kornela Morawieckiego kreowane jest gigantyczne kłamstwo, które ma przerzucić odpowiedzialność za zbrodnie na Żydach z Niemców na nazistów, w domyśle Polaków. Zdaniem ojca premiera „sytuacja nabrzmiewała, szła w takim kierunku, żeby nas, Polaków, coraz bardziej zrównać z Niemcami. Ten kierunek był obłędny”. Zdaniem lidera Wolnych i Solidarnych w szkalowanie Polaków zaangażował się nawet Barack Obama. W opinii polityka taka narracja jest ohydna bo „za wyjątkiem Polski prawie wszystkie europejskie państwa i nacje kolaborowały z Niemcami. Instytucjonalnie uczestniczyły w Zagładzie. Nie byli sprawcami, ale uczestniczyli w niej”.

Jak przypomina Kornel Morawiecki „nie było oddziału polskich granatowych policjantów, który by rozstrzeliwał Żydów tak jak ukraińskie oddziały UPA, estońskie formacje SS czy szaulisi litewscy. Wyjaśnijmy: plan Zagłady, ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, opracowali i zrealizowali Niemcy. To ich zbiorowa zbrodnicza wina. Oni byli sprawcami. Współsprawcami były te państwa i nacje, które w okresie wojny instytucjonalnie kolaborowały III Rzeszą. My, Polacy, podbici, poddani okrutnemu terrorowi ubranemu w okupacyjne prawa, nie poszliśmy na zorganizowaną współpracę”.

Komentując zarzuty o niekonstytucyjność działań polskiego rządu ze strony instytucji międzynarodowych – Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Komisji Weneckiej Kornel Morawiecki stwierdził, że „te instytucje międzynarodowe są tym samym grzechem obciążone. One w dużej mierze słuchają kapitału. Tak jak za komuny – kiedy władza była skupiona w biurze politycznym – polityka była jakby „czapą” nad pieniądzem i mediami, tak w kapitalizmie pieniądz zaczyna być dominantą polityki i informacji. Bo sobie kupuje informatorów i uzależnia polityków. To jest mniej więcej podobna patologia. Tak jak dawniej ludzie polityki rządzili całością, tak teraz ludzie pieniądza rządzą”.

Zdaniem Kornela Morawieckiego „wolność jest potrzebna do różnorodności. Ta różnorodność, która pojawia się w Polsce, jest dobra dla Europy. Narzucona jedność – ein Führer, ein Reich, ein Volk – to jest śmierć”.

W wywiadzie Kornel Morawiecki stwierdził „Żydzi sami poszli [do warszawskiego getta], bo im powiedzieli, że tam będzie enklawa, że nie będą mieli z tymi wstrętnymi Polakami do czynienia”. Kornel Morawiecki przypomniał też, że „Żagiew – którą stworzyli Niemcy z Żydów, parotysięczna organizacja, gdzie Żydzi donosili na Żydów i Polaków. Jak donieśli, to byli nagradzani”. Polityk przypomniał również, że „Policja żydowska wyganiała na Umschlagplatz!”. Zdaniem lidera WiS „Niemcy nie wchodzili na strychy, żeby pałkami wyganiać te żydowskie dzieci, które nie chciały schodzić. Policja żydowska była tu głównym elementem”. Kornel Morawiecki przypomniał również, że składające się z Żydów Sonderkommanda w obozach odpowiadało by Żydzi grzecznie dawali się mordować”. Zdaniem Kornela Morawieckiego za wszystkie te zbrodnie odpowiadają Niemcy.

Fot. Jan Bodakowski

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

19 komentarzy

19 Komentarzy

 1. Terebesz

  20 marca 2018 at 22:33

  Antysemityzm jest w Polsce problemem. Zgodnie z definicją – antysemitą jest nie ten, który nie lubi Żydów, ale ten którego nie lubią Żydzi – antysemityzm jest wielkim, z tygodnia na tydzień narastającym problemem i trzeba coś z tym zrobić.

 2. prawo

  20 marca 2018 at 22:43

  To celowa robota tak w koło o żydach. To psychologiczna podgatowaka na proklamowanie Polin.

  • gazetawarszawska.com

   21 marca 2018 at 12:28

   Bog żydów. Kto jest bogiem żydów?

  • Tomek

   25 marca 2018 at 21:15

   Sami nap….cie wkoło tylko o Żydach, więc miejcie do siebie pretensje, że wam się mózgi lasują, a nie obwiniajcie znowu jakichś mrocznych sił, że idiotów z was robią i „Polin chcą wprowadzić”. Naprawdę, normalni ludzie się tak nie zachowują.

   • marju73

    25 marca 2018 at 22:07

    No ale co powiedzieć o Tomaszku ktòry się ustawicznie kręci wokòł tematòw ktòre „nie istnieją” i stara się naprostować nas na normalnych ludzi? To bezinteresownie poświęcenie czasu jest imponujące.

 3. George

  21 marca 2018 at 06:08

  Udzielanie wywiadów takim szmatławcom jak Kultura Liberalna to dowód zidiocenia. Za grosz nie Morawieckim, ani staremu, ani młodemu.

  • klioes vel pislamista

   21 marca 2018 at 08:43

   10/10

  • prawo

   21 marca 2018 at 10:35

   100/100

  • TZ.

   24 marca 2018 at 21:40

   Bardzo dobrze, że udzielił im wywiadu. Mówił samą prawdę. Wreszcie ci lewacy mogli poczytać na łamach swojego pisma, jak bylo naprawdę.

 4. Sara

  21 marca 2018 at 10:32

  Fakty są prawdziwe pan Morawiecki ma rację ! Są jeszcze filmy i dokumenty które to obrazują . Prawdy nie da się wymazać!

 5. tomek

  21 marca 2018 at 11:17

  Ta cała wrzawa .tym powtarzaniem o ich obecnosci od 1000 lat o tym braterstwie o mordach sasiadow zydy utwierdzaja nas i świat w przekonaniu ze maja prawo do Polskiej ziemi

 6. tomek

  21 marca 2018 at 11:22

  Zydy maja paszporty polskie i moga kupowac polska ziemie

 7. m

  21 marca 2018 at 12:18

  Gratulacje, Panie Kornelu Morawiecki. Co na to synowa?

 8. Statystyczny

  21 marca 2018 at 18:00

  Przypomnieć nalezy ze Barak Obama jest Murzynem bez elementarnej znajomosci hirtorii,ze został prezydentem USA nielegalnie jako ze był urodzony poza teretorium USA ,ze tak naprawdę miał problemy z prawem będąc politykiem w Chicago ,dzieki lewackiemu bastionowy z najbardziej skorumpowanego i najniebezpieczniejszego miasta w całym USA będąc politykiem nie potrafili pokonać ganksterow i handlarzy narkotyków będąc w administracji skorumpowanych braci Daley ktorzy trzymali władze i do dzisiaj nie usłyszeli zarzutów kryminalnych choć miały miejsca tysiące różnych afer i ginęli ludzie,z tego zamkniętego kręgu wywodzi sie tez hillary Clinton niedoszła prezydent USA ,widocznie Bóg miał inne plany odnośnie rządów w USA ,niestety niegodnie tez zachował sie Obama po zamachu smoleńskim nawet nie przerywając dobie gry w golfa tak jakby widział wcześniej co sie ma wydarzyć pod Smolenskiem,niedouczony Obama mylił hitlerowskich najezcow z polskimi obrońcami ,skąd miał wiedzieć jak chodził do murzyńskiej szkoły

 9. mordimer

  21 marca 2018 at 18:24

  Antysemita ? I co z tego . Najważniejsze , ze nie jest zydem .

  • Gniewko

   24 marca 2018 at 21:15

   Jak to nie jest. Jest, jest i synek też.

   • TZ.

    24 marca 2018 at 21:43

    Wszyscy są Żydami. Nawet kot Kaczyńskiego.

 10. Tomek

  25 marca 2018 at 21:27

  Morawiecki senior dziwaczeje na starość. A to coś głupiego chlapnie w temacie Ukraińców, a to w temacie Żydów, a to, jak wczoraj, pojedzie w imieniu swojej partyjki „WiS” – „Wolność i coś tam…” udzielić poparcia w wyborach samorządowych kandydatowi wywodzącemu się z lewicy…

 11. zbyszek

  26 marca 2018 at 21:12

  Dodalbym jeszcze, ze w ruskiej okupacji i teraz unijnej nawet jakbysmy byli anty to do ruskich i unitow a na antysemityzm zabrakloby miejsca – to co napisalem jest maksimum antysemityzmu i to wtornego, jak pisal Ziemkiewicz – maks nic wiecej sie nie da wycisnac.

  Dodam, ze jakbysmy w II sw byli antysemitami i walczyli z ruskim i niemcem, to by znaczylo, ze oni sa semitami a wiec nazi i bolszewia to semici.

  Do takiego absurdu dochodzi w tych lewackich mediach.

  Dlaczego?
  Dlatego,iz nie moga zrozumiec, ze wojne znamy po jeszcze widocznych zniszczeniach, po stratach w rodzinach i przekazywaniu wiedzy z pokolenia na pokolenie a nie z jakis mediow lub falszywych opracowan – nie moga pojac, ze jeszcze jestesmy swiadkami a nie ofiarami propagandy jak oni.

  Swoje marzenia o zapomnieniu za bardzo przyspieszyli – o kilka pokolen za wczesnie chca wymazac prawde.

  To mieli tylko jako zamiar ruskiej teraz unijnej okupacji i sie mocno dziwia, ze pamietamy.

  To jest wlasnie ciekawy aspekt sprawy:
  chcieli nas pozbawic rozumu a siebie pozbawili pamieci i rozumu moga szukac jak cos cennego, nieznanego. Swoje narody wychowali na roslinki i zostal im jeno kult pieniadza, chociaz nawet nie pamietaja po co.

  Im uszkodzono pamiec i dzialaja, tak jakby to byla wojna mediow, wojna propagandy.
  Jakakolwiek prawda i caly system zacina sie jak stara winylowa plyta.

  Nawet roslina przechowuje swa pamiec i wie jak ma sie rozwijac.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra