Z zagranicy

Koniec postępowania arbitrażu z Gazpromem – co dalej?

PGNiG ma nadzieję, że we wtorek zakończy się postępowanie arbitrażowe z Gazpromem dotyczące renegocjacji ceny gazu ziemnego. Postępowanie przeciwko Gazpromowi rozpoczęło się jeszcze w 2014 roku wskutek zmiany cen gazu ziemnego. Postępowanie toczy się przed Trybunałem w Sztokholmie.
Jednocześnie w ten wtorek dojdzie do spotkania prezesów Gazpromu i PGNiG.

Zapisy kontraktu były renegocjowane w 2010 r. Ówcześni wicepremierzy Polski i Rosji, Waldemar Pawlak oraz Igor Sieczin, podpisali jesienią 2010 roku międzyrządowe porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski, a PGNiG i Gazprom podpisały aneks do kontraktu jamalskiego. Porozumienie dotyczyło zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski o ok. 2 mld m sześc. rocznie. Zgodnie z umową, tranzyt gazu został przewidziany do 2019 r., a dostawy do 2022 r.

Źródło: wp.pl, gazownictwo.wnp.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

 1. Hania

  27 marca 2018 at 22:35

  „Super Express” dotarł do, tajnej do niedawna, korespondencji z listopada 2006 roku pomiędzy prezesem PGNiG Krzysztofem Głogowskim i ówczesnym ministrem skarbu. Jasiński został poinformowany, że w efekcie nowego porozumienia koszty dostaw wzrosną o niemal miliard dolarów (około 3 miliardów zł!). Głogowski napisał też, że nowa umowa spowoduje wzrost cen gazu o 10 procent. Jasiński odpowiedział błyskawicznie już następnego dnia: „Ze względu na ograniczony czas do wyrażenia opinii, MSP nie miało możliwości analizy przekazanego projektu umowy. (?) Niemniej (…) Minister Skarbu Państwa wyraża zgodę na zawarcie umowy” – czytamy

  Blisko 3 miliardy złotych straciła Polska na porozumieniu gazowym, jakie w 2006 roku podpisał PGNiG z Rosjanami. Wszystko odbiło się na naszych kieszeniach, bo ceny gazu wrosły o 10 procent. Pikanterii dodaje fakt, że ówczesny minister skarbu Wojciech Jasiński (62 l.) z PiS wyraził zgodę na zawarcie niekorzystnej umowy, choć sam przyznał, że… nie miał czasu na jej analizę.

  http://szczesniak.pl/jpj

  Gooowno wynegocjują.
  Nie trzeba było podpisywać nowego kontraktu
  Ale jak PISowski minister Jasiński podpisał, to płacić trzeba
  Pawlak, Pawlakiem… ale Jasiński przedłużył tę niekorzystną dla Polski umowę.
  Polskie orły z PISdu w natarciu:(

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra