Kultura i historia

Bohaterowie UPA na Pogórzu Przemyskim – cz. III

Przypomnę, iż w czerwcu 1944 roku wszystkie posterunki policji ukraińskiej w służbie Niemiec na Pogórzu Przemyskim poszły do UPA. Pomagając Niemcom mordować Żydów policjanci nabrali „w tym fachu wprawy”. To tacy atakowali Birczę wraz z byłymi członkami SS. Właśnie ich czczą liczne środowiska ukraińskie w Polsce.

W dniu 5 września 1942 roku w rejonie Dubiecka zostały ujęte przez Ukraińców wyjeżdżających z lasu z drzewem 2 Żydówki o nieznanym nazwisku. Ukraińcy doprowadzili je do placówki niemieckiej żandarmerii w Dubiecku, gdzie jeszcze tego samego dnia zostały rozstrzelane na cmentarzu żydowskim i tam pochowane. Świadkowie Wacław Kozdrowicz i Genowefa Szybiak z Dubiecka.

W 1942 roku w Jaworniku Ruskim rozstrzelano 5 miejscowych Żydów. Zabitych pochowano na miejscu. We wsi był posterunek policji ukraińskiej.

W rocznicę bitwy pod Borownicą w 1943r. miejscowy ksiądz Marszałek nakazał mieszkańcom odświeżyć mogiły poległych żołnierzy, a dziewczęta uwiły wieńce. Eleonora Szczepańska dodała szarfę z napisem ,,Obrońcom ojczyzny”.

Donos na policję ukraińską w Jaworniku Ruskim złożył organista księdza Wołoszyn (Ukrainiec). Aresztowano księdza, a jako dowód zabrano wieniec. Próba ucieczki nie powiodła się. Ksiądz błądząc po lesie wpadł w ręce policjantów, a ci pobili go kijami. Przewieziono go do więzienia na Montelupich, gdzie spędził rok. O napisie wspomina pan Kozłowski z Tyrawy Solnej, nazywając Eleonorę Szczepańską kobietą bohaterem (to ona w czasie napadu UPA na Borownicę ogniem karabinu maszynowego powstrzymała napastników przed wymordowaniem Górnej Borownicy). Pomimo śledztwa prowadzonego przez policję ukraińską i Niemców ostatecznie nie udało się stwierdzić, kto z mieszkańców zrobił wieniec.

W Maćkowicach w sierpniu 1942 roku niemiecka żandarmeria wraz z policją ukraińską ściągała okoliczną ludność żydowska do getta w Przemyślu. Cześć ludności żydowskiej w starszym wieku i osoby niezdolne do pracy rozstrzelano w Maćkowicach na polu (38 osób). Rozstrzeliwali Niemcy i policjanci ukraińscy. Świadek Stanisław Kaczmar z Maćkowic

W sierpniu 1942 roku na terenie Medyki zorganizowano obóz przejściowy dla osób narodowości żydowskiej, gdzie doprowadzano ludność z okolicznych wsi m.in. Torek, Stubna, Szechyni (około 100 osób). Na miejscu niemiecka służba bezpieczeństwa z Przemyśla wraz z żandarmerią oraz miejscową policją ukraińską zamordowała 70 Żydów. Pozostałych Żydów wywieziono do getta w Przemyślu. Jeden ze świadków, Kazimierz Masztalerz z Medyki widział z ukrycia jak chwytano dzieci żydowskie za nogi i uderzano nimi o przydrożne drzewa. Ponadto świadkowie Marian Szmigielski z Medyki, Stanisław Nadowodny z Kalnikowa.

W sierpniu 1942 roku w Olszanach żandarmeria niemiecka wraz z policją ukraińską z miejscowego posterunku wywiozła rodzinę żydowską Leona Schiffa z dwójką dzieci 6 i 10 lat do getta w Przemyślu. W tym samym czasie niemieccy i ukraińscy policjanci wywieźli również do getta w Przemyślu żydowską rodzinę Becka Mendla z Rokszyc składającą się z 3 synów i 2 córek w wieku 1-17 lat oraz żydowska rodzinę z dzieckiem z Bryliniec. Świadkowie Stanisław Królikowski z Olszan, Jan Leśniak z Rokszyc, Michał Olszański z Bryliniec

W sierpniu 1942 roku w Rybotyczach niemiecka żandarmeria wraz z policją ukraińską z Nowosiółek Dydyńskich wywiozła do Przemyśla 35 rodzin żydowskich. Świadek Tadeusz Rzechowicz z Rybotycz 1941/1942 r. w Babicach Niemcy wraz z ukraińską policją wymordowali miejscowych Żydów.

20 V 1944 r. w Mielnowie policja ukraińska wykryła w Liegenschafcie 23 Żydów, których na miejscu rozstrzelała. Aresztowaną rodzinę dyrektora Liegenschaftu przekazano gestapo (dyrektor uciekł).

20 V 1944 r. w Tarnawcach policjanci ukraińscy zastrzelili Żydów: dr. Jakuba Rebhan, lat 49 oraz jego żonę Annę z Schaffów Rebhan, lat 38.

Lato 1944 r. w Woli Krzywieckiej Ukrainiec, który przechowywał 11 Żydów, w obawie przed zdradą zgłosił ich do Gestapo. Niemcy złapali 10 Żydów i wywieźli do Krzywczy. Jeden który próbował uciekać został zabity na miejscu. Pochowano go w lesie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

1 komentarz

1 Komentarz

  1. wbhgj

    31 marca 2018 at 14:25

    Maciej Modzelewski: Donald Trump doprowadzi USA do upadku:
    https://www.youtube.com/watch?v=KrGnwGs3B58

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra