Z kraju

Ciekawe spotkania patriotyczne na najbliższy tydzień od 14 do 20 kwietnia 2018

V Pielgrzymka Środowiska Narodowego na Jasną Górę. XIII Marsz Świętości Życia. Spacer edukacyjny śladami Rzezi Woli. II Wielkopolskie Forum Pamięci „Stulecie odzyskania niepodległości. Jak upamiętniać i edukować?”. IV Podlaski Marsz Cieni w 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. 100. rocznica urodzin kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”.

Sobota 14 kwietnia

Jasna Góra

V Pielgrzymka Środowiska Narodowego na Jasną Górę
16:30 – 22:30
Częstochowa – Jasna Góra

Poznań

II Wielkopolskie Forum Pamięci „Stulecie odzyskania niepodległości. Jak upamiętniać i edukować?”
Uczestników Forum gościć będzie Biblioteka Raczyńskich. Od godz. 10:00 do 17:00 w reprezentacyjnej sali Biblioteki o swoich badaniach opowiadać będą uznani profesorowie, autorzy książek. Promować będziemy album „Generał Józef Haller 1873-1960” pod red. Krzysztofa Kaczmarskiego, dr. Wojciecha J. Muszyńskiego oraz dr. Rafała Sierchuły. Ofertę edukacyjną Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach zaprezentuje dyrektor Halina Bieda.
W tym dniu zapraszamy także do zwiedzania nowej ekspozycji stałej wystawy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 dotyczącej Polskiego Państwa Powstańczego z lat 1918-1919 oraz do udziału w pokazie „Barwa i Broń Żołnierzy Niepodległości”.

Pierwszy dzień Forum zakończy godzinny fortepianowy Koncert Niepodległościowy w Sali Białej Bazaru Poznańskiego. Klasyczny repertuar na cztery ręce wykonają Małgorzata Sajna-Mataczyńska i Marcin Sikorski. Początek koncertu o godz. 18:00.

Niedziela 15 kwietnia

Warszawa

XIII Marsz Świętości Życia

11:00 – 13:00

Wydarzenie to jest przypomnieniem o potrzebie troski o życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Marsz Świętości Życia poprzedzą Msze święte o godz. 11.00: w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego oraz w Archikatedrze św. Jana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Po Eucharystiach o godz. 12.40 wyruszymy w kierunku Bazyliki Świętego Krzyża, pod którą o godz. 13.00 nastąpi zakończenie Marszu. W ramach akcji ,,Pielucha dla malucha” przy Kolumnie Zygmunta od południa będzie trwała zbiórka pampersów, mleka, artykułów pielęgnacyjnych dla niemowląt z Domów Samotnej Matki w Zielonce i Chyliczkach.

Spacer edukacyjny śladami Rzezi Woli
12:00 – 15:00
Start Parafia Rzymskokatolicka św.Klemensa Hofbauera, Ul. Karolkowa 49
Spacer jest bezpłatny. Organizator Piotr Brulikis

Poznań

II Wielkopolskie Forum Pamięci „Stulecie odzyskania niepodległości. Jak upamiętniać i edukować?”
Zapraszamy do Sali Białej Bazaru Poznańskiego na dyskusje panelowe i wykłady poświęcone głównemu tematowi Forum: „Stulecie odzyskania niepodległości. Jak upamiętniać i edukować?” Mamy nadzieję, że czas spędzony w pięknych wnętrzach Bazaru Poznańskiego i Biblioteki Raczyńskich wypełnią nam inspirujące rozmowy i prezentacje dokonań uczestników Forum, co zaowocuje dobrymi pomysłami na przyszłość.
Forum towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej (3-26 kwietnia, Stary Rynek 3, podcienia Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919).

Białystok

IV Podlaski Marsz Cieni w 78. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Od trzech lat w kwietniu, dla upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w Białymstoku Stowarzyszenie Rekonstruktorów „Grupa Wschód” wraz z innymi instytucjami, w tym także wspólnie z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku organizuje Marsz Cieni.

W tym roku Marsz odbędzie się w niedzielę 15 kwietnia 2018 r., o godz. 12.00. Jego uczestnicy przejdą ulicami: Rynek Kościuszki, Lipowa, Krakowska, Kalinowskiego, Skłodowskiej-Curie do placu Katyńskiego, gdzie pod Pomnikiem Katyńskim zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Białegostoku i innych miejscowości do uczestnictwa w tej podniosłej uroczystości.

Poniedziałek 16 kwietnia

Szczebrzeszyn

100. rocznica urodzin kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”

Spotkanie historyczno-wspomnieniowe poświęcone postaci Stanisława Biziora ps. „Śmigło”, „Eam”

9:00 Msza święta

10:30 wykład – W czasie spotkania dyrektor IPN Lublin Marcin Krzysztofik zajmie się tematem poszukiwań doczesnych szczątków „Eama” wrzuconych przez komunistów do bezimiennego dołu; Wojciech Kondrat opowie staraniach pasjonatów i społeczników, by Marian Pilarski – dowódca II Inspektoratu Zamojskiego – i Stanisław Bizior, jego wierny towarzysz broni, mieli pochówek godny bohaterów. Wystąpienie Magdaleny Bizior-Mikos będzie dotyczyć wspomnień i historii związanych z Niezłomnym.

Stanisław Bizior – pseud. „Śmigło”, „Eam”, ppor. rez., żołnierz Związku Walki Zbrojnej – AK i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Urodził się 15 kwietnia 1918 r. w Szczebrzeszynie, był synem Pawła i Katarzyny z d. Jóźwiakowskiej. W 1940 r. wstąpił do ZWZ, pełniąc służbę w oddziale Tadeusza Kuncewicza „Podkowy”. Ukończył konspiracyjny Kurs Podchorążych Rezerwy. Po wkroczeniu Sowietów został zmobilizowany do WP. Zdezerterował z kursu oficerskiego w Zjednoczonej Szkole Lotniczej WP w Zamościu. Wiosną 1946 r. podjął działalność konspiracyjną w Obwodzie WiN Zamość, obejmując funkcję komendanta żandarmerii. W maju 1946 r. brał udział w akcji rozbicia więzienia w Zamościu, w wyniku której uwolniono ponad 300 więźniów. Ujawnił się 31 marca 1947 r. przed PUBP w Zamościu. W marcu 1948 r. wstąpił do II Inspektoratu Zamojskiego AK pod dowództwem Mariana Pilarskiego „Jara”. Pełnił funkcję dowódcy żandarmerii, a zarazem komendanta Rejonu Sitaniec w Obwodzie Zamość. Aresztowany 13 kwietnia 1950 r. w Zamościu przez funkcjonariuszy WUBP w Lublinie. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Lublinie z 16 października 1951 r. skazany na karę śmierci, którą wykonano 4 marca 1952 r. w więzieniu na Zamku w Lublinie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra