Z zagranicy

Marsz Niepodległości w oczach świata

Relacje największych światowych agencji prasowych z Marszu Niepodległości pomijają kontrowersje związane z zachowaniem policji i opierają się głównie na wiadomościach przekazywanych mediom właśnie przez przedstawicieli służb mundurowych.

Większość redakcji na świecie zamieszczających w swoich publikacjach informacje na temat Marszu, czerpała z relacji przekazanych przez agencje Associated Press, Agence France-Presse oraz BBC. We wszystkich tych źródłach podano szczegółowe dane i liczby na temat  osób pokrzywdzonych, zatrzymanych oraz zniszczeń. BBC i AP zgodnie przyznają, że Marsz Niepodległości był ostatnim i głównym sprawdzianem dla polskich sił bezpieczeństwa, przed EURO 2012.

Marsz Niepodległości 2011 – ZDJĘCIA! cz. 1 >>

AP pisze o ataku prawicowych ekstremistów, chuliganów oraz anarchistów na policję, którego dokonano za pomocą  wyrwanej kostki brukowej i szklanych butelek. Agencja przyznaje, że z roku na rok marsz organizowany przez skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne grupy cieszy się coraz większą popularnością. Zajścia do których doszło są nazywane największymi zamieszkani w Polsce, w ostatnich latach. Przytaczane są również słowa rzecznika rządu Pawła Grasia, który zapewniał o gwarancjach premiera, dotyczących wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do wszystkich osób, które dopuściły się ataku na funkcjonariuszy. Zdaniem AP najagresywniejsza była grupa działaczy skrajnej prawicy, jednak zaznaczany jest również fakt odniesionych obrażeń i ran przez ludzi z niej pochodzących.

Marsz Niepodległości 2011 – ZDJĘCIA! cz. 2 >>

AFP skupia się przede wszystkim na udziale w wydarzeniach z 11 listopada niemieckich bojówkarzy. Cytowani są zarówno Donald Tusk potępiający ich udział w starciach jak i ambasador Niemiec w Polsce Ruediger Freiherr von Fritsch, wyrażający skruchę w imieniu swoich rodaków. Wspominane są również słowa Jarosława Kaczyńskiego, przy którym dodano, że słynie z antyniemieckiej postawy, o "symbolicznym" udziale Niemców w zamieszkach, oraz o mentalnym podobieństwie zadymiarzy zza Odry z ludźmi tworzącymi kiedyś hitlerowski aparat władzy. Żadna z agencji nie podaje nawet szacunkowej liczby uczestników Marszu po stronie normalnych jego uczestników, natomiast jest nadmienione o 2 tysiące osób w grupie anarchistów, antynazistów i działaczy na rzecz praw gejów.

Protest pod Krytyką Polityczną przeciwko zapraszaniu Niemców! ZDJĘCIA! >>

Relacja BBC opiera się głównie na policyjnych źródłach i zawarto w niej przede wszystkim informacje na temat ilości uczestników demonstracji i funkcjonariuszy, którzy odnieśli rany. Wszystkie agencje zaledwie jednym zdaniem wspominają o historycznym kontekście Święta Niepodległości.

Kuba Klimkowicz
Źródło: AP, AFP, BBC
fot. Agata Bruchwald/prawy.pl

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Kliknij, aby dodać komentarz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra