Kultura i historia

3 maja UPA napadła na Kuty

To nie była dla nich radosna majówka. Wieczorem 3 maja 1943 r. banda UPA napadła na wołyńską wieś Kuty. Mimo zorganizowanej samoobrony z rąk ukraińskich siepaczy śmierć poniosło 67 Polaków.

Wieś Kuty położona w powiecie krzemienieckim w dawnym województwie wołyńskim w okresie międzywojennym liczyła około tysiąca mieszkańców, w większości narodowości polskiej. Liczba ta zwiększyła się do ok. 2 tys. w czasie II wojny światowej, gdyż do osady licznie przybywali uciekający przed ukraińskimi bandami mieszkańcy innych miejscowości.

W związku ze zbliżającym się niebezpieczeństwem, mieszkańcy Kut pod kierownictwem księdza Szymona Jankowskiego i organisty Edwarda Wawrzykowskiego pod koniec 1942 r. zorganizowali samoobronę. Zgromadzono w sumie kilkadziesiąt sztuk broni palnej: karabinów, fuzji, rewolwerów oraz granatów.

Za główne elementy obrony miały służyć cztery murowane budynki znajdujące się w samym centrum wsi: kościół, plebania, budynek Kasy Stefczyka oraz jeden z prywatnych domów. Zorganizowanie obrony w powyższy sposób umożliwiało wzajemne osłanianie się strzelców zajmujących każdy z budynków.

Od lutego 1943 r., kiedy to zagrożenie ze strony upowców stawało się coraz bliższe, na czas nocy mieszkańcy Kut grupowali się w centrum wsi. Na początku maja do wsi dotarła informacja o planowanym ataku. W ramach przygotowań do odparcia napaści, prócz samoobrony zmobilizowano dodatkowo około 250 mężczyzn. Tych, dla których nie starczyło broni palnej, zaopatrzono w broń białą, głównie kosy.

3 maja 1943 r., w późnych godzinach wieczornych, grupy nacjonalistów ukraińskich wdarły się do wsi od północy. Po dokonaniu rabunku napastnicy podpalali domy na skraju wsi, jednocześnie ostrzeliwując jej centrum pociskami zapalającymi.

Dobrze zorganizowani i uzbrojeni obrońcy powstrzymywali atakujących, trzymając ich z dala od zabudowań w centrum wsi, w których zgromadziła się większość jej mieszkańców. Późną nocą bandyci wycofali się. Mieszkańcy wsi odparli atak, jednak z powodu zniszczeń i braku amunicji Polacy zostali zmuszeni do jej opuszczenia.

Co najmniej 57 mieszkańców Kut zostało zamordowanych, zginęli przede wszystkim ci, którzy nie zareagowali na wezwania do ukrycia się, bądź nie zdążyli dotrzeć do centrum wsi.

4 maja do wsi przybyli Niemcy, którzy zdecydowali o ewakuacji Polaków, jeszcze tego samego dnia ludność polska opuściła Kuty. Początkowo grupa udała się do Szumska, gdzie Polakom odebrano ocalały żywy inwentarz. Następnego dnia uchodźcy, już bez niemieckiej eskorty, skierowali się do Krzemieńca.

Pięciu mieszkańców wsi, którzy wrócili do domów, upowcy zamordowali na pogorzeliskach. W sumie zginęło 67 Polaków.

Murowane budynki w centrum Kut, w tym kościół, stanowiące główny punkt oporu, zostały rozebrane bądź zniszczone. We wsi ostały się tylko gospodarstwa ukraińskie…

Źródło: Władysław Siemaszko, Ewa Siemaszko, Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945, Warszawa 2000

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  3 maja 2018 at 17:34

  Na aresztowanie przechodnia za posiadanie niebezpiecznego narzędzia ofensywnego
  dedykuję Lujowi z wolnosc24.pl

  Scott Walker po aresztowaniu
  Przyznał się: „ostre miał narzędzie”!!!
  Pomóc nim sobie w obieraniu,
  Mógł wcześniej. Teraz już nie będzie…
  Wyrok zapadnie na „biedaczka”.
  Dowodem w sprawie obieraczka!

  W Dunfermline rządzi bowiem prawo.
  Już Scott ziemniaków nie obierze
  Tą „ofensywną bronią”. Brawo!
  Gwałty czas skończyć w równej mierze!!!
  Czy ten przechodzień ma wciąż jaja?
  Więc… Wyrok szesnastego maja.

  http://wolnosc24.pl/2018/05/03/w-oparach-lewackiego-absurdu-mezczyzna-zatrzymany-za-posiadanie-ostrego-narzedzia-stanowil-ogromne-zagrozenie-z-obieraczka-do-ziemniakow/

 2. Pingback: c3wm54no7tebcomvvnwecttv54t

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra