Z zagranicy

Marek Jurek: Mamy do czynienia z próbą wykorzystania instrumentów finansowych do presji politycznej

Wydaje się, że mamy do czynienia z próbą pozyskania środków budżetowych kosztem tych państw, których polityka nie podoba się aktualnym, no tym, których kadencja trwa jeszcze rok, władzom Unii Europejskiej. I po drugie z próbą wykorzystania instrumentów finansowych do presji politycznej. Jedno i drugie jest wręcz zaprzeczeniem zasad demokracji, rządów prawa. I władze Unii Europejskiej powinny się z tych gróźb jak najszybciej wycofać – podkreślił Marek Jurek, prezes i europoseł Prawicy Rzeczypospolitej, podczas swojego wystąpienia na forum Parlamentu Europejskiego, odnosząc się do zapowiedzi „ograniczenia praw budżetowych państw, którym postawiono by zarzuty, że naruszają zasadę praworządności”.

– Żeby stwierdzić na podstawie różnic, które między nami występują, że któreś z naszych państw temu uchybia, musiałyby się zgodnie wypowiedzieć wszystkie państwa na forum Rady Europejskiej, a żeby stwierdzić, że zachodzi takie ryzyko – przynajmniej 22 państwa. Komisja Europejska nie ma takich praw – podkreślił Marek Jurek.

Europoseł Prawicy Rzeczypospolitej do sprawy odniósł się również za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Pieniądze, które chcą zabierać Polsce, Węgrom, a potem innym państwom (również po to, by finansować „wspólną politykę obronną”) – to nie żadne „dotacje unijne”, którymi władze UE mogłyby dowolnie dysponować. To pieniądze z naszych składek, ale również z przychodów, które pochodząc spoza Europy środkowej – są podatkiem od zysków z eksportu na nasze rynki. Eksport z państw zachodnioeuropejskich do Polski po naszym wejściu do Unii wzrósł parokrotnie. Udział Polski w Unii jest ewidentną korzyścią dla Niemiec, tak jak udział Czech – dla Austrii. Czas najwyższy poważnie rozmawiać o korzyściach wzajemnych i tylko takie podejście naprawdę buduje Europę – podkreślił.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

14 komentarzy

14 Komentarzy

 1. michu

  4 maja 2018 at 15:50

  Skutek traktatu lizbońskiego, a poza tym przywódcy krajów Zachodnich prowadzą politykę dla nich korzystną, co niekoniecznie musi być korzystne dla nas.

  • prawo

   4 maja 2018 at 16:27

   A do tego pan Jurek głosował za tym rozwiązaniem w A.D. 2003 więc po co się tak ekscytować, proszę pana i 13 514 871 pozostałych matołów głosujących za wstąpieniem do UE. Trzeba o tym było myśleć w 2003 podczas referendum, proszę 13 514 872 matołów. No i jeszcze ten błysk geniuszu w A.D. 2009 – Traktat Lizboński panów Kaczyńskich. Aż im pióro pokazało gest Kozakiewicza, ale też nie pomogło, proszę 13 514 872 matołów.
   W sumie wszyscy siedzą w gównie po szyję a więc cicho sza umysłowe niemoty.
   „Unia” mówiła, że „da” tylko nie dosłyszeliście, że „w dupę”. 14 mln matołów dedykuję wierszyk:
   ”Koci, koci, łapci,
   pojedziem do babci,
   ale ani słówka,
   bo babcia Żydówka”

   Chciał naród polski Unii to ją ma. Koniec kropka.
   Referendum w Polsce w 2003 roku – referendum ogólnokrajowe w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej: „Czy wyraża Pani / Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”
   TAK 13 514 872 / 77,45%
   NIE 3 935 655 / 22,55%
   Głosy ważne 17 450 527 / 99,28%
   Głosy nieważne 126 187 / 0,72%
   Razem 17 576 714 / 100,00%
   Frekwencja 58,85%
   Frekwencja wymagana 50,00%

   • prawo

    4 maja 2018 at 16:29

    Dziwnym jest, że prosty Polak wiedział, że nikt nie daje nic za darmo a wielki polityk z ZCHN nie wiedział i teraz jeszcze mi tu płacze.

   • Soroka

    4 maja 2018 at 17:51

    W okręgu mojej komisji wyborczej doliczono 50 osób do frekwencji. Odebrali karty do głosowania, ale ich nie wrzucili. Jakim prawem takie osoby zaliczono do biorących udział w głosowaniu? Celowo tak ustawiono zasady wyborcze, aby osiągnąć wymaganą frekwencję. Wystarczyło, aby w iluś komisjach jakiś agent zabrał ileś tam kart do głosowania i frekwencja się udała.

   • Prawy

    5 maja 2018 at 14:47

    Nie wiem, skąd założenie, że Marek Jurek będący w 2003 w tej mniejszości polityków PiS, którzy nie byli „euroentuzjastami” na pewno głosował za. Dodam też, że Marek Jurek i Prawica Rzeczypospolitej od początku były i są niezwykle krytyczne do podpisania traktatu lizbońskiego.

    • prawo

     6 maja 2018 at 12:00

     Masz rację. Przepraszam pana Marka Jurka za to uogólnienie. W 2003 roku na zjeździe PiS opowiedział się on, wraz z mniejszością polityków tej partii, przeciw uchwale wzywającej do głosowania za wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.

 2. Roman

  4 maja 2018 at 18:08

  P.tę całą babunię europejską.Nadszedł czas ,aby mój kraj wystąpił z ue.

 3. Emilia

  4 maja 2018 at 18:13

  Wśród eurodeputowanych jest kilku porządnych Polaków.Do nich należy M.Jurek.Reszta jest zainteresowana mamoną i opluwaniem Polski.

 4. Tomasz

  5 maja 2018 at 04:06

  Związek Sowiecki zmienił położenie ze stolicy Moskwa do stolicy Bruksela obecna nazwa Socjalistyczny Związek Republik Europejskich z landami czyli krajami związkowymi gdzie rządzą neo-markści l liberałowie oficjalnie odkryli karty jeden z towrzyszy chwalił Marksa a nowych nominałach euro znajdują się podobizny twórcy zbrodniczej ideologii Marksa.Tzw Armia europejska ma służyć do przywracania w krajach związkowych”demokracji socjalistycznej”. Tylko z Silną armią Polska może wystąpić z tego „komunistycznego raju”a takich sił zbrojnych nie mamy ,Wszystkiemu winien trakt lizboński który normuje powstanie jednego europejskiego państwa komunistycznego pod przywództwem Niemiec.

 5. zbyszek

  5 maja 2018 at 05:31

  Norwegi, Finlandi oplaca sie byc w UE i podpisali ten sam traktat.

  U nas sa w polowie tacy wyborcy, ze sejm wogole nie dba o nasze sprawy.

  Zas. jest sprawa mieszkan – tam buduja po kosztach wlasnych a Polak musi byc milionerem i pracowac gdzies za granica.

  Nawet na tym portalu tego nie widzicie, ze to znikanie mieszkan wycofa nas do poziomu tylko emigracji.

  To zydzi sa winni, ze nie rozumiecie?

  Jest 11 mln mieszkan i tyle pozostalo pracownikow – Polska znika wraz z mieszkaniami.

  200 tys rocznie, po 40 na gmine to likwidacja a nie budowanie, jezeli polowa jest ponizej wszelkich norm bezpieczenstwa.

  Taki sejm wybieraja Polacy.

  • Marian

   5 maja 2018 at 06:35

   @zbyszek, mylisz się, Norwegia NIE jest w UE. Jest w NATO.
   Kiedyś, po wojnie Norwedzy bardzo chcieli być we Wspólnocie Węgla i Stali po 1952 r., ale sprzeciwiła się Anglia. Norwegia była wtedy bardzo biedna. Jeszcze dziś zobaczysz na wielu domach na wsi koła od wozów drabiniastych.
   Teraz, dzięki ropie, Norwegia jest jednym z najbogatszych państw świata licząc na mieszkańca. A samolubna Anglia schodzi na psy…
   Poza tym Norwegia leży na uboczu wielkiej polityki, więc mało kogo to obchodzi.
   Polska leży w kluczowym miejscu Europy i możnym tego świata bardzo działa na nerwy, że Polacy próbują być gospodarzami we własnym kraju. Niejaki George Friedman w jednym ze swoich wywiadów w poprzednim roku powiedział, że Polska zachowuje się jak światowe mocarstwo, bo robi co chce. 😉
   Węgry, Norwegia, to małe kraje, którym można pozwolić pobrykać, ale Polska to co innego. Niepodległa Polska, to problemy dla szemranych interesów : Cedynia(966), Grunwald(1410), Wiedeń(1683), Warszawa(1920)

 6. Tomasz

  5 maja 2018 at 11:23

  Nie ma UE jest EUROPEJSKI ZWIĄZEK REPUBLIK SOCJALISTYCZNYCH ZE STOLICĄ W BRUKSELI POD RZĄDAMI NIEMIECKICH NEO-MARKSITÓW

 7. Pingback: 5vn6ey9c63v4bwct5vwc4

 8. Pingback: 3ym4cwt5wvw3d5ynecyvcyrt

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra