Ks. Piotr Skarga SJ (1536-1612). Życie i dziedzictwo [artykuł był zaatakowany przez hakerów]

0
0
0
/

Nakładem wydawnictwa księży jezuitów WAM ukazała się praca zbiorowa „Ks. Piotr Skarga SJ (1536-1612). Życie i dziedzictwo”. Na 463 kartach tej publikacji czytelnicy znajdą wiele cennych tekstów.

 

Piotr Skarga urodził się 2 lutego 1536 w podwarszawskim Grójcu. Od 1552 do 1555 studiował w Akademii Krakowskiej. Pracował w instytucjach kościelnych, szkołach, i dbając o edukacje dzieci arystokracji polskiej. W Warszawie, Krakowie, Lwowie, Gorliczynie koło Przeworska, Pułtusku, Wilnie, Połocku, Rydze i Dorpacie.

 

W 1564 roku przyjął święcenia kapłańskie. W Rzymie w 1569 roku wstąpił do zakonu jezuitów. Ukończył studia teologiczne na późniejszym Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1588 roku przez 24 lata był w Krakowie i Warszawie kaznodzieją króla Zygmunta III. Zmarł w Krakowie 37 października 1612 roku.

 

Pisma księdza Skargi są wielkim wezwaniem do patriotyzmu. Zdaniem księdza Skargi sprawy społeczne i polityczne, stanowienie prawa i rządzenie, winny być oparte na korzystaniu z daru bożego jakim jest rozum.

 

W swoim patriotycznym nauczaniu ksiądz Skarga doskonale łączył talent oratorski, wiedzę teologiczną, znajomość Pisma Świętego i nauczania ojców Kościoła. Do patologii niszczących Polskę ksiądz Skarga zaliczał: internacjonalizm, pieniactwo, ekumenizm, słabość władzy, szkodliwe przepisy, liberalną politykę karną.

 

Zdaniem księdza Piotra Skargi pomyślność Polski zbudować można tylko na: patriotyzmie, solidaryzmie, dominacji katolicyzmu, silnej władzy, polityce zera tolerancji dla przestępczości, sprawiedliwości, likwidacji przywilejów klasowych, sprawnym sądownictwie, wsparciu dla zmarginalizowanych grup społecznych.

 

Ksiądz Piotr Skarga był jedną z najważniejszych postaci w historii pomocy organizacji pozarządowych dla potrzebujących. Był prekursorem pomocy dla osób realnie potrzebujących pomocy, a nie dla osób cynicznie wykorzystujących dobre serce innych. Uważał, że pomoc należy się tylko osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji: chorym, niesprawnym, sierotom. Kaznodzieja był założycielem wielu organizacji charytatywnych.

 

Jan Bodakowski

 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną