Zagłosuj w konkursie Książka Historyczna Roku
Zachęcam wszystkich Czytelników i Internautów do wzięcia udziału w dorocznym konkursie "Książka historyczna roku". Można oddać głosy na dwie książki: jedną naukową i jedną popularno-naukową.
Listy nominowanych książek w obu kategoriach, jak i zasady konkursu, są pod linkiem http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie.html
Głosowanie potrwa od 1 do 31 października br. Ze swej strony zachęcam, aby w kategorii książki popularno-naukowej oddać głos na świetną publikację pt. KRESOWE POKUCIE. RZECZPOSPOLITA ORMIAŃSKA, pióra Moniki Agopsowicz, polskiej Ormianki z Gdańska, zamieszkałej w Sulejówku pod Warszawą. Jako miłośnik Kresów Wschodnich książkę tę przeczytałem od deski do deski. Świetna lektura. Polecam wszystkim.
O to, co mówi sama Autorka: „Jest to reportaż historyczny albo, modnie rzecz nazywając, narrative nonfiction. Więcej w niej nonfiction niż narracji. Książka zaczyna się w 1880 roku w Kołomyi, dwie następne odsłony, to lata 1914 i 1928 w nieodległych od Kołomyi majątkach polskich Ormian i czwarta, ostatnia to 1937 rok — koronacja obrazu Matki Boskiej z ormiańskiego kościoła w Stanisławowie i okres wojny.
Te daty i wydarzenia są pretekstem do pokazania polskich Ormian gęsto zamieszkujących Pokucie — po trochu ich życia, przywiązania do tradycji i nieuchronnego tracenia ziem, które do nich należały od XVIII, czy XIX wieku. Starałam się jak najwierniej przedstawiać fakty, korzystałam więc ze źródeł: relacji świadków, wspomnień (w tym niepublikowanych), prasy lokalnej i wielu innych.
Do książki dołączone są dwa dodatki: pierwszy — to płyta DVD z 21 filmami-etiudami (ilustrowanymi dodatkowo fotografiami), w których wypowiadają się świadkowie historii i drugi dodatek — to drzewo genealogiczne pięciu pokoleń Agopsowiczów, ułatwiające rozeznanie się w powiązaniach niektórych bohaterów zdarzeń.”
Oczywiście każdy zagłosuje na książki według własnego uznania. Jest naprawdę w czym wybierać. Najważniejsze, aby głosować.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl