Polskość

Szczątki Powstańców Styczniowych spoczną na wileńskiej Rossie

Znalezione w roku 2017 na Górze Zamkowej w Wilnie szczątki powstańców styczniowych zostaną pochowane w oddzielnej kaplicy na cmentarzu na Rossie. Tak postanowiła litewska komisja rządowa. Uroczystości pogrzebowe, z udziałem przedstawicieli strony polskiej, mają odbyć się w lipcu lub sierpniu 2019 roku. Planowane uroczystości pogrzebowe będą miały charakter religijny.

W odkrytych w 2017 roku na Górze Giedymina (zwanej też Górą Zamkową) w Wilnie, grobach znaleziono w sumie szczątki 17 powstańców listopadowych. Zostali oni pochowani w „rosyjski sposób” – bez należytego szacunku, wrzuceni do dołów śmierci z rękoma związanymi z tyłu. Szczątki jednego z nich spoczywały w osobnym, pojedynczym grobie. Jak poinformowało Ministrestwo Kultury Litwy – są to szczątki generała Zygmunta Sierakowskiego, dyktatora Powstania Styczniowego na Żmudzi.

W chwili egzekucji miał on 37 lat. Leżał plecami do ziemi. Na prawej ręce generała został znaleziony złoty pierścionek z napisem na stronie wewnętrznej: „Zygmund Apolonija 11 Sierpnia/ 30 Lipca 1862 r.”. Jest to obrączka ślubna, na której widnieją dwa imiona Zygmunta Sierakowskiego i jego ukochanej żony, Apolonii.

Naukowcy twierdzą, że decyzja o pochowaniu straconych uczestników Powstania Styczniowego na Górze Zamkowej nie była przypadkowa – był to sposób na ukrycie przed bliskimi i mieszkańcami miejsc ich pochówku. Przy zmarłych odnaleziono m.in. medaliki i szczątki ubrań.

Podczas prac badawczych w styczniu 2017 na Górze Giedymina archeolodzy odkryli zwłoki pierwszych czterech osób. Wszyscy zmarli są Powstańcami Styczniowymi straconymi na placu Łukiskim w Wilnie. W latach 1863–1864 Łukiszki zapisały się w historii Powstania Styczniowego czarnymi zgłoskami. Na placu tym doszło bowiem do egzekucji przywódców Powstania Styczniowego na Litwie: Konstantego Kalinowskiego i Zygmunta Sierakowskiego. Po powstaniu władze rosyjskie wzniosły na przedmieściu Łukiskim olbrzymi zakład karny.

W roku 1863 Zygmunt Sierakowski zdymisjonował z wojska rosyjskiego i został przywódcą Powstania Styczniowego na Żmudzi (jego ojciec zginąl w Powstaniu Listopadowym). Zygmunt Sierakowski dowodził 2,5 tysięcznym oddziałem. 3 maja, generał Sierakowski wyruszył ze swoim słabo uzbrojonym oddziałem na Rosjan, gdzie zamierzał przejąć transport broni dostarczony z Wielkiej Brytanii. Kilka dni później stoczył on trzydniową bitwę pod Birżami, zakończoną rozbiciem jego oddziału. W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się piękna szabla gen. Sierakowskiego -wzorowana na XVII-wiecznej karabeli.

Dostał się on do rosyjskiej niewoli. Przed sądem wojennym okazał niezłomny hart ducha. Wbrew zabiegom międzynarodowej opinii publicznej, został powieszony przez władze carskie w Wilnie. Żoną generała Sierakowskiego była Apolonia z Dalewskich, (data na znalezionym obecnie pierścionku związana jest z ich ślubem). Choć w chwili wykonania wyroku Apolonia była w ciąży, z rozkazu generał-gubernatora wileńskiego Michaiła Murawiowa „Wieszatiela” zmuszona została do oglądania egzekucji męża.

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

2 komentarze

2 Komentarzy

  1. wolna-polska.pl

    17 maja 2018 at 11:54

    1-Tomasz Gryguć „Pan Nikt” o PiSowskich Szabes Gojach i „karmieniu Żyda” 2-Otaczają nas symbole masońskie. 3-Papież do mnichów buddyjskich, od których otrzymał świętą księgę: dajmy swiatu świadectwo pokoju.

  2. gazetawarszawska.com

    17 maja 2018 at 12:01

    Kto pozwala temu parchowi na spoufalanie się z Katyniem?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra