Z kraju

PILNE: List otwarty do parlamentarzystów wywodzących się z organizacji katolickich

Rzeszów, 27.05.2018

LIST OTWARTY DO PARLAMENTARZYSTÓW
WYWODZĄCYCH SIĘ Z ORGANIZACJI KATOLICKICH

Jesteśmy członkami różnych organizacji katolickich. Nie występujemy w ich imieniu, ale we własnym. Powinno bowiem paść publicznie kilka pytań, które dzielą i nurtują nasze środowiska.
W ławach parlamentarnych z ramienia obecnej większości sejmowej zasiada w tej kadencji wielu parlamentarzystów wywodzących się z organizacji katolickich.

W kampanii przedwyborczej jak i w wypowiedziach medialnych po wyborach osoby te często powoływały się na konieczność zapewnienia standardów moralnych ustawodawstwa. Jednak w praktyce nie wynikają z tego realne konkrety. Dotyczy to zwłaszcza kwestii ochrony życia.

W ostatnim czasie pojawiło się kilka wypowiedzi polityków większości rządzącej, których treść jest niezrozumiała lub wręcz zaskakująca dla naszych środowisk.

Po pierwsze posłanka Lichocka uznała, iż obywatelski projekt ustawy o ochronie życia jest nieodpowiedni. O samym projekcie jak i wnoszeniu go w tym trybie można dyskutować. Posłanka Lichocka mogłaby mieć taki pogląd gdyby nie to, iż na początku kadencji to politycy PiS proponowali, by przedłożenie w tej sprawie wniesione zostało przez zbieranie obywatelskich podpisów. Skoro ten projekt im nie odpowiadał, czemu PiS nie wniosło własnego projektu poselskiego? W szczególności czemu nie zrobili tego posłowie wywodzący się z organizacji katolickich?

W tym kontekście zapytać trzeba też o inicjatywę wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Działania wobec tego organu podejmowane przez obecną większość parlamentarną nie są jednoznacznie aprobowane. Czy nie istnieje ryzyko, iż ukształtowanie ładu prawnego w oparciu o orzeczenie obecnego Trybunału Konstytucyjnego sprawi, iż najistotniejsza chyba kwestia moralna zostanie powiązana politycznie z losem i oceną tego Trybunału w obecnym jego kształcie? Takie upartyjnienie jest pewnie korzystne dla PiS, ale czy również dla samej sprawy gwarancji ochrony życia? Czy w wypadku zmiany rządzących nie zostaniemy instrumentalnie zmuszeni bronić wszystkich, często kontrowersyjnych działań wokół Trybunału Konstytucyjnego, by bronić gwarancji ochrony życia?

Po drugie marszałek Kuchciński był łaskaw wypowiedzieć się, iż dalsze możliwości działania PiS w sprawie ochrony życia uzależnione są od zrównoważenia aktywności tzw. czarnych marszów przez obrońców życia. Na takie stawianie sprawy nie wolno nam się zgodzić. Być może dla PiS z partyjnych powodów wygodne jest, by przedstawiać np. katolików, jako równie radykalne ekstremum, co czarne marsze.

Na tym tle PiS mogłoby się ukazywać jako siła rozsądku popierająca jakiś tzw. kompromis moralny. Rzecz w tym, iż z naszego punktu widzenia gwarancja życia ludzkiego jest poglądem moralnej większości, a nie zradykalizowanej, ekscentrycznej mniejszości. Czemu nikt z działaczy katolickich zasiadających w sejmie nie zabrał głosu w tej sprawie? Czyżby posłowie wywodzący się z organizacji katolickich uważali swe przekonania za ekstremum będące odpowiednikiem czarnych marszów? Czy może podczas zasiadania w sejmie zmienili poglądy?

Po trzecie, prominentny polityk większości sejmowej Patryk Jaki wypowiedział się w ostatnim czasie wprost, iż jest za finansowaniem ze środków publicznych procedur in vitro. Taka zapowiedź w kampanii samorządowej wygląda na przygotowanie zmiany stanowiska również w kolejnych czekających nas kampaniach, a więc na stałe stanowisko formacji tzw. “Zjednoczonej Prawicy”. Czemu nie spotkało się to z adekwatną reakcją?

Przypomnijmy, że na etapie uchwalania przez koalicję PO-PSL ustawy o leczeniu niepłodności obóz PiS wyrażał się co do niej bardzo krytycznie. Czemu po objęciu władzy nie zrobiono nic, by tę ustawę zmienić? Wręcz przeciwnie, obecnie wygląda na to, iż rządzący przejęli poglądy swoich poprzedników. Czemu posłowie wywodzący się z organizacji katolickich nie zdobyli się na inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, ani nie zabrali jasno głosu wobec tego, co teraz się w tej sprawie dzieje?

Szanowni Parlamentarzyści powołujący się na swą katolicka tożsamość, wywodzący się z organizacji katolickich! Uważamy, iż jesteście winni naszym środowiskom kilka wyjaśnień. Jak należy rozumieć dotychczasową działalność większości rządzącej w sprawach moralnych?

Co możemy się spodziewać po większości rządzącej, a zwłaszcza personalnie po was w przyszłości? Dalsze wasze milczenie będzie skutkować brakiem zrozumienia, co w konsekwencji grozi podejmowaniem działań nieadekwatnych, ze szkodą dla jakości naszego życia publicznego w wymiarze moralnym. Zasiadacie w parlamencie między innymi po to, by tłumaczyć swym środowiskom swoje działania, odnosić się publicznie do następujących zdarzeń. Liczymy, iż przerwiecie milczenie i publicznie wyjaśnicie, co się właściwie dzieje.

Agata Rejman
położna bohatersko broniąca życia nienarodzonych,
Inicjatywa „Ręce Życia”, Rzeszów

Wojciech Pruchnicki,
Akcja Katolicka, Brzozów

Krzysztof Czeluśniak,
radny m. Jasła, Stowarzyszenie “Jaślanie”, Jasło

Paweł Wójcik
Konserwatywny Instytut Galicyjski, Rzeszów

Sławomir Porada
samorządowiec, Trzebownisko

Tomasz Kloc
Rycerz Kolumba, Warszawa

Grzegorz Franciszek Kowalski
Akcja Katolicka, Mielec

Irena Pietrzak
Władysław Pietrzak
Róże Różańcowe, Tarnobrzeg

Ewa Rokoszewska
Danuta Brud
Wspólnota dla Intronizacji NSPJ, Tarnobrzeg

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

11 komentarzy

11 Komentarzy

 1. trasz

  12 czerwca 2018 at 19:15

  To Czarne Marsze są moralną większością. Głosy za całkowitym zakazem aborcji to niewielka grupa ekstremistów, proponentów dawno skompromitowanej ideologii, do której cywilizowanym ludziom wstyd się przyznawać.

  • miki

   13 czerwca 2018 at 00:30

   A ty się człowieku dobrze czujesz? Moralna większość za zabijaniem bezbronnych? Chyba się w główce coś poprzestawiało. Może ty żałujesz, że cię mamusia zechciała urodzić, ale normalna większość ludzi nie.

  • Mariusz

   13 czerwca 2018 at 07:55

   A może to Ty się mylisz?
   A mnie wstyd za Ciebie…?

 2. Anna

  12 czerwca 2018 at 22:10

  Niech Wam Bóg błogosławi i da siłę do dalszej walki. Polska będzie katolicka albo jej nie będzie. Z Bogiem

 3. Vxyx

  12 czerwca 2018 at 22:12

  100/100 !

 4. Mariusz

  13 czerwca 2018 at 07:59

  Drogi portalu Prawy.pl – właśnie niedawno była batalia o to co powiedział Patryk Jaki. Powtarzacie kłamstwo na jego temat. On jest za naprotechnologią.

 5. Tomasz

  13 czerwca 2018 at 10:45

  Mariusz Co robi P I S wyrzucili ustawę zakazującą zabijanie dzieci poczętych do kosza P I S wbrew Polkom i Polakom od 2015 sprowadził islamskich terrorystów w liczbie 2700 sam Minister Spraw Zagranicznych to potwierdził a w 2018 P I S przyjął obcych kulturowo „przybyszów”z Afryki ,filipin docelowo przyjmie 3000 z islamskich terrorystów z Uzbekistanu czyli realizuje zgubną „politykę „multi -kulti czyli wielokulturowości która zniszczyła Europę Zachodnią ??aA Polacy z byłych Kresów Wschodnich czekają na powrót i pracę w Polsce.Masz klapki na oczach słysz tylko to co tobie podają media głównego nurtu po radio Maryja i Telewizję Trwam .

 6. Tomasz

  13 czerwca 2018 at 13:17

  Ostatnio P I S skapitulował przed Dyrektywą Europejskiego Związku Republik Socjalistycznych ograniczających wolność słowa w internecie ??

  • Vxyz

   13 czerwca 2018 at 13:30

   Krajski ma racje.Masoneria przyspieszyla.

 7. Janina

  14 czerwca 2018 at 15:01

  Ten trasz jest bardzo biedny.Pewnie lewak.

 8. Pingback: c3wm54no7tebcomvvnwecttv54t

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra