Kultura i historia

Oswajanie z aborcją, samobójstwem i eutanazją. Kultura śmierci rozkwita na ekranach kin

Zawsze cieszy mnie, gdy w współczesnych filmach mogę dostrzec wartościowe – z punktu widzenia konserwatysty – przesłanie etyczne. Niestety, czasami dobrze zrobione filmy niosą ze sobą przesłanie etyczne nie do zaakceptowania przez konserwatystę.

Jednak i takie niosące nie konserwatywne przesłanie filmy warto obejrzeć, by  przekonać się jak w atrakcyjny sposób propagować swoje poglądy (estetyka może służyć moralnemu lub niemoralnemu przesłaniu), oraz by uzmysłowić sobie, jakie idee artyści przekazują odbiorcom (bo tożsamość ideową społeczeństwa kształtują nie filozoficzne traktaty moralne, ale pop kultura).

Na ekranach kin w całej Polsce  -w tym i w warszawskim kinie Kinoteka w Pałacu Kultury (gdzie można nie tylko zobaczyć hity kina popularnego, ale i filmy artystyczne) wyświetlany jest właśnie film drogi Davida di Donatello „Ella i John”, będący popisem aktorskim dwojga starszych aktorów Helen Mirren (znanej z filmów „Królowa”, „Szybcy i wściekli 8”) oraz Donalda Sutherlanda (znanego z filmów „Parszywa dwunastka”, „Klute”, „Igrzyska śmierci”).

Film opowiada o nostalgicznej podróży starszego małżeństwa kamperem z północy na południe USA. W trakcie podróży umierająca na raka żona usiłuje zmusić swojego męża cierpiącego na demencję  do przypomnienia sobie ich wspólnej przeszłości. Reżyser filmu z wielką sympatią ukazał i swoich bohaterów, i zwykłych prostych zawsze uprzejmych Amerykanów (co niewątpliwie jest zaletą filmu). Niestety, ten piękny film o starości, umieraniu i rozpadzie tożsamości, propaguje samobójstwo i eutanazję, co z konserwatywnego punktu widzenia jest niedopuszczalne.

Na ekranach kin w całej Polsce w tym i w warszawskim kinie Kinoteka można zobaczyć też francuski film Léonor Serraille „Paryż i dziewczyna” (w którym w rolach głównych wystąpili Laetitia Dosch, Souleymane Seye, Grégoire Monsaingeon).

Bohaterką filmu jest niezbyt atrakcyjna i niemłoda,ewidentnie niestabilna psychicznie Paula. Po dziesięciu latach konkubinatu zostaje przepędzona przez konkubenta, i błąka się po Paryżu pozbawiona pracy oraz związków z rodziną. Obserwacja jej życia jest wyzwaniem dla widza. Kiedy wydaje się, że życie kobiety może ulec pozytywnej zmianie, ta decyduje się zabić swoje nienarodzone dziecko. Zapewne dla twórców filmu aborcja jest elementem takiej pozytywnej zmiany w życiu bohaterki, wyzwolenia się od problemów. Mnie jednak takie ukazanie dramatu zabicia dziecka przeraża ukazaniem zła jako coś dobrego. A bardziej wstrząsający jest to, że ten koniec filmu, który jest dla mnie odrażający, dla wielu osób z lewicy uznających, że zabijanie ludzi stanowiących problem (niechcianych dzieci, chorych) jest dobrym rozwiązaniem zapewne będzie optymistyczny.

Współczesny konserwatywny widz musi być świadomy jakie treści przekazuje popkultura, by z tymi treściami wejść w polemikę oraz  by wiedzieć czym żyją ludzie i co kształtuje ich opinie. Konserwatyści nie zablokują szkodliwych społecznie działań lewicy, gdy będą ją ignorować.

Zło pleni się, gdy uczciwi ludzie są bezczynni.  By ten stan rzeczy zmienić, trzeba być najpierw świadomym zagrożeń –  trzeba też zagrożenia monitować, czyli chodzić do kin, teatrów i galerii. Mając ugruntowane poglądy oraz wiedzę o destruktywnej działalności lewicy, monitorować treści obecne w popkulturze i wyjaśniać innym jakie zagrożenia z tymi treściami się wiążą.

Kolejnym krokiem jest wyszukanie tych twórców kultury którzy mają konserwatywną tożsamość. Niewątpliwie są oni dziś przez establishment kultury zmarginalizowani i dyskryminowani. Lewicowi włodarze kultury po prostu wspierają swoich kumpli o równie lewicowych poglądach. I tych konserwatywnych, dziś marginalizowanych i dyskryminowanych twórców trzeba nagłaśniać i wspierać (tak, jak dziś lewica wspiera swoich twórców). Kultura bowiem  jest areną walki ideowej, kształtowania tożsamości indywidualnej oraz zbiorowej.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. klioes vel pislamista

  14 czerwca 2018 at 14:25

  „Zło pleni się, gdy uczciwi ludzie są bezczynni.”

  10/10

 2. Marcin

  15 czerwca 2018 at 08:52

  Dobry tekst, pobudza i inspiruje. Dziękuję.

 3. marju73

  15 czerwca 2018 at 20:47

  Pan Michalkiewicz ma rację.Wszelkiej maści aborcjoniści , zwolennicy eutanazji, NIGDY nie zaczynają od siebie i swojej najbliższej rodziny.Te rady mają dla innych,dla podludzi.

 4. pawel32

  15 czerwca 2018 at 21:09

  Mam wrażenie że ukształtowanie ideowe jest po prostu dziedziczone lub wynoszone z domu. Stanowi ciągłość, przekazywana jest z rodziców na dzieci itd. Czyli całe plemie będzie popaprane lub nie. Mam wrażenie że konserwatysty jak i lewaka nie można zmienić, pozostaje kwestia pozostałych, którym nie przekazano żadnego wychowania lub nie interesowało ich nic poza konsumpcją dóbr(gry, internety, ciuchy itp), których dziś jest za dużo. A może jest tak jak mówił Carl.Gustaw Jung, że ludzie swoją głębie życia zaczynają dopiero po 30r życia, kiedy coraz bliższe widmo śmierci uruchamia w nich duchowość, ale w takim razie bohaterowie tego filmu powinni wyciągnąć jakieś wnioski. Musze go obejrzeć.

 5. kinoman

  19 czerwca 2018 at 20:13

  Jeszcze dodac nalezy promocje homosiów – gejostwa i lezby..

 6. JAVA ASSIGNMENT HELP

  21 czerwca 2018 at 08:16

  An introduction is the beginning section of an essay, article or assignment; which conveys their purpose or goals. It is generally followed by the body and conclusion of the content.
  It gives general background information about the content of the article or assignment, through a brief explanation. Going through the introduction can help the readers to get an idea about the topic of the content of the assignment.

 7. Online Assignment Help

  13 lipca 2018 at 19:17

  Get the best assignment help  by the expert assignment writers at Make My Assignments. Our experts are fluent in writing assignments without missing the deadlines as they have earned their degrees from the renowned colleges and universities around the world.

 8. essay writing service

  23 sierpnia 2018 at 09:03

  I would like to thank you for the efforts you have made in writing this post. Thanks for posting Really Such Things. I should recommend your site to my friends. It is of a great advantage to take custom essay writing service. It eases the burden of students which they have to carry. Taking instant assignment help also gives a lot of benefits to the students. Our my essay typer is highly committed to helping academic students to finish their essay.

 9. Pingback: cwty4n5omtxycn5tvcwxcrtwer

 10. Mobile App News

  3 września 2018 at 15:46

  Good news. Appreciate this post. Thank you for compiling and sharing it.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra