Z zagranicy

Czy Iran wywoła wielki kryzys energetyczny?

Po tym, jak Donald Trump chce się wycofać z umowy z Iranem, Iran szuka środków do zastraszenia Zachodu.

 

 

 

 

Teraz zagroził, że zablokuje cieśninę Ormuz. Tymczasem Cieśnina ta posiada wielkie znaczenie. Każdego roku, tankowce transportują tym szlakiem morskim około 18 milionów baryłek ropy naftowej. Stanowi to aż 40% transportu drogą morską i około 20% całkowitego przewozu ropy na świecie.

Jeśli Iran to zrobi, powstanie globalny kryzys energetyczny. Ostatnim razem taka groźba padała w latach 2011-2012, gdy wojna ze Stanami wisiała na włosku.

Biorąc pod uwagę nieobliczalność Trumpa, trudno jest cokolwiek przewidywać. W tym wypadku, jak w wielu innych,  realizuje on interesy Izraela, dla którego Iran jest największym wrogiem. Można więc wnioskować, że będzie w tej sprawie konsekwentny.

Cokolwiek by nie mówić o Baracku Obamie, jako lewak nie był skłonny do wspierania Izraela – podpisał umowę z Iranem i nie chciał uznania Jerozolimy za stolicę Izraela jak Trump.

Wspieranie polityki Żydów to zły pomysł, bo destabilizują oni jedynie sytuację na Bliskich Wschodzie, a poprzez swoją butną postawę i pogardę dla Arabów, świat cały czas znajduje się na granicy wojny.

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

3 Komentarzy

 1. tomek

  8 lipca 2018 at 08:39

  Na razie nie bo izrael nie opanował jeszcze złoz ropy i gazu w Syrii.

 2. Niklot

  8 lipca 2018 at 12:11

  Krajski to jednak wyjątkowo prostacki propagandysta. To akurat Trump zastrasza wszystkich, a nie Irańczycy. I to Ameryka będzie odpowiadać za ów kryzys. Ale chętnie wcisną innym swój najdroższy na swiecie gaz. Krajski to wielbiciel tego antykatolickiego (już od zarania) mocarstwa.

 3. tomek

  8 lipca 2018 at 19:57

  Niklot zamienimy drogi gaz amerykanski na tani kacapski ?Chyba nikomu tak nie zalezy by gaz był drogi jak kacapom.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra