Policja rekwiruje sztandary z Szczerbcem [VIDEO]

2
0
0
/

Doniesienia o tym, że policja rekwirowała jadącym na marsz uczestnikom Marszu Niepodległości transparenty i flagi była szokujące. Nie mniej film dokumentujący takie wydarzenia jest przerażający.

 

Na filmie widać jak policja w Polsce rekwiruje jadącym na Marsz Niepodległości polskim patriotom sztandary z Szczerbcem jednym z najbardziej patriotycznych symboli Polski. W swych antypolskich działaniach policjant powołuje się na artykuł 256 kodeksu karnego mówiący o zakazie promowania faszyzmu i innych ustrojów totalitarnych. Flagi należały do Nowosądeckiego oddziału Młodzieży Wszechpolskiej.

 

Szczerbiec był mieczem koronacyjnym królów Polski. Po raz pierwszy został wykorzystany w koronacji Władysława Łokietka. Jego obecność podczas koronacji Kazimierza Jagiellończyka opisywał Jan Długosz. Jest jednym z najcenniejszych zabytków dla narodu polskiego jakie znajdują się na Wawelu.

 

 

Legenda głosi, że Szczerbiec został wyszczerbiony gdy Bolesław Chrobry uderzył nim w bramę Kijowa. Chrobry otrzymać miał go podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego od cesarza Ottona.

 

Na rękojeści Szczerbca widnieje grafika Baranka Bożego i Ewangelistów, oraz napisy, według Wikipedii, „Na głowicy monogram Boga, tzw. tetragrammaton z literami Α i Ω (Alfa i Omega alfabetu greckiego) oraz napis w języku łacińskim Haec figura valet ad amorem regum et principum iras iudicum (ten znak umacnia miłość królów i książąt, a gniew sędziów). Na jelcu wygrawerowany jest tekst w języku hebrajskim, wyrażony literami alfabetu łacińskiego Con citomon eeve Sedalai Ebrehel (żarliwą wiarę wzbudzają imiona Boga Sedalai i Ebrehel – chodzi prawdopodobnie o imiona Boga w Starym Testamencie El Szaddai i El-Roeh) oraz tekst łaciński Quicumque hec nomina Dei secum tulerit nullum periculum ei omnino nocebit (ktokolwiek te imiona Boga ze sobą nosić będzie, temu żadne niebezpieczeństwo w ogóle nie zaszkodzi)”. Na szczerbie miecza umieszczona jest tarcza z piastowskim orłem. Szczerbiec mierzy 98,4 cm i ma szerokość 5 cm.

 

Jan Bodakowski

fot. yt

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda

Wczytywanie sondy...

Polecane

Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną