Z kraju

Czy Grzegorz Kuprianowicz stanie przed sądem za zrównanie Rzezi Wołyńskiej z akcjami AK?

Grzegorz Kuprianowicz, ukraiński historyk mieszkający w Polsce, prezes Towarzystwa Ukraińskiego, próbuje relatywizować ukraińskie zbrodnie przez oszczerstwa na temat Polaków.

 

8 lipca w Sahryniu, podczas uroczystości z udziałem prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, powiedział, że „ta zbrodnia przeciwko ludzkości popełniona została przez członków narodu polskiego – partyzantów Armii Krajowej będących żołnierzami podziemnego państwa polskiego”.

Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, złożył zawiadomienie do prokuratury, które trafiło do Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Następnie śledczy skierowali je do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie. Prok. Jacek Nowakowski, który stoi na jej czele, od tego czasu nie udziela żadnych informacji na ten temat.

IPN ponoć analizuje sprawę, ale jest ona tym bardziej bulwersująca, że Kuprianowicz od roku jest członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który działa przy IPN w Lublinie. Teraz jeden z członków złożył wniosek o jego usunięcie.

Czy jednak Kuprianowicz zostanie usunięty i czy stanie przed sądem za swoje oszczerstwa o polskich bohaterach?

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

24 komentarze

24 Komentarzy

 1. t-n

  26 lipca 2018 at 17:03

  W imię budowy Żydolandu Wielkiego 0d „Bydgoszcza” po Odessę nie zostanie usunięty ani nie stanie przed sądem

  • Leon

   27 lipca 2018 at 09:16

   Żadnych konsekwencji PiSowcy wobec niego nie wyciągną. Polska na naszych oczach staje się zachodnią prowincją Ukrainy.

 2. Jacek Wójcikiewicz

  26 lipca 2018 at 17:14

  Tak zakłamując historyczną prawdę,można powiedzieć,że w getcie warszawskim doszło do potyczek między Żydami i Niemcomi,a w Treblince do nieporozumień sąsiedzkich między tymi narodami i zrównać katów z ofiarami,albo wręcz twierdzić,że Żydzi byli agresorami i mordercami,wszak napadali na Niemców.

 3. Miszcz Yoda

  26 lipca 2018 at 17:19

  W normalnym kraju, by stanął. W II PRL nie stanie.

 4. gieptil

  26 lipca 2018 at 17:34

  Rosjanie wiedzą jak z banderowską dziczą rozmawiać. Akurat nie żal mi że im Krym zabrali. Ryczeli ci dzicy po tym Majdanie, straszyli jak to ruskich wybiją do nogi, na Moskwę ruszą. No to dostali na odlew. Poniżej stary mało znany film, ktoś nagrał przejazd wojsk rosyjskich które jechały na Krym i puścił do sieci. Wtedy jeszcze skądś ( skąd ? ) była rozpowszechniona opinia że ten zardzewiały ruski złom co jasne ( buhaha ) z baz nawet nie wyjedzie i będzie kupa śmiechu z kacapa.
  Akurat wtedy, mało kto pamięta, jechały na Krym dwa pociągi z uzbrojonymi banderowcami zrobić tam po banderowsku porządek. Nie ukrywali tego, w mediach się chwalili że zaraz tam spacyfikują to ruskich. Jakoś pociągi jechały, jechały i nie dojechały, gdy się zorientowali że nie z cywilami będą mieli do czynienia tylko z wojskiem.
  https://www.youtube.com/watch?v=rTk_-gorwSc

  • Dick

   26 lipca 2018 at 17:46

   Bo banderowcy są gieroje, jak mordują siekierami i widłami dzieci i ciężarne kobiety…

 5. Tomek

  26 lipca 2018 at 18:29

  Po pierwsze, to nie za bardzo za co może stanąć przed sądem, bo zgodnie z ustawą o IPN karaniu podlega propagowanie banderyzmu, a nie mówienie o jakichś wydarzeniach mających faktycznie miejsce, ba – jeśli nawet by mówiąc to zmanipulował fakty, oczernił AK, to oczernianie Polaków albo polskich formacji nie podlega karze (takie są fakty, niestety).

  Po drugie, co do zdania: „ta zbrodnia przeciwko ludzkości popełniona została przez członków narodu polskiego – partyzantów Armii Krajowej będących żołnierzami podziemnego państwa polskiego” to ono jest akurat raczej prawdziwe. Wydarzenia w Sahryniu mają znamiona zbrodni przeciw ludzkości – zabito ponad stu (do kilkuset, wg różnych ustaleń) cywili. Owszem, w wiosce był oddział ukraiński (ale nie UPA, tylko bodajże policja) i była walka, ale po wejściu do wioski celowo zabijano też cywili, nie mówimy o przypadkowych ofiarach. No i prawdą jest, że dokonało tego AK (i BCh).

  Inna sprawa to kontekst tych wydarzeń – począwszy od Wołynia i działań UPA, poprzez to, że atak na Sahryń wyprzedził spodziewany atak UPA, który zapewne wiązałby się z ofiarami wśród Polaków. I tu oczywiście nie można o tym zapominać i absolutnie nie można zrównywać tego, co robiła UPA na Wołyniu z odwetowymi działaniami polskich formacji zbrojnych, nawet jeśli w ich wyniku popełniano, zasługujące na potępienie, zbrodnie. Przede wszystkim, one nie miały na celu ludobójstwa i czystek etnicznych, jak działania UPA – były reakcją na działalność UPA (czyli były akcją prewencyjną, czy też czasem po prostu zemstą). Że i o skali okrucieństwa względem mordowanej ludności nie wspomnę.

  Uroczystości w Sahryniu, gdyby odbyły się w rocznicę tej zbrodni, byłyby zrozumiałe. Odbyły się jednakże w dzień, kiedy upamiętniamy ofiary Wołynia, co było oczywistą formą prowokacji czy prób relatywizowania tematu i wybielania UPA. Nawet więc, jeśli ten Kuprianowicz wprost tego nie powiedział, to swoim uczestnictwem tam takie antypolskie działania wsparł. Zdecydowanie nie powinien więc zasiadać w owej radzie przy IPN.

  • lendzian

   26 lipca 2018 at 18:53

   „Zdecydowanie nie powinien więc zasiadać w owej radzie przy IPN”
   Prawda.
   Znany z negacjonizmu wołyńskiego już o wielu ,wielu lat on był.

   Ale jednak ktoś, jakieś neogiedrojciowe ścierwo z RP, do tejże rady go wprowadziło.
   KTO to był?

   • Tomek

    26 lipca 2018 at 19:21

    Powołuje ich prezes IPN i, o dziwo, zrobił to obecny prezes – Szarek…

    • lendzian

     27 lipca 2018 at 11:34

     Więc i charakterystykę Szarka, masz.

 6. Piotrx

  26 lipca 2018 at 19:19

  Dowód istnienia banderowskich rozkazów przeprowadzenia ludobójstwa
  http://suozun.org/ten-dzien-w-historii/i_dokument-sb-oun-z-wolynia-datowany-12-07-1943/

  Jest to 10-stronicowy rękopis Służby Bezpieczeństwa (SB) OUN, przechowywany w Państwowym Archiwum Równieńskiego Obwodu (DARO) z dnia 12.07.1943.

  Wraz z polskim tłumaczeniem i komentarzem.

  ….Gdyby Juliusz Słowacki lub Adam Mickiewicz pisali takie «poezje» jak Taras Szewczenko, a mimo to byli uznawani za narodowych wieszczów, to miałbym wielkie problemy w tłumaczeniu tego faktu przedstawicielom narodów przez nich zohydzanych. Pytanie, czy propagandzistom OUN łatwiej było zachęcić do mordów czytelników Mickiewicza, czy czytelników Szewczenki, uważam za retoryczne…..

  ……

  Najważniejszym zadaniem jednak było ludobójstwo ludności polskiej – w notatkach ujęto to następująco:

  Do 20 lipca oczyścić teren z Lachów,

  zorganizować samoobronę terenu,

  chwasty polskie wyrwać.

  To oznacza, że wierchuszka OUN wydawała konkretne, precyzyjne rozkazy. Czechów jeszcze nie, Polaków już – w trybie pilnym – wymordować. Mobilizacja do tego zadania nie ograniczała się do mężczyzn. Kobiety ukraińskie także musiały odegrać swoją rolę…..

 7. Piotrx

  26 lipca 2018 at 19:20

  http://suozun.org/aktualnosci/i_skandal-podczas-uroczystosci-odsloniecia-pomnika-ofiar-wolynia-w-lublinie/

  Skandal podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Ofiar Wołynia w Lublinie. Poseł na Sejm RP Jakub Kulesza mówił o poezji Tarasa Szewczenki, która może być nowym spojrzeniem na stosunki Polski i Ukrainy. Kresowianie w kole poselskim Kukiz 15 maja oparcie w dążeniu do prawdy o Ludobójstwie Polaków. Uważam że można poprzez posłów Kukiz 15 wpłynąć na Radę Miasta Lublin aby został odmrożony wniosek mieszkańców Lublina o zmianę „Skweru Tarasa Szewczenki” na skwer „Sprawiedliwych Ukraińców”.

  Zwracam się z prośbą do Kresowian o wysyłanie na adres Posłów Kukiz 15 oraz do Pana Posła Jakuba Kuleszy listów, które będą poparciem aby z przestrzeni publicznej Lublina została jak najszybciej usunięta postać Tarasa Szewczenki, która tyle zła w świadomości Ukraińców zrobiła i dalej robi jego poezja.

  Adres Biura Poselskiego Jakuba Kuleszy
  ul. 3 Maja 18 lok. 4B
  20-078 Lublin
  tel.+48 536 163 626

  Zwracam się z prośbą o zapoznanie z powyższym Kresowian oraz publikacje na możliwych stronach internetowych, jak również w prasie.
  Z poważaniem

  Zdzisław Koguciuk

  • ziemianka

   27 lipca 2018 at 22:50

   W Warszawie też mamy pomnik Tarasa Szewczenki i tutaj też proponuję aby go zamienić na pomnik sprawiedliwych Ukraińców. Naszym chrześcijańskim obowiązkiem jest mocno wyrażać publicznie wdzięczność za ofiary, jakie Ci ludzie, często męczennicy, ponieśli, aby ratować polskich sąsiadów w czasie ludobójstwa.
   Dzięki tym bohaterom żyją jeszcze do dzisiaj świadkowie tamtych wydarzeń i ich potomni. Zaniedbanie upamiętnień sprawiedliwych Ukraińców w prominentnych miejscach Polski to jedno z tych zaniedbań, które wołają o pomstę do Nieba i nie licują z naszym etosem narodowym.

 8. lendzian

  26 lipca 2018 at 19:22

  Oto jedna z metod wcześniej latami opłacana przez RP „robienia” z ludzkich szczątek przez ukroszeremetów, „hirojiv”.

  „на території району представники львівського товариства проводять офіційні розкопки, а саме займаються пошуком жертв політичних репресій та воєн.”

  https://zaxid.net/u_ternopilskiy_oblasti_rozkopali_ostanki_rozstrilyanih_chleniv_oun_upa_n1462336

 9. Piotrx

  26 lipca 2018 at 19:32

  Sahryń – koszary UPA

  Wołyń i Sahryń
  http://nawolyniu.pl/artykuly/sahryn.htm

  Niemcy z Sahrynia wysiedlili Polaków w roku 1942. UPA we wsi urządziła koszary – w chatach i stodołach łóżka piętrowe, magazyny broni i żywności. Z Sahrynia UPA robiła wypady mordując Polaków w sąsiednich wsiach. Wykrył to polski wywiad. AK dokonało mobilizacji i otoczyło wieś, wzywając upowców do wyjścia i oddania broni, do zaoszczędzenia ludności cywilnej. Upowcy odpowiedzieli ogniem. Rozpoczęła się walka, w trakcie której wieś stanęła w płomieniach i została zdobyta. Mężczyzn rozstrzelano.

 10. Piotrx

  26 lipca 2018 at 19:35

  Relacja polskiego dowódcy z akcji bojowej na Sahryń

  http://ksi.kresy.info.pl/index.php/historia/366-s-a-h-r-y-n-relacja-jachymka-z-ataku-na-sahryn

  „Akcja bojowa oddziałów Armii Krajowej Obwodu Tomaszów na bazę nacjonalizmu ukraińskiego i gniazda rozbójniczego Sahryń oraz okolice: kolonię Sahryń, wieś Terebiń, Strzyżowiec Malice, Wronowice, Turkowice, kolonię Brzeziny, Miętkie, Małżów, Pasieki (Stara Wieś) w dniach 9 i 10 marca 1944 r. pod dowództwem dowódcy Dywersji Zenona Jachymka ps. „Wiktor”…..

  Łuny pożarów widoczne szczególnie nocami świeciły na rubieżach wschodnich powiatów tomaszowskiego i hrubieszowskiego /w pasie nadbużańskim/ od przeszło dwóch miesięcy. Z każdym dniem ich widoczność nasilała się pożary były widoczne z bardzo daleka. Również w porze dziennej słupy dymów – wznosiły się ku górze od palących się zabudowań. Przeważnie towarzyszyły temu bezładna strzelanina, krzyki przestraszonych ludzi – mordowanych. Nieraz dawały się słyszeć odgłosy prowadzonych walk skoordynowane działaniem broni maszynowej, huki rozrywających się granatów oraz w odstępach czasu wybuchy rozrywających się pocisków z granatników, moździerzy /z broni /. Echo niosło często wśród wrzawy bitewnej głosy ludzkie a niekiedy gromkie HURA! lub NAPRZÓD!

  To już walczyły oddziały zbrojne Armii Krajowej. Byliśmy już w jawnej walce zbrojnej. Byliśmy w walce nie tylko z ukraińskim nacjonalizmem ile z barbarzyństwem ukraińskim, ich mordem ludności polskiej. Przyjęliśmy zbrojną samoobronę…..”

 11. Marian

  26 lipca 2018 at 20:29

  Krym to pestka.
  Ważniejsze jest to: wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/578305,szojgu-zachod-rosji-sformowano-70-jednostek-zgrupowan-wojsk.html –
  zwłaszcza, gdy ktoś ma świadomość, że jakby co, to na polskiej granicy wschodnie w ciągu kilku dni może zjawić się kilka tys. czołgów. – Nie ma w Europie siły mogącej to zatrzymać, tylko A.

  • MAREK

   27 lipca 2018 at 00:33

   @Marian – wez człowieku np. persen i wyluzuj , nie siej paniki – w jakim celu te ruskie czołgi miały by wjechać do Polski? W Rosji czyli „u siebie” to niech sobie stoją – nawet sto tysięcy… ale powiedz PO CO miały by wjechać do RP ???

   • Marian

    27 lipca 2018 at 09:40

    @MAREK – widzisz, czasem nie trzeba wielkiej motywacji. Jak powiedział wilk do zająca, gdy ten zapytał go, jakim prawem chce go zjeść: „Małyś, słaby i w lesie”.
    Dlaczego Żydzi żądają od Polski gigantycznej kasy i plują na nas ile wlezie – BO MOGĄ.
    Dlaczego rosyjskie czołgi miały by wjeżdżać do Polski – na zdrowy rozum, nie ma to sensu, ale Rosja nie zawsze działa racjonalnie, zwłaszcza gdy im ktoś zapłaci.

    • lendzian

     27 lipca 2018 at 11:49

     Wielopiętrowe brednie.
     FR to regionalne imperium.
     Do celów tego regionalnego imperiów nie wchodzi zajmowanie obcych terytoriów z nieprzyjazną ludnością.

     Celem tego imperium (jak każdego innego) jest natomiast, uniemożliwianie lokowania obok jego granic, baz obcych imperiów.
     Z obłasti kaliningradzkiej dla dowolnego czołgu regionalnego imperium, jest znacznie bliżej niż znad Donu, a więc i racjonalniej jest.

     Hm…. w II WŚ, do Finlandii poprzednik FR wjechał i wyjechał.
     Do Norwegii też.
     Dlatego że nikt nie zapłacił?

     Kto teraz płaci FR za nieracjonalne działania?

 12. Jan

  29 lipca 2018 at 15:47

  Jeśli chcemy realnie wpłynąć na zatrzymanie banderyzacji Ukrainy to należy wpłynąć na samorządy żeby wypowiadały umowy o współpracy z tymi ukraińskimi samorządami, w których podjęto działania mające na celu gloryfikację bandytów z UPA. Idą wybory samorządowe niech radni się określą czy są po stronie ofiar, czy katów.
  Taka batalia trwa m.in. w Legnicy: http://legnica.net.pl

 13. lendzian

  2 sierpnia 2018 at 11:27

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra