Chrześcijaństwo przynosi powiew wolności. Abp Hoser zainaugurował Rok Misji
W pierwszą niedzielę Adwentu w diecezji warszawsko-praskiej rozpoczął się Rok Misji. Jego celem jest uwrażliwienie wiernych na sytuację chrześcijan na innych kontynentach oraz obudzenie misyjnego ducha. Program planu pracy na rzecz misji na najbliższy rok został zaprezentowany już w piątek, podczas konferencji w kurii diecezji warszawsko-praskiej.
„Jesteśmy przekonani o tym, że obecność - nawet symboliczna, niewielka - dwóch, trzech misjonarzy w danym kraju jest niezwykle istotna” - powiedział podczas konferencji abp Henryk Hoser. Zdaniem ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej najistotniejsza jest ewangelizacja Afryki. - Chrześcijaństwo przynosi powiew wolności. Wyzwala ludzi z lęku, na którym zbudowane są religie plemienne - uzasadnił hierarcha.
Abp Hoser, który sam przez wiele lat przebywał na misji w Afryce, wyjaśnił, że wierzenia wyznawane przez ludzi zamieszkujących Czarny Ląd są kondycjonowane lękiem. - Lękiem egzystencjalnym, lękiem spowodowanym działaniem złych duchów, które zsyłają nieszczęścia, choroby, epidemie głodu - wyliczał duchowny. W związku z tym, zdaniem hierarchy, niezwykle ważne jest wyrwanie się z tego uwarunkowania, mającego ogromnie szkodliwe działanie również w relacjach międzyludzkich. - Bo jeżeli zły duch szkodzi, to na zamówienie kogoś, więc to powoduje często ogromną nieufność między ludźmi - uzasadnił hierarcha. „I tutaj przychodzi religia, która jest zupełnie otwarciem przestrzeni i otwarciem czasu. Nie jest religią cykliczną, ale czasem otwartym ku przyszłości. I w związku z tym daje ludziom poczucie podmiotowości, wolności wewnętrznej i jednocześnie pewnej godności, która im przysługuje” - podkreślił pasterz diec. warszawsko-praskiej.
Konferencji inaugurującej Rok Misji towarzyszyła prezentacja książki „Republika Środkowoafrykańska wczoraj i dziś” oraz filmu „Misje Afrykańskie w czasie wojny”. Przedstawiona została także druga edycja akcji: „Cała Polska widzi odblask”.
Rok Misji zostanie zamknięty 15 grudnia 2015 r.
AP/Prawy.pl
WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl