Rodzinie powiedziano, że zmarł na gruźlicę. Ks. Norbert Kompalla

0
0
0
/

Profesor teologii moralnej i prawa kanonicznego. Był wykładowcą w Instytucie Teologicznym w Krakowie i kapelanem schroniska dla bezdomnych im. Brata Alberta. W czasie okupacji niemieckiej więziony w Auschwitz i Dachau, 1 grudnia 1942 r. został zamordowany w komorze gazowej.


Norbert Kompalla przyszedł na świat 29 maja 1907 r. w Orzegowie - kiedyś wsi, obecnie dzielnicy Rudy Śląskiej. Uczył się w miejscowej szkole powszechnej, a po jej ukończeniu w 1921 r. wstąpił do Małego Seminarium Księży Misjonarzy w Krakowie, gdzie ukończył szkołę średnią. Do samego Zgromadzenia wstąpił 3 lata później.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1931 r. Jako wyróżniający się wiedzą i inteligencją został wysłany na dalsze studia na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1934 r. otrzymał doktorat z prawa kanonicznego, później pracował w Rumunii i w Wilnie.

Po powrocie do Polski jesienią 1935 r. wykładał prawo kanoniczne, teologię moralną oraz historię Kościoła w Instytucie Teologicznym w Krakowie. Był też kapelanem schroniska dla bezdomnych im. Brata Alberta i dyrektorem kleryków misjonarskich. Działał charytatywnie, szczególną troską otaczał dzieci, zwłaszcza sieroty.

Po wybuchu II wojny światowej w połowie lipca 1940 r. został aresztowany przez Gestapo i uwięziony na Montelupich, gdzie poddano go przesłuchaniom połączonym z torturami. 6 tygodni później trafił wraz z jednym z pierwszych transportów do Auschwitz.

12 grudnia 1940 r. został wywieziony do Dachau. Po dwóch latach pobytu w obozie zagłady, wycieńczony i niezdolny do jakiejkolwiek pracy, wraz z tzw. transportem inwalidów trafił do zamku Hartheim w Austrii. 1 grudnia 1942 r. został zamordowany w komorze gazowej. Rodzinie powiedziano, że zmarł na gruźlicę.

Ks. Norbert Kompalla jest jednym z 122 Sług Bożych, wobec których w 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.

opr. Paweł Brojek
Źródło: orzegow.net


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną