Proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi rozpoczęty
W poniedziałek w Krakowie uroczystą Mszą św. rozpoczął się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny ks. Piotra Skargi - jezuity, pisarza i kaznodziei. W kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zaprzysiężeni zostali członkowie trybunału, który będzie odbierał zeznania świadków dotyczące tego wielkiego Polaka.
- Stajemy wobec ważnej postaci, obok której nie można przejść obojętnie. Ks. Piotr Skarga zajmuje poczesne miejsce w naszej historii, ale nie do tego ogranicza się jego rola. Jego życie i dzieło zapraszają nas do refleksji nad naszą teraźniejszością i przyszłością – powiedział w homilii kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Podkreślając jego zasługi dla Kościoła i państwa polskiego przypomniał o walce, którą ks. Skarga stoczył o jedność Kościoła w obliczu zagrożenia schizmą.
Proces beatyfikacyjny rozpocząłby się o wiele wcześniej, gdyby nie fakt, iż w opinii niektórych badaczy Piotr Skarga został pochowany żywy i usiłował wydostać się z trumny szarpiąc jej wnętrze paznokciami. W takiej sytuacji nie wiadomo, czy umierający człowiek nie bluźnił przeciwko Bogu, a to oznacza, że nie może zostać wyniesiony na ołtarze. Teza ta została jednak odrzucona jako sprzeczna z rzeczywistością.
Ks. Piotr Skarga (właściwie Piotr Powęski) urodził się 2 lutego 1536 r. w Grójcu. Był jezuitą, teologiem, pisarzem, nadwornym kaznodzieją Zygmunta III Wazy i rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie. Postrzegano go jako człowieka bezkompromisowego w walce o wiarę, mającego wielki szacunek dla ludzkiego cierpienia oraz wspaniałego ewangelizatora, zatroskanego o los kraju i rodaków.
Jego erudycja oraz zdolności retoryczne bardzo szybko przysporzyły mu sławy. Żywo interesował się sprawami politycznymi, swoje przemyślenia zawierając "Kazaniach sejmowych".
Ks. Skarga prowadził również działalność charytatywną. Założył Bractwo Miłosierdzia, Bractwo Św. Łazarza, Bank Pobożny i Skrzynkę św. Mikołaja. Zmarł 27 września 1612 r. Pochowano go w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Karolina Maria Koter
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl