Z kraju

Podatek od emigracji już za 4 miesiące?

Za 4 miesiące może zostać wprowadzony w Polsce exit tax – podatek od emigracji. Szczegóły wciąż są nieznane, ale budzi on wiele kontrowersji. Może wynieść nawet 19%.

Pisaliśmy już w przypadku lekarzy, że nie wydaje się sprawiedliwe, aby państwo łożyło duże pieniądze na wykształcenie medyka, który zaraz po studiach wyjedzie za granicę i tam będzie służył społeczeństwu, które nic w niego nie zainwestowało. Wydaje się, że można by od takich osób zażądać zwrotu kosztów za edukację, jakie poniosło państwo, albo zażądać od takich osób, by np. 10 lat odpracowywało studia w kraju, a następnie mogło wyjechać.

Teraz natomiast szykowany jest projekt, który może obciążać wszystkich, zarówno osoby fizyczne jak i firmy, do zapłaty wysokiego podatku w momencie, kiedy chcą opuścić kraj lub przenieść firmę gdzie indziej.

To już nie jest sprawiedliwe, tym bardziej, że UE gwarantuje swobodny przepływ osób. Wydaje się natomiast zwykłym działaniem przeciwko ludziom, którzy dość mają pazerności fiskusa.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

23 komentarze

23 Komentarzy

 1. Tomek

  25 sierpnia 2018 at 13:58

  Pani Krajski, po pierwsze, szczegóły już są znane, bo Ministerstwo je ogłosiło, a wczoraj nawet pojawił się projekt ustawy. Po drugie, pisze pan pobieżnie, żeby coś tam skrobnąć, ale przez to wprowadza pan czytelników w błąd. To nie będzie tak, że projekt ma objąć wszystkich wyjeżdżających zagranicę, ale osoby przenoszące zagranicę określone aktywa finansowe. Z podanym przez pana przykładem lekarza wykształconego w Polsce a wyjeżdżającego zagranicę ten projekt nie ma nic wspólnego – taki lekarz tego podatku nie zapłaci.

  Zabrakło też choćby wskazania, że w zakresie firm ten podatek wynika z dyrektywy UE i każdy kraj musi go wprowadzić. Opodatkowanie osób fizycznych nieprowadzących działalności, jeśli przenoszą aktywa, to już natomiast czysto polski wymysł. Oczywiście, jak każdy nadmierny podatek, jest to rozwiązanie głupie.

 2. Grze

  25 sierpnia 2018 at 14:06

  Kwadratura koła. Zamiast budować zasobne, zdrowe, konkurencyjne społeczeństwo, zamiast chronić własnych przedsiębiorców przed nieuczciwą konkurencją korporacji i państwa wymyślane są pseudo rozwiązania. Na pozór wyglądają one sensownie ale tylko w bardzo płytkiej perspektywie. W rzeczywistości wprowadzają tylko kolejne ograniczenia w wielkim, chorym, postawionym na głowie, nieefektywnym systemie.

  • West

   28 sierpnia 2018 at 08:01

   W jakim punkcie te rozwiązania wyglądają sensownie? To forma przywiązania do ziemi, które chłopom zlikwidował Car w czasie Powstania Styczniowego.

   • Grze

    28 sierpnia 2018 at 21:11

    Mylisz się. Wykształcenie naprawdę nie jest darmowe. Nigdy nie było. To ludzie płacący za studia późniejszym emigrantom za studia w swoich podatkach są „przywiązani do ziemi”, bo nie mogą nie płacić a delikwent włąśnie jest Paniskiem, na które trzeba przymusowo łożyć bez możliwości wyegzekwowania czegokolwiek w przyszłości.

 3. Leszek1

  25 sierpnia 2018 at 14:08

  Zydowscy okupanci Polski jeszcze nie zabijaja ludzi jak to czynila komuna.
  Na razie wprowadzaja tylko bezwzgledny terror finansowy.
  Prawie na calym swiecie – stad prawie caly swiat ma ich dosyc..
  Jednak Zydzi sa specjalistami w wywolywaniu wojen i rewolucji.
  Dlatego Polacy powinni zawczasu przygotowywac sie do tego momentu,
  kiedy poszczuty przez Zydow wrog, zacznie nas mordowac.

 4. Ateista

  25 sierpnia 2018 at 14:46

  Zdecydowanie popieram, chociaż najlepszym rozwiązaniem byłyby po prostu prywatne studia z opcją z odpracowaniem.

  • Tomek

   25 sierpnia 2018 at 14:56

   Ateisto, tyle że ten podatek nie ma nic wspólnego z przypadkiem studiowania w Polsce i potem wyjazdu zagranicę – pan Krajski pomieszał, taka osoba nie będzie objęta tym nowym podatkiem (objęta będzie osoba fizyczna przenosząca zagranicę aktywa finansowe).

   Twoja propozycja studiów prywatnych, które by się w Polsce odpracowywało przez jakiś czas to oczywiście sensowna opcja. Pytanie, czy w wariancie raczej takim, że musisz ileś lat po prostu w Polsce pracować, bo jak nie, to zwracasz za studia, czy w wariancie faktycznego odpracowywania – studia kredytowane, spłacane potem z pensji. Ten drugi wariant jest znacznie słabszy, bo doprowadziłby do istotnego obciążenia / zadłużenia młodych ludzi już na start, co miałoby negatywne skutki.

  • West

   28 sierpnia 2018 at 08:04

   Popierasz przywiązanie do ziemi? Bo do tego się to sprowadza. Co ma Państwo do opodatkowanych już wielokrotnie owoców mojej pracy.

   • Grze

    28 sierpnia 2018 at 21:13

    Ale żeś się uparł na to przywiązanie do ziemi. Jest dokładnie odwrotnie ale Ty swoje.

  • Wkurwieniony

   29 sierpnia 2018 at 10:40

   Skończyłem studia dzienne licencjackie, później dziennie magisterskie, zaocznie podyplomowe i nawet krótko pisałem doktorat (studiowałem na kilku uniwerkach). Edukację zakończyłem w 2008 roku. W tym czasie przyszedł do Polski kryzys. Mieszkałem w małym miasteczku, gdzie wszędzie było daleko (piszę o większych miastach) i pracy nie było. U nas dominują tereny typowo rolnicze. Dwa lata przesiedziałem w Polsce na bezrobotnym. Gdyby rodzice nie utrzymywali mnie przez te dwa lata to zdechłbym z głodu jak pies. Straciłem nadzieję na znalezienie pracy w Polsce, więc w 2010 roku wyjechałem do pracy do Niemiec (tam pracuję po dzień dzisiejszy). Fabryka w której pracuję jest pełna magistrów i inżynierów z Polski, który jak ja pochodzili z małych miejscowości. PS. Wynajęcie mieszkania w dużym mieście jest droższe niż to co ewentualnie zarobię/zarobimy. Ci ludzie nie wyjechali z Polski dla lepszych zarobków. Oni wyjechali za chlebem !!! A teraz jakichś kretyn coś ala „dziesięciokrotny przerost formy nad treścią”. Będzie mi pieprzył – zapłać za swoje studia. Trzeba było idioto dać pracę takim jak my. To Polska jest odpowiedzialna za taką sytuację, gdyż nie macie pracy dla ludzi wykształconych, którzy pracować chcą, ale u siebie pracować nie mogą. A teraz jeszcze śmiecie wyciągać rękę po pieniądze za studia do ludzi, których sami zniszczyliście obowiązkiem emigracji za chlebem. To jest już cios poniżej pasa. Ci ludzie nie pracują za kierowniczych stanowiskach. Tylko zapierdalają, aż pot się z nich leje. Chcecie aby ludzie wykształceni po studiach pracowali w Polsce, to dajcie im pracę, aby mogli godnie żyć. Ale Wy szukacie tylko sposobności na to by dopierdolić bliźniemu. To jest smutna prawda o Polsce.

 5. banita

  25 sierpnia 2018 at 14:48

  Państwo Polskie jest nadal rządzone przez lobby żydowskie. Ten podatek to nic innego jak kolejny krok do niszczenia patriotyzmu i opuszczania kraju na wieki. Co do lekarzy, pielęgniarek i innych wykształconych. Jeżeli chcą opuścić kraj by spełniać się zawodowo w innym niech zwrócą koszty nauki, albo odpracują 10 – lat. I jeszcze jedno. Niechaj niepolscy studenci zaczną słono płacić za naukę, bo jak do tej pory to nie tylko nie płacą, ale jeszcze uczelniom płaci się by ich ściągała z innych krajów. Morawiecki jak nie chce być Polakiem, to niech w końcu otwarcie ogłosi się żydem.

  • West

   28 sierpnia 2018 at 08:08

   Moment, moment. Na co idą podatki płacone przez rodziców dzieci uczących się i studentów? Płacę PIT, VAT, ZUS, akcyzę i sto parapodatków i ja, albo moje dzieci będą musiały płacić haracz za opuszczenie tego raju?

   • Grze

    28 sierpnia 2018 at 21:18

    Bardzo jesteś aktywny West ale nie możesz zignorować faktu, że nikt rozumny w Polsce nie zechce płacić na kształcenie kadr dla UK czy BRD.

 6. marju73

  25 sierpnia 2018 at 14:59

  Pisożydy o ile coś takiego zrobią to zrobią to w ten sposòb że wysmażą przepisy ktòre będą realizowały inne cele niź te deklarowane.
  Poniżej wypunktowana formacja PiS przez zdawałoby się kiedyś porządnego Romana Giertycha.
  Musisz to wiedzieć!(327) „500+” to nie jest projekt PiS! Ta partia była przeciw! Oto dowód:

 7. frate

  25 sierpnia 2018 at 15:00

  Najlepszym rozwiązaniem jest wyjście z bolszewickiego łajna zwanego unią europejską i po sprawie, w którego przypominam wpakowaliśmy się za rządów postkomunistów z SLD!!! Drzewo poznaje się po ich owocach!!! Polska dla Polaków, a ue dla żydów i brudasów, jak ich tak bardzo kochają i chcą ich sprowadzać, to niech mają!!!

 8. Marko

  25 sierpnia 2018 at 20:01

  Nie potrafię zrozumieć skąd w społeczeństwie polskim tyle jadu i nienawiści do innych narodowości. Polska dla Polaków tym przesłaniem kierują się pseudo katolicy i pseudo patrioci. Psioczycie na pis a Wyznajecie te same doktryny co pis

 9. KOJAK

  25 sierpnia 2018 at 21:58

  KOMPLETNA PIRAMIDALNA BZDURA Z LEKARZAMI ! CZLOWIEKOWI NALEZY PLACIC GODNIE A NIE TRAKTOWAC GO JAK NIEWOLNIKA ! AUTOROWI BLISKIE SA POMYSLY IDIOTOW KOMUNISTOW ! STEK DEMAGOLGI I BRDENI !

 10. sl_ko

  26 sierpnia 2018 at 00:45

  Przydało by się podnieść podatek, o jakieś 5-10%, firmom zatrudniającym Ukraińców.

  • West

   28 sierpnia 2018 at 08:10

   Bo?

 11. finka

  26 sierpnia 2018 at 16:05

  Rozdawnictwo kwitnie, propaganda o pełnej kasie jest taka sama jak za za Gierka, więc rabować trzeba kogo się da i jak się da. Do tego sprowadzać tanią siłę roboczą nawet ze skrajnie islamistycznego Uzbekistanu, byle się jeszcze do wyborów kręciło. Wzrost gospodarczy okupiony wypchnięciem Polaków za granicę. Ciekawe dlaczego Polki rodzą tak dużo dzieci w Anglii, rząd udaje, że przyczyn tego nie widzi, za to widzi pilna potrzebę wydawania polskich paszportów Izraelitom.

 12. obserwator

  26 sierpnia 2018 at 19:54

  To nie jest sprawiedliwy system! Najsprawiedliwsze byłoby ważenie każdego obywatela przed wyjazdem z kraju (nie emigracją, bo nigdy nie wiadomo, czy taki wróci) i ustalanie stawki za kilogram z podziałem na zawody i funkcje. I tak dla przykładu za kilogram bezrobotnego byłoby 100 zł, za kilogram ślusarza 300 zł, za kilogram magistra 500 zł, a za profesora 1000. Teraz funkcje – poseł do europarlamentu x 100, prezydent UE x 1000. Za Tuska powinno wyjść jakieś 100 kg x 500 (mgr) x 1000 = 50.000.000 zł

 13. polin

  26 sierpnia 2018 at 20:29

  Te 500+, 300zł na początek bokiem nam wyjdzie, chociaż PiS tak nie kradnie jak złodzieje z PO, to jednak socjaliści i nic dobrego z tego nie będzie.

  • West

   28 sierpnia 2018 at 08:16

   Nie wiadomo ile PiS kradnie. Korupcja na pewno będzie rosła. Im więcej Państwa w gospodarce, przepisów, koncesji tym będzie większa. Z firm państwowych strumyk „prywatyzowanych” pieniędzycteż będzie rósł. Natura ludzka jest niezmienna.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra