Prezydent wyraził oficjalną zgodę na marginalizację Polski w regionie
Dzień po pokojowych negocjacjach w formacie normandzkim (z udziałem Rosji, Niemiec i Francji) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przybył z wizytą do Warszawy, gdzie usłyszał z ust prezydenta Bronisława Komorowskiego, że Polska w pełni popiera starania o wycofanie rosyjskich wojsk czynione w obecności Niemiec i Francji, z pominięciem Polski.
- Polska w pełni rozumie i popiera działania tej właśnie formuły formatu normandzkiego. Życzymy sukcesu w tych sprawach - stwierdził, deklarując wsparcie.
Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił swojego ukraińskiego odpowiednika, iż Polska wspiera starania Ukrainy o członkostwo w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego. - Nas też nie od razu tam chcieli - stwierdził z wrodzoną, typową dla siebie dyplomacją.
Komorowski, zupełnie ignorując rosnące przywiązanie obecnej władzy w Kijowie, z prezydentem wybranym wskutek zamachu stanu, do tradycji banderowskich, z ideologią włącznie, zapewnił Poroszenkę, iż "Polska wspiera Ukrainę w drodze ku instytucjom świata zachodniego i w pełni rozumie aspiracje ukraińskie". Nie doprecyzował jednak, czy owo "zrozumienie" dotyczy również aspirowania Ukraińców do zagarnięcia powiatów w południowo-wschodniej części naszego kraju, co coraz silniej wybrzmiewa w retoryce ukraińskiej sceny politycznej.
W obecności obu prezydentów podpisane zostały następujące dokumenty: Drugi Protokół między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy zmieniający Umowę między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy o zasadach małego ruchu granicznego, podpisaną w Kijowie dnia 28 marca 2008 roku; Protokół zmieniający umowę między Rządem RP a Gabinetem Ministrów Ukrainy o kształceniu obywateli Ukrainy w Kolegium Europejskim w Natolinie z dnia 25 listopada 2009 r.; Memorandum w zakresie wsparcia reformy samorządowej na Ukrainie; Memorandum między Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju RP a Ministerstwem Infrastruktury Ukrainy w sprawie wsparcia ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej działań Ukrainy w sferze adaptacji infrastruktury do standardów Unii Europejskiej.
Karolina Maria Koter
Fot. Kancelaria Prezydenta RP
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl