Z kraju

Ziemkiewicz zrobił psychoanalizę groteskowej opozycji

W opublikowanym na łamach portalu Interia artykule „Klucz do Schetyny” Rafał Ziemkiewicz stwierdził, że PO usiłuje naśladować zachowanie PiS z okresu gdy partia Jarosława Kaczyńskiego była w opozycji, licząc, że naśladując obecnie rządząc partie uda się PO powtórzyć sukces PiS.

fot. Jan Bodakowski

Jednak w opinii Rafała Ziemkiewicza to naśladownictwo nie zapewni PO sukcesu bo PiS tym różni się od PO, że Schetyna nie ma takiej pozycji w PO, jaką Jarosław Kaczyński ma w PiS. Dodatkowo odmiennie od PiS, które jest karne i hierarchiczne, „aktywa opozycji to rozległa sfera „autorytetów”, salony, różni dziadocelebryci – raczej pospolite ruszenie niż karna armia. Żeby nad nimi zapanować, trzeba uruchamiać bardzo silne emocje, a przecież nie ma opozycja na podorędziu niczego” co by wzbudzało silne masowe emocje jak np. kwestia Smoleńska w elektoracie PiS.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza by zrozumieć świat groteskowej opozycji „niespójny, nieracjonalny i w związku z tym – nie poddający się rozumieniu. Trzeba zrezygnować ze „szkiełka i oka” i zrozumieć, iż wszystko opiera się wyłącznie na „czuciu i wierze”. A „czucie i wiara” czerpie siłę właśnie z nielogiczności, pozornego nonsensu – bo nic nie generuje tak silnych emocji, jak wpisanie się w nierozwiązywalną sprzeczność między Duchem a Materią”.

Według Rafała Ziemkiewicza „antynomią podstawową jest na przykład sam status ontologiczny Wiernych (tak nazwijmy ten najciaśniejszy krąg wyznawców „konstytucji”). Czują się oni jednocześnie podziwianą przez wszystkich elitą – i odrzuconymi przez ciemny motłoch outsiderami. Brylującymi, naśladowanymi powszechnie kreatorami opinii i wzorców, „trendsetterami” – oraz „jedynymi sprawiedliwymi” wołającymi na puszczy, niezrozumianymi przez motłoch”.

Rafał Ziemkiewicz uważa, że wizji groteskowej opozycji PiS to siła popierana przez głupią większość, która nie zna swego miejsca w społeczeństwie kastowym, i lekceważy Oświeconych z KOD. Dla Oświeconych Polacy „są kretynami, którym można sprzedać każde gówno, wystarczy głośno drzeć mordę, a PiS drze mordę najgłośniej”.

Jak celnie wskazuje Rafał Ziemkiewicza „szczególnie boleśnie celebrują Oświeceni zdradę młodzieży”. Za rządów PO młodzież w mediach dzisiejszej groteskowej opozycji przedstawiana była jako fajna. Dziś gdy nie chce się angażować w awantury groteskowej opozycji, to według Oświeconych „roszczeniowe „pokolenie ja” (…) zyskawszy dzięki „ćwierćwieczu wolności” niezwykle wysoki status materialny (…) wykazuje (…) krańcową niewdzięcznością: popija tylko sojową latte i ignoruje wezwania do walki o demokrację”.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza, równocześnie z głoszeniem terroru ciemnogrodzkiej większości groteskowa opozycja głosi, że PiS nie ma poparcia społecznego, a cała Polska wspiera opozycje. Wyznawcom groteskowej opozycji nie przeszkadza to, że „jednocześnie z utyskiwaniami na „nieoświecony plebs” (…) bombardowani są informacjami dowodzącymi masowości antypisowskiego oporu (…). A szczególnie eksponowane jest angażowanie się w te protesty młodzieży. I nieważne, że nie całej, a tylko tej „LGTBQ””.

Według Rafała Ziemkiewicza media groteskowej opozycji „i ich odbiorcy nie mają zupełnie poczucia groteski, gdy na przykład z wielką emfazą zachwycają się „panią Beatą” z Gryfic, która od wielu dni samotnie (!) protestuje pod miejscowym sądem, ale z odsieczą zmierza ku niej, by stanąć obok, płk Mazguła. Albo gdy „Gazeta Wyborcza” ze śmiertelną powagą informuje, że w ubikacji jednego z wrocławskich teatrów pojawił się napis: „Andrzej D…””.

W swoim artykule Rafał Ziemkiewicz zwrócił uwagę, że prowokacje są dla groteskowej opozycji „podstawowym sposobem „nakręcania” wiernych”. Najpierw chuligani z groteskowej opozycji wszczynają awantury, by potem prasa groteskowej opozycji mogła pisać o tym, że PiS odgradza się od społeczeństwa barierkami.

Zdaniem Rafała Ziemkiewicza groteskowa opozycja nie znajduje sprzeczności między tym, że chwali się swoimi codziennymi protestami a stwierdzeniami szefowej Amnesty International w naszym kraju Draginji Nadażdin, że PiS uniemożliwia manifestacje.

Według Rafała Ziemkiewicza groteskowa opozycja bredzi, że PiS wymorduje polityków opozycji, zabierze paszporty, że jest bita i poniżana przez policje – gdy w rzeczywistości nic takiego nie ma miejsca.

W opinii Rafała Ziemkiewicza groteskowa opozycja żyje nadzieją, że pewnego dnia Polacy, młodzież, zniewoleni propaganda PiS się obudzą, i przyłączą się do walki z kaczyzmem. Nadzieje te ożywiają wizje krwawego rozliczenia z PiS po wygranej opozycji.

Rafał Ziemkiewicz w swym artykule stwierdził, że choć w narracji groteskowej opozycji nie ma sensu, że brak jej logiki, to jest ona funkcjonalna, bo jej celem nie jest skłonienie do myślenia, tylko wzbudzenie emocji.

Jan Bodakowski 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

4 komentarze

4 Komentarzy

 1. zbyszek

  12 września 2018 at 18:17

  To ten czy inny Ziemkiewicz napisal ten wstep chyba do Odysei – wreszcie Ziemkiewicz wzial sie za cos powaznego.

 2. wolna-polska.pl

  12 września 2018 at 19:09

  Premiera u Kowalskiego.

 3. Mengobati Sipilis

  13 września 2018 at 07:37

  FYI : Cara mengobati sipilis secara alami yang dimaksud adalah cara pengobatan sipilis dengan berbagai ramuan tradisional yang bisa Anda racik sendiri di rumah. Selain mudah untuk dibuat, cara mengobati sipilis secara alami ini memiliki keunggulan yaitu tidak menimbulkan efek samping, walaupun terkadang ada yang mengalami alergi akan tetapi itu hanya reaksi sementara.

  Selengkapnya >> Mengobati Sipilis

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra