Zniszczą kórnickie zabytki, bo firma musi zarobić

0
0
0
/

W styczniu mają ruszyć prace w zabytkowej części miasta Kórnik – część Starego Miasta zostanie zniszczona wbrew decyzji konserwatora zabytków, aby mogła powstać droga, której oprócz wykonawcy nikt w mieście nie chce.

 

Jak poinformował dr Jacek Kowalski kórniccy samorządowcy mają ambicje uczynienia z miasta „pseudo metropolii”. - Teraz mają na celu przeprowadzić zupełnie niepotrzebną drogę na zapleczu rynku, czyli Placu Niepodległości (no, może potrzebną tym, którzy dostaną honorarium za jej wykonanie). Wbrew opinii Urzędu Konserwacji Zabytków i wbrew woli gospodarza (dyrektora Biblioteki Kórnickiej PAN), a co gorsza, poza wiedzą tego ostatniego, nastąpiło wszczęcie procedury wywłaszczenia terenu pod drogę – relacjonował.

 

Władze samorządowe zamierzają zburzyć zabytkową kamienicę a w jej miejscu powstanie deptak. Zagrożona jest także Kórnicka Biblioteka PAN. Wprawdzie dyrektor placówki wystosował 23 grudnia do prezydenta Bronisława Komorowskiego specjalny list, w którym ponawia dramatyczny apel o pozostawienie kórnickiej Starówki nietkniętej, jednakże dotychczas ze strony głowy państwa nie było żadnej reakcji. O zachowanie zabytkowej zabudowy zwrócił się do prezydenta oraz władz samorządowych również dr Jacek Kowalski, reprezentujący Komisję Historii Sztuki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – także bez skutku.

 

- Co gorsza, pozostałe inwestycje drogowe, otaczające Zamek i Rynek (Plac Niepodległości) zrealizowane zostały tak, jakby wywłaszczenie PAN było już faktem – zauważył Kowalski. - Miasteczko Kórnik jest tym dla Poznania, czym Wilanów dla Warszawy, prawie tym samym czym dla Krakowa Wawel, a na pewno znaczy więcej – niż dla Krakowa Niepołomice czy Pieskowa Skała. Dla polskiego świata naukowego jest zaś tym niemalże, czym Ossolineum – tłumaczył, dodając że „Zamek Kórnicki nie tylko posiada historyczne, nie zniszczone przez komunę wnętrza, a w nich nierozproszone zbiory sztuki, ale i jedną z najcenniejszych Bibliotek w Polsce, do której pielgrzymują naukowcy z całego kraju”.

 

Cały zespół uznany został rozporządzeniem Prezydenta RP z 2011 roku za Pomnik Historii, co nadaje mu najwyższą z możliwych rangę w klasyfikacji obiektów zabytkowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Petycję w obronie kórnickich zabytków można podpisać na stronie internetowej CitizenGO:

 

http://www.citizengo.org/pl/signit/15113/view

 

Julia Nowicka

 

Fot. Wikipedia

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną