Z zagranicy

Węgry pozwą Parlament Europejski?

Rząd węgierski planuje pozwać Parlament Europejski do Trybunału Sprawiedliwości UE. 

fot. flickr.com

Dzisiaj szef węgierskiej kancelarii premiera Viktora Orbana – Gergely Gulyas poinformował, że Węgry pozwą Parlament Europejski do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE). Chodzi tutaj o głosowanie w sprawie uruchomienia wobec Węgier artykułu 7 traktatu unijnego. Za było 448 deputowanych w tym europosłowie z PO, przeciw było 197 europosłów głównie z PiS, od głosu wstrzymało się 48 osób.

Rząd w Budapeszcie twierdzi, że sposób liczenia głosów jest złamaniem Traktatu Lizbońskiego.

Europosłanka Zielonych – Judith Sargentini stworzyła raport odnośnie głosowania Parlamentu Europejskiego. Orban nazwał ten raport bzdurami. Dodał, że jest to nic innego jak „atak na Węgrów, którzy zdecydowali się nie przekształcać swojego państwa w kraj migrantów.”

 

 

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

10 komentarzy

10 Komentarzy

 1. Lila

  18 września 2018 at 21:14

  Szkoda,ze Polska nie ma Orbana
  …To naprawdę byłaby Polska bez Żydów i Ukraińców.

  • GG.

   19 września 2018 at 00:38

   .
   Lila: „Szkoda, że Polska nie ma Orbana”.
   .
   Nadmierna imigracja muzułmańska jest dużą niedogodnością i konkurencją także dla wielu Żydów europejskich i właśnie dlatego tak wielu z nich z tą imigracją walczy.
   .
   Jednakże, odwoływanie się do postaci i przykładu W. Orbana jest dla Polaków-Słowian chyba niewskazane:
   .
   Zbiór ciekawostek o „antylichwiarskim” premierze Węgier, nad którym pieje z zachwytu większość europejskiej prawicy
   http://davidicke.pl/forum/victor-orban-zydowski-szwindel-t14913.html#p192341 (02.04.2015).
   .
   .

   • GG.

    19 września 2018 at 00:40

    .
    Także Orbanowy Fidesz, to formacja proamerykańskich socjalistów liberalnych i Polacy-Słowianie nie mogą brać z niej przykładu:
    .
    Fidesz to partia na wskroś liberalna – wywiad z prezesem Jobbiku Gaborem Voną http://klubmaciejakorwina.wroclaw.pl/fidesz-to-partia-na-wskros-liberalna-wywiad-z-prezesem-jobbiku-gaborem-vona-2/ (20.01.2014). (Pierwodruk: „Polityka Narodowa” nr 10/2012)
    .
    .

    • GG.

     19 września 2018 at 00:42

     .
     I przypomina się stary artykuł Jana Matusiewicza, w którym autor pisał, że Orban
     .
     „JEST WYRAZICIELEM ORIENTACJI PROAMERYKAŃSKIEJ, PRONATOWSKIEJ, A ZARAZEM ANTYROSYJSKIEJ”:
     .
     „Oceniając politykę Orbana uczciwie i całościowo, trzeba brać pod uwagę jej szeroki kontekst. PRZEDE WSZYSTKIM DZIAŁA ON WIĘC POD PRESJĄ WSPOMNIANEGO JUŻ JOBBIKU, którego przez pewien czas, zdaje się, wspierał jako potencjalnego sojusznika, ale który teraz, w wytworzonych warunkach, stanowi dla niego oczywistą konkurencję. Nie chcąc dopuścić do jego dalszego wzrostu znaczenia, musi zatem przejmować przynajmniej część jego haseł i postulatów. Jeśli więc nie chce utracić szybko swojej obecnej klienteli, jest zmuszony w istocie przyjąć kurs przynajmniej umiarkowanie niezależny wobec Brukseli. Zresztą równocześnie nie tylko nie wspiera wspomnianego Jobbiku, ale cały czas stara się politycznie go izolować i umniejszać jego znaczenie. To po pierwsze.
     .
     PO DRUGIE, WCIELANE PRZEZEŃ W ŻYCIE DECYZJE W OBSZARZE EKONOMII, JAKKOLWIEK DORAŹNIE Z PEWNOŚCIĄ DLA WĘGIER BARDZO KORZYSTNE I POŻYTECZNE, SĄ JEDNAK W KOŃCU TYPOWYMI PÓŁŚRODKAMI. W końcu lepszym rozwiązaniem byłoby np. te obce biznesy całkiem znacjonalizować, niż nawet wysoko opodatkować. Zastosowane rozwiązanie raczej utrwala więc obecny stan rzeczy, może też utrudnić podjęcie takiego zdecydowanego kroku w przyszłości.
     .
     PO TRZECIE FIDESZ NIE JEST BYNAJMNIEJ ŻADNĄ PARTIĄ „PRAWICOWĄ”, „KONSERWATYWNĄ”, CZY TYM BARDZIEJ NACJONALISTYCZNĄ. Jest dosyć niejednorodną ideowo partią typowego „środka”. Sam Orban zaś już od początku jej istnienia jest zaliczamy do jej skrzydła liberalnego. Nie jest on też wcale żadnym przeciwnikiem UE, ani nawet twardym eurosceptykiem. Nie tylko nie chce wyprowadzać Węgier z UE, ale opowiada się za dalszym pogłębianiem integracji europejskiej i poszerzaniem UE, zwłaszcza o Chorwację i Serbię.
     .
     To tłumaczy, dlaczego mimo wszystkich tych krzyków i pohukiwań prezydencja węgierska w UE przeszła tak gładko i bezboleśnie. Reformy Orbana stanowiły bowiem tak naprawdę dla Brukseli mniejsze zło, mimo tak zajadłej ich krytyki. Węgry bowiem, skutkiem wieloletnich skrajnie nieudolnych rządów socjalistów, stanęły w pewnej chwili przed widmem całkowitego załamania finansowego i bankructwa, które musiałaby pociągnąć fatalne skutki dla całej UE.
     .
     PO CZWARTE, WIELKIM PARADOKSEM JEST TO, ŻE NASZE CZYNNIKI „NIEPODLEGŁOŚCIOWE” WIĄŻĄ TAK WIELKIE SYMPATIE Z UGRUPOWANIEM, KTÓRE NA POZIOMIE UNIJNYM GRA W TEJ SAMEJ DRUŻYNIE CO PLATFORMA (Fidesz należy w Parlamencie Europejskim do tzw. Europejskiej Partii Ludowej, tej samej do której należy PO, włącznie z takimi personami, jak: Buzek, Lewandowski, Saryusz-Wolski itp. Nic więc dziwnego, że przekazanie prezydencji z rąk Orbana w ręce Tuska odbyło się w tak ciepłej atmosferze, z beczułeczką węgierskiego wina w tle.
     .
     PO PIĄTE, CHWALĄCE TAK BARDZO ORBANA MEDIA, NA CZELE Z „N[aszym]D[ziennikiem]” TUSZUJĄ, ALBO PRZYNAJMNIEJ BAGATELIZUJĄ, CAŁY CZAS FAKT, ŻE ON JEST KALWINEM. Zaś kalwinom, jeśli dobrze pamiętam, jest raczej obca pobożność maryjna, a tym bardziej odmawianie różańca, i nie wygląda wcale na to, by coś miało zmienić się w tym względzie. Obiektywnie kalwinizm jest herezją i tak do niedawna był oficjalnie przez Watykan traktowany, dopiero posoborowi ekumeniści zaczęli bajdurzyć, że wszystkie wyznania chrześcijańskie stoją jakby na równi.
     .
     Czyżby więc Matka Boża miała ratować Węgry, posługując się człowiekiem, ignorującym maryjne dogmaty i jej szczególnie miejsce w Boskim porządku Zbawienia. Nie twierdzę, że jest to całkiem niemożliwe, ale wydaje mi się to jakieś bardzo dziwne, bardzo kontrowersyjne.
     .
     Mówiąc o tej kwestii, warto również zauważyć, że w Polsce traktuje się powszechnie Węgry jako kraj na wskroś katolicki.
     .
     A wcale tak nie jest. Węgry są od wieków krajem o ludności religijnie mieszanej. Są one tylko mniej więcej w połowie katolickie. Obok tego żyje tam spora liczba prawosławnych, jeszcze większa protestantów, szczególnie właśnie kalwinów. Nie brak też wyznawców judaizmu. W dodatku katolicyzm dominował tam przez kilka ostatnich wieków przede wszystkim wśród prostego ludu, chłopów. ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ WĘGIERSKIEJ ELITY, TZN. SZLACHTA, A JESZCZE BARDZIEJ ARYSTOKRACJA, BYŁA OD DAWNA KALWIŃSKA (A JEDNOCZEŚNIE MASOŃSKA). Trudno powiedzieć dokładnie, jak to wygląda dzisiaj. Są jednak powody do przypuszczeń, że jest podobnie.
     .
     Ale smoleńscy bojownicy z Krakowskiego Przedmieścia i ich duchowi mentorzy poszukują przede wszystkim na gwałt „cudów”, gdzie tylko się da. Albowiem z niedostatku racjonalnych argumentów muszą kierować swoich wyznawców w sferę mistyki, a ściślej pseudomistyki. I na tym to podkładzie zrodził się i ów węgierski „cud”.
     .
     Wydaje się, że ORBAN JEST TAK WYCHWALANY TAKŻE Z INNEGO POWODU; Z POWODU, KTÓRY, BYĆ MOŻE, ODGRYWA TAK NAPRAWDĘ WIĘKSZĄ ROLĘ, NIŻ NAWET JEGO POLITYKA CZYSTO WEWNĘTRZNA. MIANOWICIE, JEST ON WYRAZICIELEM ORIENTACJI PROAMERYKAŃSKIEJ, PRONATOWSKIEJ, A ZARAZEM ANTYROSYJSKIEJ, choć może nie tak zaciekłym, jak Lech Kaczyński. W swoim czasie wypowiedział się m.in. „Nie zgodzimy się, aby ktokolwiek pretendował do posiadania sfery wpływów poza swoimi granicami”. Wyraźna aluzja do Rosji i Putina.
     .
     Wszelkie próby tworzenia w obecnej chwili ściślejszej polityki polsko-węgierskiej, to budowa przysłowiowych zamków na piasku. Trudno znaleźć tu realną wspólnotę poważnych interesów i wzajemnych korzyści. Nadto, zbliżając się zbytnio do Budapesztu, narażamy na szwank nasze relacje ze Słowacją i Rumunią. Warto również pamiętać, że nie zawsze żyliśmy z Węgrami w tak wielkiej przyjaźni. Tak było za Piastów, za Ludwika Węgierskiego i za Jadwigi. Ale już Zygmunt Luksemburczyk kumał się przeciwko Polsce z Krzyżakami.
     .
     Mało kto zdaje sobie sprawę, że Węgry, a przynajmniej węgierska kalwińska arystokracja prowadziła bardzo niekorzystną dla Polski politykę po powstaniu Austro-Węgier i odbudowie tym sposobem niepodległości związanego z Habsburgami państwa węgierskiego. To właśnie politycy węgierscy parli, w jeszcze większym stopniu niż austriaccy Niemcy, do ścisłego sojuszu z bismarckowskimi, a potem wilhelmińskimi Niemcami. To na współpracy z tą potęgą, stanowiącą śmiertelne zagrożenie dla całego narodu polskiego, budowali swoją przyszłość. Przeciwstawiali się też stanowczo wszelkim próbom podniesienia pozycji polskiej Galicji w ramach monarchii habsburskiej. Wreszcie, w końcu lat 30-tych XX w. zbytnio prowęgierska, a jednocześnie skierowana przeciwko Czechosłowacji polityka Becka postawiła Polskę samotną oko w oko z Hitlerem i spowodowała jej zgubę.”
     .
     Źródło: Polak, Węgier, dwa bratanki? (cz. 2) http://piastpolski.pl/polak-wegier-dwa-bratanki-c-d-tekstu-z-19-12-2011-r/ (24.12.2011).
     .
     Cz. 1: piastpolski.pl/polak-wegier-dwa-bratanki/ (19.12.2011).
     .
     .

    • Miszcz Yoda

     19 września 2018 at 14:59

     Tak, tak…Polacy-Slowianie powinni czytać twój bezrozumny bełkot i przy nim szczytować! Urodziłeś się tak głupi czy to wytrenowane?

 2. michu

  18 września 2018 at 21:35

  A Andora wypowie wojnę USA? A może Polska wydali kogoś ze strefy Schengen z podobnym skutkiem 😉 ?

 3. Jarek

  18 września 2018 at 22:46

  Zydow i ukraincow a co z tymi ciapatymi co wpuszczaja po cichaczu

 4. marju73

  19 września 2018 at 10:31

  Tylko że pozywanie to pokazuje że nad narodami istneje władza nie tylko eurokomuny ale też takich trybunałòw.Więc chyba nie tędy droga.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra