Z kraju

Czy to koniec PSL-u?

Polskie Stronnictwo Ludowe dało się poznać jako koalicjant wszystkich, tylko nie partii katolickich i narodowych, który zrobi wszystko by być u władzy.

Jej przepisem na sukces było tworzenie lokalnych układów, załatwianie pracy znajomym i utrwalanie wszelkich patologii III RP. W ten sposób była pewnym sojusznikiem wszelkich większych sił, które broniły układu okrągłego stołu.

W ostatnich wyborach samorządowych PSL zyskał podejrzanie bardzo wysoki wynik, który pozwolił tej partii na jeszcze większe rozdawnictwo stołków.

Teraz jednak wybory samorządowe mogą boleśnie zweryfikować rzeczywiste poparcie dla PSL-u. Tracąc stanowiska, nie będzie mógł on nic już zaproponować ludziom i może być to początek końca tej partii.

8 lat koalicji z PO było pierwszym uderzeniem w PSL. Drugim była zmiana lidera. Odsunięcie doświadczonego Waldemara Pawlaka, byłego premiera było drugim ciosem. Trzecim mogą być najbliższe wybory.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

12 komentarzy

12 Komentarzy

 1. Marian

  30 września 2018 at 14:52

  Polecam wypowiedź G. Brauna o PSL: https://www.youtube.com/watch?v=mDvJ2VmAThE
  Bardzo ciekawe rzeczy…

  • Moks

   30 września 2018 at 20:17

   Daj Panie Boże, aby PSL – partia z którą związane jest środowisko tygodnika „Myśl Polska” odeszło w zasłużonej hańbie na śmietnik historii.

   • GG.

    30 września 2018 at 22:38

    .
    Muszę podziękować p. Marianowi za podanie wyżej linku (youtu.be/mDvJ2VmAThE ) do wypowiedzi ogolonego tym razem G. Brauna, który (14:19) mówi: „Zreasumuję te niebezpieczeństwa, jakie widzę: widzę niebezpieczeństwo popchnięcia Polski w jakiś konflikt – czy to jakieś głębsze kleszcze ukraińskie, czy to wojna globalna z terroryzmem – po to, żeby celowo, po to, żeby na terenie Polski w jej aktualnych granicach doprowadzić do jakiejś reperkusji, nie daj Boże tragicznej, do jakiegoś odwetu, co da władzy legitymację do mocniejszego ujęcia nas za twarz”.
    .
    Kilka dni temu, w dyskusji pod propagandowym antyrosyjskim tekstem p. Bodakowskiego (http://prawy.pl/80108-jan-bodakowski-czy-rosja-zaatakuje-polske-by-bronic-zydow-przed-rzekomym-polskim-antysemityzmem/ , 27.09.2018) wyraziłem obawę bardzo zbliżoną do obaw wyrażonych w przedmiotowym archiwalnym filmiku p. Brauna:
    .
    „Może upadająca gospodarczo Putinowska nie-słowiańska Rosja rzeczywiście chce wywołać jakieś zamieszanie na terenach „bliskiej zagranicy” i w jakiś potajemny sposób motywuje niektórych w Polsce do ujadania na wszystko, co rosyjskie: na „rosyjskie” władze moskiewskie, na naród rosyjski i na całą Rosję?
    .
    Wzbudzić poczucie zagrożenia w Polakach-Słowianach, dać im propagandowy impuls do wściekłości na niczemu niewinnych Ruskich-Słowian, wywołać w narodzie polskim prądy żądające rozdania cywilom broni PRZECIWKO RUSKIM – a potem jakaś udana prowokacyjka, jakaś polska wersja Gawriło Principa, w tym wypadku rusofobicznego nacjonalisty-antykomunisty, I ZAMIESZANIE W POLSCE I WOKÓŁ POLSKI GOTOWE.”
    .
    .

    • GG.

     30 września 2018 at 23:20

     .
     Artykuł prezesa PSL „Piast” Wincentego Witosa na temat relacji polsko-żydowskich z 1921 roku:
     .
     „Doniesiono nam z wiarygodnego zupełnie źródła, że na jednym ze zjazdów Syonistów postanowiono tępić PSL w kraju, a dyskredytować za granicą. Wiadomość ta ani nas nie zdziwiła, ani też nie przeraziła. Ani nie szukaliśmy walki z Żydami, ani nam nie trzeba ich przyjaźni. Krótko powiedziawszy, niewiele zajmowaliśmy się nimi.
     .
     Traktat wersalski zagwarantował im tak zwane prawa mniejszości w Polsce. Uważaliśmy to za zbyteczne, gdyż Żydzi zawsze w Polsce nie tylko mieli równe prawa, ale owszem mieli w wielu dziedzinach życia duże i wyłączne do niedawna przywileje.
     .
     By nie być gołosłownym zaznaczam, że do nich niemal wyłącznie należały wszystkie szynki, cały handel, dostawy, wielka część przemysłu, przedsiębiorstwa, trafiki, słowem to wszystko, co daje wielki i łatwy zarobek.
     .
     Dziś niewiele się jeszcze pod tym względem zmieniło. Żydzi panują niepodzielnie we wszystkich niemal bankowych przedsiębiorstwach, dzierżą cały wielki handel, wielką część przemysłu, dostawy wciąż jeszcze mają w ręku, wielkie hurtownie tytoniu i znaczna część drobnych trafik do nich też należy. Siedzą na bardzo wielu obszarach dworskich i jako właściciele i jako dzierżawcy, paskują drzewem, sianem, węglem, płótnem i wszelkimi towarami. Szmuglują zboże, konie, bydło, pieniądze złote i wszelkie wartości za granicę państwa.
     .
     Mają wszelkie, konstytucją zastrzeżone prawa obywatelskie, ochronę tych praw i mienia, jak rzadko w którym państwie. To wszystko dało im państwo. A teraz co oni temu państwu dają? Od początku jego powstania szkalują je na każdym kroku za granicą, szerząc oszczercze wiadomości o pogromach, braku tolerancji, ucisku, dzikości niemal narodu polskiego.
     .
     Mając w ręku banki i czarną giełdę, obniżają tendencyjnie kurs marki polskiej, chcą przez to Skarb Państwa doprowadzić do bankructwa, a państwo samo do upadku. W czasie wojny z bolszewikami stanęli wyraźnie po ich stronie, nawet z bronią w ręku; obecnie stale spiskują na wszystkie strony przeciw państwu, robią wewnątrz ferment na wszelki sposób. Przy robocie państwowej nie ma ich prawie nigdzie; przy robocie przeciwpaństwowej są oni prawie wszędzie.
     .
     O Żydach zawsze myśleliśmy to, co i obecnie. Jeżeli milczeliśmy, to ze względu na stosunki międzynarodowe. Aż do znudzenia, że załatwienie przychylne wielu spraw zewnętrznej natury, dla naszego państwa koniecznych, od Żydów zależy, że w ich rękach jest sprawa podniesienia i uregulowania naszej waluty, naszego przemysłu, handlu, pożyczek zagranicznych, układów handlowych.
     .
     Myśmy wierzyli, bo zresztą fakta przemawiały za tym. A jeśli tak było, to dlaczegóż marka spadła w sposób wprost niesłychany, dlaczego ceny towarów, szczególnie w dniach ostatnich, podnieśli kupcy żydowscy do niebywałych wprost granic, dlaczegóż pokazują nam przed oczyma widmo utraty Wilna i Galicji Wschodniej, dlaczego nas męczą latami całymi ze Śląskiem Górnym? Czy chcą znowu doprowadzić nas do ostatniego upadku, czy chcą zrobić nas swoimi niewolnikami? Jeśli tak myślą, to się grubo pomylili.
     .
     Mieliśmy różnych i to wielkich i zaciętych wrogów, mimo to nie zginęliśmy, a przeciwnie – tych wrogów brakło; stać nas jeszcze na to, abyśmy obronili się i od nich i stali się nareszcie panami we własnym domu”.

     Wincenty Witos
     .
     Źródło: „Piast” nr 41, 9 października 1921 r.
     .
     Za: Wincenty Witos: „Żydzi a Polska” http://www.mysl-polska.pl/1423
     .
     .
     Czyż możemy się dziwić komentatorowi „Moksowi”, że jeszcze po 100 latach nazwa „PSL” wzbudza w nim tak negatywne emocje?
     .
     .

    • Marian

     1 października 2018 at 04:42

     GG, rzeczywiście, Grzegorz Braun opowiada różne wizje dziejów w zależności od tego, czy jest ogolony czy nie 😉
     Wydaje się jednak, że jest uczciwszy i częściej ogolony od hołubionego na prawy.pl Ziemkiewicza.

     • GG.

      1 października 2018 at 11:41

      .
      Ogolony pan Braun jest wizualnie znacznie bardziej wiarygodny dla Polaków-Słowian ze względu na swoją nie-słowiańską aparycję, dobrze widoczną, gdy zapuści brodę.
      .
      Jednak, czy jest uczciwszy w swoich twierdzeniach od p. Ziemkiewicza?
      .
      Śmiem wątpić, gdyż np. w sprawie Pawlaka Braun postawił swoje hipotezy, a nie przedstawił dowodów.
      .
      Ponadto, sam zarzut Brauna, że Polacy z PSL-u pomagali Rosji postkomunistycznej w omijaniu zachodnich ograniczeń technologicznych – JEST PO PROSTU GŁUPI W ŚWIETLE FAKTU, że w interesie Polski leży istnienie Rosji niezależnej od czołowych państw tzw. Zachodu i mogącej przed napaścią ze strony tzw. Zachodu się obronić (co, oczywiście, nie oznacza, że ma to być koniecznie Rosja rządzona przez nie-Słowian, np. obecna Rosja Putinowska).
      .
      Ów zarzut Brauna jest tym bardziej głupi, że przecież sam rząd USA „przekazał Sowietom tajemnice konstrukcji bomby atomowej”, „materiały rozszczepialne”, a nawet „matryce do druku banknotów dolarowych” wraz z farbami, werniksem i próbkami papieru (zob.: H. Pająk, S. Żochowski, Rządy zbirów 1940-1990, Lublin 1996, s. 42-43).
      .
      Cóż to więc za problem dla „anglosasów” przekazać rządowi w Moskwie dowolną technologię w dowolnej chwili, i to bez niczyjej wiedzy, nawet z pominięciem pana Pawlaka?
      .
      Filmiki p. Brauna należy traktować jako swoisty kabarecik polityczny dla znacznie mniej inteligentnych od niego.
      .
      .

 2. GG.

  30 września 2018 at 15:01

  .
  M. Krajski się myli, pierwszym uderzeniem w PSL było poparcie przez PSL wotum nieufności dla rządu Olszewskiego 5 czerwca 1992 r., a potem wywindowanie zupełnie niemedialnego Pawlaka na premiera bez rządu przez partie proamerykańsko-proniemiecko-prożydowskie typu Unia Demokratyczna (późn. Unia Wolności > PO), SLD i KLD (przewodniczący Donald Tusk).
  .
  .

  • GG.

   30 września 2018 at 17:09

   .
   O tym, jak trudna była wówczas sytuacja PSL-u jako – przynajmniej oficjalnie – partii reprezentującej interesy Polaków-Słowian, świadczy fakt, że rząd Olszewskiego popierała partia J. Kaczyńskiego Porozumienie Centrum, utworzona m.in. przez ugrupowanie Donalda Tuska Kongres Liberalno-Demokratyczny, którego posłowie wnioskowali razem z posłami Unii Demokratycznej 29 maja 1992 r. o wotum nieufności dla rządu Olszewskiego i rząd ten obalili.
   .
   Chronologia wydarzeń:
   .
   – 12 maja 1990 – konferencja prasowa J. Kaczyńskiego – oficjalna data powstania PC,
   .
   – 29-30 czerwca 1990 – krajowa konferencja założycielska KLD – „Do marca 1991 partia działała jako część federacyjnego wówczas PC”,
   .
   – 9 października 1990 – data formalnej rejestracji KLD,
   .
   – 2–3 marca 1991 – pierwszy kongres PC, po którym KLD wycofał się z udziału w PC.
   .
   Na dodatek, przywódcy PSL-u musieli być w pełni zorientowani, że popierający rząd Olszewskiego przywódca PC J. Kaczyński był w przeszłości silnie związany z ludźmi obalającej rząd Olszewskiego postKORowskiej Unii Demokratycznej (> UW > PO).
   .
   „Lewe” i „prawe” skrzydło wspieranego przez paryską Polską Lożę Macierzystą „Kopernik” i rozwiązanego w czasie pierwszego zjazdu „Solidarności” (23.09.1981) KOR/KSS KOR utworzyło natychmiast po samorozwiązaniu tej organizacji dwa nowe byty polityczne: Kluby Rzeczypospolitej Samorządnej Wolność-Sprawiedliwość-Niepodległość (tzw. lewica laicka) z korowcami: J. J. LIPSKIM, J. KURONIEM, A. MICHNIKIEM, J. LITYŃSKIM, Z. BUJAKIEM, J. ONYSZKIEWICZEM, oraz Kluby Służby Niepodległości (tzw. niepodległościowcy) z korowcami: W. ZIEMBIŃSKIM, A. MACIEREWICZEM, L. DORNEM, J. KACZYŃSKIM, a także ropciowcami: B. KOMOROWSKIM, A. HALLEM, S. MICHALKIEWICZEM, J. BARTYZELEM (zob.: W. Bogaczyk, Marzyciele i rewolucjoniści, „Uważam Rze” nr 45/2011 http://www.rp.pl/artykul/843225.html ).
   .
   Zatem, historia „POPiS-u” jest bardzo stara i z pewnością partia PSL była przez różne formacje (i kabareciki polityczne) „POPiS-u” konsekwentnie i zajadle zwalczana.
   .
   I tak jest po dziś dzień, choć PSL starał się akomodować do prounijno-proamerykańsko-proizraelskiej rzeczywistości politycznej.
   .
   .

 3. Paweł Paleczny

  30 września 2018 at 15:42

  Polecam artykuł pt. „A. Michnik – antykościelna krucjata Postępowego Zadufka”
  Fragment:
  Na trzy tygodnie przed pierwsza tura wyborów samorządowych środowisko skupione wokół red. naczelnego „Gazety Wyborczej” doszło do wniosku – samobójczego politycznie -, że tylko ordynarna krucjata antykatolicka może doprowadzić do klęski PiS –u. Jest to czyste szaleństwo, sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i elementarną wiedzą o strukturze polskiego społeczeństwa oraz jego preferencji wyborczych.
  Całość: http://sila-lewicy.pl/wybory-samorzadowe/157-a-michnik-antykoscielna-krucjata-postepowego-zadufka

 4. mrk

  30 września 2018 at 17:26

  w powiecie wadowickim PSL do chwili obecnej od 4 lat trwa w koalicji z PiS,którą to koalicję osobiście żyrowała pani premier Szydło oraz andrychowski poseł Marek Polak;dwóch radnych pisowskich zostało usuniętych 4 lata temu z partii za krytykowanie zawarcia koalicji PiS z PSL.

 5. polin

  30 września 2018 at 17:59

  Chyba raczej optuje za spokojnym i zrównoważonym trochę gamoniowatym PSL, niż za POPiS-em.

 6. jtr

  30 września 2018 at 20:19

  Jesteś nikim !!! kumasz kamysz?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra