Niepełnosprawni znów na ulicach Warszawy. Kolejna przemilczana manifestacja!
13 stycznia rodzice dzieci niepełnosprawnych wyjdą pod Sejmem w ramach ogólnej demonstracji. Przypomną o swoich problemach i postulatach. Będzie to już drugi – po październikowym – ogólnopolski protest grupy rodziców, którzy wiosną wywalczyli o podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów rezygnujących z pracy by poświęcić się opiece nad dziećmi niepełnosprawnym.
Katalog postulatów był i jest szerszy. Obejmuje nie tylko świadczenia pieniężne i nie tylko dla rodziców na świadczeniu pielęgnacyjnym.
Choć ówczesny główny postulat został zaspokojony ( świadczenie wzrosło o niemal 400 od momentu przez marcowym protestem i ma wzrosnąć niebawem do płacy minimalnej) należy pamiętać, że nie rozwiązuje problemu. Świadczenie pielęgnacyjne pozwala lepiej lub gorzej pokryć potrzeby bytowe części rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, ale pamiętajmy że rodziny te ponoszą dodatkowe koszty w związku z kształceniem, leczenie, rehabilitacją i opieką. W założeniu pomóc w ich pokryciu ma przypisany podopiecznemu, a nie opiekunowi zasiłek pielęgnacyjny, ale ten nie został od wielu lat podniesiony z bardzo niskiego poziomu 153 złotych, w efekcie czego na przestrzeni czasu jego siła nabywcza spadła. Podniesienie tej kwoty będzie jednym z ważnych postulatów demonstrujących. Obok tego będą domagali się podniesienia renty socjalnej i zabezpieczenia rodzica na wypadek śmierci dziecka oraz dziecka na wypadek śmierci rodzica.
Problemy socjalne i odwołujące się do nich postulaty to nie koniec. Protestujący chcą przypomnieć o potrzebie dalszych zmian w dostępnie do leków i rehabilitacji, opieki medycznej i kształcenia. Choć od tego roku zaszły pewne korzystne zmiany ( np. w ustawie okołobudżetowej jest zapis mówiący o tym, że samorządy nie mogą wydać na kształcenie dziecka o specjalnych potrzebach edukacyjnych mniej niż otrzymują na ten cel z rządowej subwencji, co daje większe szanse niż dotąd że pieniądze w tym roku trafią tam gdzie dziecko niepełnosprawne pobiera naukę) nadal trzeba trzymać rękę na pulsie i rozmowy w kolejnych obszarach o których będzie można posłuchać dokładniej jutro od osób, które ich doświadczają. Demonstracje samych zainteresowanych i ich szersze społeczne i medialne poparcie dają szanse że przyspieszenie zmian.
Obok rodziców niepełnosprawnych dzieci do Warszawy przyjadą także opiekunowie niepełnosprawnych osób dorosłych, którzy zamierzają się spotkać z przedstawicielami Rządu w Kancelarii Premiera. Pragną przypomnieć o swojej trudnej sytuacji społecznej, obowiązku realizacji wyroków TK dotyczących świadczeń pieniężnych z tytułu sprawowanej opieki oraz wyrazić swoje obawy i zastrzeżenia w związku z przygotowywanym w Senacie projekcie ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym.
Rafał Bakalarczyk
fot. sxc.hu
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl