Pierwszy święty Sri Lanki!

0
0
0
/

- Z powodu prześladowań religijnych ubrany jak żebrak pełnił swe obowiązki kapłańskie na tajnych spotkaniach wiernych, często w nocy. Jego trud zapewniał siłę duchową i moralną szykanowanej ludności katolickiej – tak o św. Józefie Vaz mówił dziś papież.

 

Do postaci nowego świętego nawiązał Franciszek w homilii podczas Mszy kanonizacyjnej w Kolombo. Podkreślił, że widzimy w nim potężny znak dobroci i miłości Boga względem mieszkańców Sri Lanki. Równocześnie stanowi zachętę, aby wytrwać na drogach Ewangelii, wzrastać w świętości i dawać świadectwo ewangelicznego orędzia pojednania, któremu on poświęcił swoje życie.

 

- Jako kapłan oratorianin z Goa św. Józef Vaz przybył do tego kraju inspirowany gorliwością misyjną i wielką miłością do jego mieszkańców – mówił Papież. – Z powodu prześladowań religijnych ubrany jak żebrak pełnił swe obowiązki kapłańskie na tajnych spotkaniach wiernych, często w nocy. Jego trud zapewniał siłę duchową i moralną szykanowanej ludności katolickiej. Pragnął on szczególnie służyć chorym i cierpiącym - przypomniał.

 

- Jego posługa chorym podczas epidemii ospy w Kandy była tak ceniona przez króla, że pozwolono mu na większą swobodę posługiwania. Z Kandy mógł dotrzeć do innych części wyspy. Spalał się w pracy misyjnej i zmarł, wyczerpany, w wieku 59 lat, czczony ze względu na swą świętość – podkreślił Franciszek.

 

Papież wskazał, że św. Józef Vaz był wzorowym kapłanem. Jest dla nas przykładem gorliwości misyjnej. Ukazuje także znaczenie przekraczania podziałów religijnych w służbie pokoju. Miłość Boga otworzyła go na miłość bliźniego. Posługiwał on potrzebującym, niezależnie od tego kim i gdzie byli.

 

- Jego przykład nadal inspiruje dziś Kościół w Sri Lance. Chętnie i wielkodusznie służy on wszystkim członkom społeczeństwa. W służbie pełnionej poprzez swoje szkoły, szpitale, ambulatoria i wiele innych dzieł charytatywnych nie czyni różnic ze względu na rasę, wyznanie, przynależność plemienną, status społeczny czy religię – mówił.

 

Jak dodał Franciszek, „prosi w zamian jedynie o swobodę wypełniania tej misji”. - Wolność religijna jest podstawowym prawem człowieka. Każdy czy to sam, czy też łącząc się z innymi musi mieć wolność poszukiwania prawdy i otwartego wyrażania swoich przekonań religijnych. Ma być wolny od zastraszania i przymusu zewnętrznego – zaznaczył papież.

 

- Jak nas uczy życie św. Józefa Vaza, autentyczny kult Boga nie owocuje dyskryminacją, nienawiścią i przemocą, ale poszanowaniem świętości życia, godności i wolności innych oraz serdecznym zaangażowaniem dla dobra wszystkich” – stwierdził Franciszek.

 

Not.mp

fot. arch.

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną