Polskość

Łódź to nie jest miasto dla starych ludzi. Wywiad z Jadwigą Bedą

Jak się dzisiaj żyje osobom starszym w Łodzi?

Łódź jest najbardziej wyludniającym się miastem w Polsce. Co czwarty mieszkaniec Łodzi skończył 60 lat. Ludzie, którzy przepracowali w przemyśle włókienniczym, na trzy zmiany, całe swoje życie mają bardzo niskie emerytury.

Łódź chyba jest trudnym miejscem, także pod względem mieszkaniowym? Raczej stare budownictwo w kamienicach, czy w PRL-owska wielka płyta nie są dostosowane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

Starsi Łodzianie żyją w koszmarnych warunkach lokalowych, często w lokalach socjalnych. Przykład, to dom mieszkalny przy ul. Celnej 2 w Łodzi. Są tam bardzo strome schody na pierwsze piętro. Na ścianach korytarza grzyb. Interwencje w administracji nie przyniosły rezultatów. Od jaśnie panującego grzyba, rozwijają się choroby różne. Starsi ludzie nie wzywają często lekarzy do siebie, bo nie mają pieniędzy na wykupienie leków, Nieprawdą jest, że leki dla seniorów są bezpłatne. Ja na leki dla mojej 89 letniej Mamy wydaję około 400 zł. miesięcznie. Uważam, że skandalem jest to, że pampersy, pieluchomajtki i inne materiały chłonne dla osób z problemem nietrzymania moczu są bardzo drogie, a refundacja, 70 procent kosztów zakupu pampersów, przysługuje tylko za 60 sztuk na miesiąc. Jeden refundowany pampers na noc, jeden na dzień. Prywatny zakup paczki 30 szt. pampersów, to koszt około 79 zł. Nie wszystkich emerytów stać na taki wydatek na pampersy.

A pomoc ze strony miasta? Prezydent Zdanowska opowiada, że Łódź jest świetnym miejscem dla seniorów…

Łódź ma dobre programy wsparcia tylko dla aktywnych, zdrowych seniorów. Prawdziwe wykluczenie społeczne dotyka seniorów niedołężnych, niepełnosprawnych i chorych,. Brakuje dobrze przygotowanych do pracy opiekunów medycznych i opiekunów osób starszych. Kształcenie w tych zawodach władze miasta promują na kursach zawodowych. Jest to bardzo złe. Na takie kursy, organizowane przez zaprzyjaźnione z rządzącymi organizacje pozarządowe przyjmowane są wszystkie osoby.,(chodzi o pozyskanie dotacji). Brakuje selekcji przy przyjęciach do kształcenia w tym zawodzie. Na zorganizowanym, krótkotrwałym kursie, trudno nauczyć słuchaczy właściwych postaw i szacunku wobec zależnych osób, trudno wykształcić empatię i profesjonalizm. Niektórzy zapisują się na taki kurs tylko dlatego, bo otrzymają wyżywienie i bilety na tramwaj. Nikt nie sprawdza poziomu i jakości kształcenia na tych kursach. Starość w Łodzi, to często: straszliwa samotność, (wielu seniorów rozmawia z telewizorem), brak możliwości kontaktu z lekarzem, uwięzienie we własnym domu, brak możliwości dotarcia do lekarza specjalisty, czy na rehabilitację, to prawdziwe wykluczenie społeczne, to niemożność uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym miasta. Tu muszę nadmienić, że Pani Prezydent Zdanowska poświęca się i pozwala, aby służbowe samochody Urzędu Miasta woziły seniorów na wybory. Samorządowe.

Jakie są podstawowe problemy osób starszych w Łodzi? Czy się one różnią czymś od Warszawy, czy Poznania?

Seniorzy w Łodzi są często niedożywieni, nie mają sił pójść do sklepu, nie mają pieniędzy. Koszty utrzymania są wysokie. Seniorów nie stać na opłacenie nawet niedouczonych opiekunów osób zależnych. W Łodzi, szczególnie w blokach ludzie są dla siebie obcy, nie znają się, nie pomagają sobie. Ostatnio starsza Pani przewróciła się w łazience i tak leżała przez trzy dni. Przyszedł syn i uratował matkę.

A pomoc instytucjonalna? Na przykład Domy Pomocy Społecznej, Domy Spokojnej Starości, czy długoterminowa opieka pielęgniarska?

W Łodzi są bardzo długie kolejki do uzyskania miejsca w Domu Pomocy Społecznej lub uzyskania opieki pielęgniarskiej długoterminowej. Tak naprawdę, to tylko rodzina, rodzina wielopokoleniowa może zapewnić właściwą opiekę i poczucie bezpieczeństwa osobie starszej. Niestety w Łodzi jest wiele rodzin rozbitych, wiele dzieci wyjechało za chlebem, dlatego problem ludzi starszych narasta i nie umiemy sobie z nim poradzić. Jeśli starość, to nie w Łodzi.

Dziękuję za rozmowę.

 

Z Jadwigą Bedą, członkiem Zarządu Sejmiku Województwa Łódzkiego rozmawiał Michał Miłosz.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

9 komentarzy

9 Komentarzy

 1. GG.

  17 października 2018 at 10:46

  .
  Beda: „tylko rodzina wielopokoleniowa może zapewnić właściwą opiekę i poczucie bezpieczeństwa”.
  .
  Do tego prostego wniosku nie tylko łodzianie dochodzą po 75 latach (prawie trzy pokolenia) od chwili rozpoczęcia przez socjalistów komunistycznych wielkiej powojennej akcji przymusowego wysiedlania Polaków-Słowian ze wsi do wielkich miast, zwanej INDUSTRIALIZACJĄ KRAJU, co trwało aż do tzw. upadku komuny.
  .
  Socjaliści liberalni nasilili po 1989 roku te wysiedlenia, nazywając tą ZBRODNIĘ na żywym słowiańskim narodzie polskim BUDOWANIEM SPOŁECZEŃSTWA POSTINDUSTRIALNEGO-INFORMATYCZNEGO.
  .
  .
  Domek trzypokoleniowy na wsi (w małym mieście) – TO STANDARD POLAKÓW-SŁOWIAN.
  .
  Wielkie dzielnice ohydnych betonowych bloków z małymi „mieszkaniami”-więzieniami dla ludności – należy zburzyć w całym kraju, a ludność przesiedlić na prowincję do domków z ogródkami.
  .
  Tymczasem, tzw. developerzy stawiają wciąż nowe betonowe wielopiętrowe bloki-więzienia gdzie się tylko da, a przesiedlenia Polaków-Słowian do wielkich miast się nie kończą.
  .
  .
  TO PO CO TE KROKODYLE ŁZY PANI BEDY ?
  .
  .

  • GG.

   17 października 2018 at 13:49

   .
   ProPiSowski portalik prawy.pl reklamuje panią Beda, która, owszem, była wybrana z listy LPR do sejmiku województwa łódzkiego, ale aż 16 lat temu (kadencja 2002-2006): pl.wikipedia.org/wiki/Sejmik_Województwa_Łódzkiego
   .
   A tak p. Miłosz opisywał jej działalność w 2004 roku: lpr.pl/pl/2004/11/12/obchody-swieta-niepodleglosci-w-lodzi/ (12.11.2004).
   .
   W obecnych wyborach samorządowych ta 64-latka kandyduje do rady miasta Łodzi z listy PiS: wybory2018.pkw.gov.pl/pl/geografia/106101/city_council/4
   .
   Warto zatem przypomnieć – nie tylko byłym i aktualnym członkom LPR – przedwyborcze stanowisko Zarządu Głównego LPR z dn. 13.10.2018 r.:
   .
   .
   „ZG LPR O DWÓCH WAŻNYCH KROKACH WYBORCZYCH
   .
   Z autentyczną radością i wielką nadzieją obserwujemy narastającą przedwyborczą kampanię pod hasłem: „NIE GŁOSUJEMY NA PiS”. Wyraża ona postępującą i słuszną dezaprobatę Polaków dla działań partii rządzącej stawiającej się ponad prawem, nawet tym rangi konstytucyjnej, zawłaszczającej Państwo dla partii, co jest cechą cywilizacji wschodniej (turańskiej), obniżającej rangę i znaczenie Polski w świecie.
   .
   W pełni popieramy i utożsamiamy się z postulatem „nie głosowania na PiS”! Zachęcamy wszystkich do jak najpowszechniejszego udziału w jakże ważnym akcie wyborczym 21 października br.
   .
   Zwracamy jednocześnie uwagę, że takie zachowanie się przy urnach wyborczych, jest tylko pierwszym krokiem, połową słusznej drogi, wiodącej do PATRIOTYCZNEGO CELU, JAKIM JEST OBRONA SAMORZĄDÓW PRZED CENTRALIZMEM, A NASTĘPNIE ODEBRANIE WŁADZY PIS W POLSCE.
   .
   Ale to nie wszystko!
   .
   NIE ZAGŁOSOWANIE NA PIS, Z JEDNOCZESNYM ROZBICIEM, ROZPROSZENIEM GŁOSÓW, SPOWODUJE MIANOWICIE TEN SAM SKUTEK – TAKŻE ZWYCIĘSTWO PiS!
   .
   FAKT TEN WZMACNIA DODATKOWO ORDYNACJA WYBORCZA, KTÓRA PROMUJE UGRUPOWANIE ZWYCIĘSKIE.
   .
   Zwracamy się, zatem z bardzo ważnym apelem do wszystkich Polaków dobrej woli, przede wszystkim do członków i sympatyków Ligi Polskich Rodzin, o dokonanie także drugiego wyborczego kroku skutkującego wykonaniem założonego i postulowanego zadania, to znaczy poparciem w wyborach tych, którzy PiS są w stanie pokonać.
   .
   GORĄCO APELUJEMY ZATEM O GŁOSOWANIE W WYBORACH DO SEJMIKÓW WOJEWÓDZKICH NA KANDYDATÓW PLATFORMY OBYWATELSKIEJ Z LISTY NR 4 – KOALICJA OBYWATELSKA, których najlepiej znamy i cenimy.
   .
   W wyborach do rad gmin i powiatów oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast APELUJEMY O ANALOGICZNE ZACHOWANIA, pamiętając o centralistycznej i antysamorządowej polityce PiS, oficjalnie i bezczelnie sięgającej nawet po karygodne próby szantażowania brakiem finansowania niepokornych i pogardliwie traktowanych mieszkańców polskich gmin, powiatów, województw i miast.
   .
   GŁOSUJMY NA TYCH, KTÓRZY MOGĄ WYGRAĆ, WEDŁUG LOKALNEGO ROZEZNANIA, BYLE NIE NA PiS.
   .
   Zarząd Główny Ligi Polskich Rodzin
   .
   Warszawa, 13 października 2018 r.”
   .
   Źródło: http://www.lpr.pl/pl/2018/10/15/zg-lpr-o-dwoch-waznych-krokach-wyborczych/ (15.10.2018).
   .
   .
   .

 2. Maria

  17 października 2018 at 14:40

  Treści zawarte w artykule w pełni popieram. Podobnie wygląda sytuacja w przypadkach osób chorych na nowotwory.
  Duże miasto, które nie posiada hospicjum-budowane od kilku ładnych lat przy ulicy Pojezierskiej-nie dzieje się prawie nic.
  Na opiekę z hospicjum domowego też trzeba bardzo długo czekać-nawet pół roku. Te osoby nie dożywają i rodzina miota się między pójście do pracy, a czasem spędzonym przy łóżku kochanej chorej osoby.

  • GG.

   17 października 2018 at 16:11

   .
   Opis stanu faktycznego, to nic nadzwyczajnego.
   .
   Ważne są rozwiązania systemowe. (Tego w każdym razie oczekujemy od osób, które już siedziały w zarządach województw, czy w rządach warszawskich.)
   .
   Rozwiązań systemowych NIE MA – p. Beda przecież nie sprawi, że wszystkie chętne rodziny zasiedlą domki z ogródkami w celu odtworzenia w Polsce rodzin wielopokoleniowych, żyjących w sposób choćby zbliżony do naturalnego polskiego stylu życia, zniszczonego w minionych dekadach przez socjalistów-komunistów i socjalistów-liberalistów (prokapitalistów) poprzez budowę wielkich miast, nieludzkich osiedli wielopiętrowych bloków i przymusowe przesiedlenia ludności z życiodajnej wsi do tych miast – ośrodków „cywilizacji śmierci”.
   .
   A rozwiązania doraźne? – PiS NABUDUJE W MIASTACH DOMÓW STARCÓW I HOSPICJÓW dla milionów ludzi starych i chorych, a potem ściągnie z Filipin czy z Syrii setki tysięcy tanich pracowników do ich obsługiwania aż do śmierci?
   .
   P. Beda musi mieć przecież na uwadze, że np. w Niemczech zawsze będą płacić Polkom o wiele lepiej za zajmowanie się ich starcami i chorymi.
   .
   .
   Ja tu widzę tylko łowienie wyborców wśród tych dwóch grup elektoratu.
   .
   .

 3. MatKike

  8 czerwca 2019 at 09:19

  Generic Secure Amoxicilina For Sale Internet With Free Shipping Viagra Sales viagra Routine Doses Of Amoxicillin

 4. MatKike

  2 lipca 2019 at 12:48

  Cystone buy cheap finasteride Canadapharmacy Discount Viagara

 5. MatKike

  10 lipca 2019 at 10:16

  Propecia Cost Blog Viagra Sale Online viagra online pharmacy Propecia Mental Side Effects Peyronie’S Disease

 6. MatKike

  18 lipca 2019 at 14:58

  Propecia Current Dosage Buy Prednisone Online No Prescription Cheap Food Interactions Amoxicillin buy generic cialis online Reputable Online Pharmacists

 7. MatKike

  26 lipca 2019 at 11:09

  Does Amoxicillin Cause Headaches viagra cialis online Acquisto Viagra Con Mastercard Onlines Std Pills Zithromax Asthma

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra