Z zagranicy

Na Ukrainie powstanie wiosną amerykańsko-rosyjski front

Amerykański system rakietowy nie jest zdolny do przeciwstawienia się systemowi rosyjskich rakiet strategicznych – stwierdził wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin. Tymczasem w USA coraz częściej pojawiają się głosy, że „psychopatyczna administracja w Waszyngtonie” poprzez plany wysłania na Ukrainę amerykańskich wojsk, prowokuje otwartą wojnę z Rosją, która może być katastrofalna dla całego świata.

 

– Ani obecny ani nawet będący jeszcze w dalekosiężnych planach amerykański system obrony rakietowej nie jest w stanie powstrzymać potencjału rosyjskich rakiet strategicznych, ani zwyciężyć w starciu z nimi – powiedział Rogozin w jednym z programów kanału 1 rosyjskiej telewizji. Zapytany jednak o szczegóły rosyjskiego programu rakietowego, odmówił odpowiedzi.

 

Dmitrij Rogozin od lat znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi, którymi „dolewa oliwy do ognia” relacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Te ostatnie budzą coraz większy niepokój amerykańskich analityków politycznych i wojskowych, alarmujących, że Waszyngton ewidentnie dąży do otwartej konfrontacji z Moskwą, o czym świadczyć może chociażby plan rozlokowania sił zbrojnych na terytorium Ukrainy.

 

Amerykański analityk Eric Draitser, twórca think tanka StopImperialism.com, odnosząc się do wspomnianych wyżej planów obecności amerykańskich żołnierzy na terytoriach ukraińskich, nie ma złudzeń co do intencji władz w Białym Domu.

 

– Posunięcie to zwiększy i tak już duże napięcie między Stanami Zjednoczonymi a Rosją – ostrzegł w rozmowie z irańską stacją telewizyjną Press TV. I nie ma tu znaczenia fakt, iż zgodnie z doniesieniami płynącymi od dowódców amerykańskiej armii, żołnierze USA, którzy wiosną przybędą na Ukrainę, będą mieli za zadanie jedynie ćwiczenie czterech kompanii Ukraińskiej Gwardii Narodowej.

 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że USA przeznaczyło dotychczas 19 mln dolarów na pomoc w stworzeniu Ukraińskiej Gwardii Narodowej. Również USA wspierało finansowo neonazistowskich oligarchów w dojściu do władzy w Kijowie i wspiera ich nadal. Jednakże samo wysłanie wojsk na terytorium Ukrainy, niezależnie od ich oficjalnej misji, będzie oznaczało stworzenie rosyjsko-amerykańskiego frontu, który przeistoczy tę część Europy w poligon dla starcia tych dwóch światowych potęg.

 

Karolina Maria Koter

 

Źródło: Itar Tass, Press TV

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

21 komentarzy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra