Z zagranicy

Bułgarzy nie chcą baz NATO

W niedzielę przez Bułgarię przetoczyła się fala protestów po tym, jak rząd ogłosił plany powstania bazy NATO w tym kraju. Miałby się w niej znaleźć m.in. punkt dowodzenia sił sojuszniczych. "25 lat amerykańskiej demokracji to rabunek, rujnowanie oraz destrukcja państwa" głosił jeden z transparentów.

 

Protest, w którym udział wzięło tysiące osób, rozpoczął się przed siedzibą prezydenta – Bułgarzy domagają się dymisji Rosena Plewniejewa, ponieważ postrzegają go jako amerykańską marionetkę.

 

Następnie manifestanci przemaszerowali przed budynek parlamentu, niosąc ze sobą antyunijne i antynatowskie transparenty.

 

Niepokoje społeczne w Bułgarii wywołało ogłoszenie przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga natychmiastowego rozlokowania dowództwa i oddziałów w sześciu europejskich państwach, w tym w Bułgarii, w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie. Atmosferę podgrzały informacje – napływające do opinii publicznej za pośrednictwem mediów – dotyczące rezultatów konferencji bezpieczeństwa w Monachium (6 lutego), gdzie prezydent Bułgarii spotkał się z Joe Bidenem, z którym rozmawiał o zwiększeniu zaangażowania Stanów Zjednoczonych w regionie.

 

Bułgarom nie spodobała się zapowiedź ingerencji amerykańskiego partnera w sprawy wewnętrzne ich kraju "w celu zapewnienia stabilności i bezpieczeństwa, które są ważne dla amerykańskich inwestorów". Również zapowiedziane partnerstwo strategiczne, w którym o bezpieczeństwie Bułgarii będzie współdecydowała amerykańska administracja to dla społeczeństwa tego kraju sytuacja nie do przyjęcia tym bardziej, że ów wpływ ma się dokonać przez stworzenie grup roboczych w takich obszarach jak obronność, bezpieczeństwo energetyczne, prawodawstwo, czy edukacja.

 

Julia Nowicka

 

Źródło: Press TV, BTA

 

Fot. Press TV

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Jeżeli podobają Ci się materiały publicystów portalu Prawy.pl wesprzyj budowę Europejskiego Centrum Pomocy Rodzinie im. św. Jana Pawła II poprzez dokonanie wpłaty na konto Fundacji SOS Obrony Poczętego Życia: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001. Pomóż leczyć ciężko chore dzieci.

WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

3 komentarze

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najpopularniejsze

Góra