Rok po kanonizacji!
Dokładnie rok temu na Placu św. Piotra w Watykanie miała miejsce kanonizacja dwóch Papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. Dziś w Bazylice Watykańskiej sprawowano specjalną Mszę Św. dziękczynną za dar tej kanonizacji.
Liturgii przewodniczył sekretarz stanu z czasów pontyfikatu polskiego Papieża, kard. Angelo Sodano. „Razem składamy dzięki Panu za wielki dar, którym był dla Kościoła i świata Papież Jan Paweł II. Prosimy też o jego wstawiennictwo za nami, za waszą drogą polską ziemią i za całym Kościołem” – powiedział dziekan Kolegium Kardynalskiego, rozpoczynając celebrację.
Homilię wygłosił osobisty sekretarz polskiego Papieża, kard. Stanisław Dziwisz. „Dziękujemy dziś za kanonizację Jana Pawła II. Dziękujemy za ten dar, ubogacający cały Kościół. Mamy w niebie wielkiego orędownika naszych spraw osobistych, rodzinnych i społecznych” – podkreślił metropolia krakowski. Św. Jana Pawła II nazwał m.in. Papieżem Bożego Miłosierdzia i prorokiem spraw dotyczących małżeństwa i rodziny.
„Z perspektywy dziesięciu lat, jakie minęły od śmierci Jana Pawła II, coraz głębiej widzimy, co wniósł on w życie Kościoła i co wytrzymuje próbę czasu. Św. Jana Pawła II możemy nazwać Papieżem Bożego Miłosierdzia. Ten rys jego duchowości oraz inicjatyw duszpasterskich przypomniał nam ostatnio Papież Franciszek w bulli Misericordiae vultus, ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Mówił kard. Dziwisz. – Świętego Papieża możemy też nazwać prorokiem spraw dotyczących małżeństwa i rodziny. Tak już było w czasach krakowskich.
Wtedy powstało dzieło «Miłość i odpowiedzialność». Wtedy już bronił wartości i godności ludzkiego życia, zwłaszcza bezbronnego. Wtedy skupił swoją uwagę na teologii ludzkiego ciała. A potem swoje duszpasterskie doświadczenie na tym polu przeniósł na grunt Kościoła powszechnego, a korzystając także z przemyśleń i doświadczeń ojców synodalnych, przekazał Kościołowi adhortację Familiaris consortio”.
Not. MP
za: rv
fot. A. Mari/Apartament/mat.prasowe
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl