Piękno życia w Parlamencie Europejskim
Po raz pierwszy organizacje pozarządowe z Polski broniące życia tak poważnie zaangażowały się w Europejski Tydzień dla Życia, który już po raz 5. odbywa się w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Wystawa pro-life po Parlamencie Europejskim będzie podróżowała po Europie (w tym oczywiście po Polsce) docierając wszędzie tam, gdzie Federacja ONE OF US jest obecna.
24 marca o 18:00 w Parlamencie Europejskim w Brukseli nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pro-life: “Krótka historia o tym dlaczego życie jest dobre”. Wystawa przygotowana pod mecenatem p. Marka Jurka została opracowana przez polskich członków Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US: Fundację JEDEN Z NAS oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Autorką prezentowanych zdjęć była Marta Dzbeńska-Karpińska, a koncepcję przygotowała i opracowała Katarzyna Urban.
- Urządziliśmy wystawę o tym, że życie jest dobre. Pokazującą całe życie człowieka od poczęcia po starość. Otwierając wystawę podkreśliłem, że ukazuje ona wartości, które nas określają. Są to: miłość do naszych dzieci, wiara w sens przekazywania życia i solidarność pokoleń naszych narodów, również uznanie dla odwagi, a czasami wręcz bohaterstwa rodziców, którzy są wierni swoim dzieciom w sytuacjach naprawdę trudnych, kiedy trzeba je przyjąć na świat – zaznaczył Marek Jurek.
– Cieszę się przede wszystkim z tego, że ta wystawa, która w swoim założeniu miała być takim darem Polski dla narodów Europy w Parlamencie Europejskim, spotkała się z dobrym przyjęciem przedstawicieli wielu krajów. Mam nadzieję, że będzie ona pokazywać, iż nie możemy milczeć o tym, co powinno stanowić naszą pierwszą, najważniejszą odpowiedzialność. Arystoteles mówił, że państwo powstaje po to, żeby bronić życia, a działa po to, żeby życie uczynić lepszym. Wspaniale ujął to w tej krótkiej formule cywilizacji życia św. Jan Paweł II, kiedy ukazał nie tylko, że my powinniśmy budować cywilizację szanującą życie, ale że właśnie troska o życie w tym sensie arystotelesowskim jest właściwie istotą każdej cywilizacji. O cywilizacji możemy mówić tam, gdzie troszczymy się o życie; o odpowiedzialności społecznej możemy mówić tam, gdzie widzimy życie najsłabszych. I to chcieliśmy pokazać przez tę naszą wystawę – powiedział europoseł Jurek.
- Chcemy pokazać piękno życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Zdjęcia ukazują ludzi, których życie niekoniecznie jest łatwe: widzimy matkę, która mimo ciężkiej choroby i niepełnosprawności zdecydowała się urodzić dziecko, rodzinę wielodzietną, która przyjęła na świat dziecko z Zespołem Downa, czy starszego mężczyznę, któremu trudy życia wyraźnie odbiły się na twarzy. Ale przesłanie jest jak najbardziej pozytywne: niezależnie od okoliczności, niepełnosprawności i trudów jakie niesie czasem ze sobą życie, ono samo w sobie jest wartością, które należy bronić, o które należy walczyć, które trzeba promować – powiedział sekretarz generalny Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US.
Mamy nadzieję i prosimy o to, by każdy zainteresowany wystawieniem wystawy w swoim mieście zgłosił się do nas, tak by ta wystawa, która po raz pierwszy ujrzała światło dzienne tutaj w Brukseli, będzie mogła dotrzeć wszędzie tam, gdzie będą zainteresowani nią ludzie.
Tekst i zdj. Ks. C. Chwilczyński
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl