Papież: Kara śmierci porażką państwa prawa

0
0
0
/

To państwo zabija zaniedbaniem, gdy nie gwarantuje jego mieszkańcom dostępu do podstawowych środków życia – wskazał Franciszek. Stanowczo opowiedział się przeciwko stosowaniu kary śmierci. - To jest tortura – podkreśla.

 

- Magisterium Kościoła, czerpiąc z Pisma Świętego i doświadczenia Ludu Bożego, broni życia od poczęcia do naturalnej śmierci i wspiera w pełni godność człowieka stworzonego na Boże podobieństwo. Życie ludzkie jest święte, ponieważ od samego początku, od chwili poczęcia, jest owocem stwórczego działania Boga - przypomniał o tym Papież podczas specjalnej audiencji dla delegacji Międzynarodowej Komisji Przeciwko Karze Śmierci.

 

Ojciec Święty wskazał, że w różnych miejscach na świecie śmierć zadaje się wprost w różny sposób: przez stosowanie kary śmierci, wikłanie narodów w wojny, bądź gdy dokonuje się bezprawnych, masowych egzekucji. Państwo może jednak zabijać również zaniedbaniem, gdy nie gwarantuje ludności dostępu do podstawowych środków do życia.

 

Franciszek podjął również kwestię prawa każdego człowieka do obrony własnej, a także innych przed agresorem. „W pewnych wypadkach jest konieczne, aby odeprzeć proporcjonalnie agresję, nie dopuszczając, by agresor wyrządził szkodę. I taka konieczność zneutralizowania go może spowodować jego eliminację. To jest przypadek uzasadnionej obrony (por. Evangelium vitae, 55). Inaczej jest jednak w przypadku kary śmierci. Gdy się ją wykonuje, zabija się osobę nie ze względu na następujący w tym momencie jej atak, ale ze względu na szkody wyrządzone przez nią w przeszłości” – wskazał Franciszek.

 

W tym kontekście Papież przyznał, że w naszych czasach kara śmierci jest niedopuszczalna, niezależnie od tego, jakie przestępstwo zostało popełnione. Uwłacza ona świętości życia i godności osoby ludzkiej. Ponadto jest zaprzeczeniem Bożego planu wobec człowieka i społeczeństwa, a również Jego miłosiernej sprawiedliwości. Nie oddaje sprawiedliwości ofiarom, ale zachęca do zemsty. - Dla państwa prawa kara śmierci jest porażką, gdyż zmusza do zabijania w imię sprawiedliwości - podkreślił Ojciec Święty Franciszek.

 

Papież zauważył jednocześnie, że jest ona także sprzeczna z duchem Bożego miłosierdzia. - Kara śmierci stoi w sprzeczności z sensem humanitas i miłosierdzia Bożego, które powinno być modelem dla ludzkiej sprawiedliwości. Wiąże się z okrutnym, nieludzkim i poniżającym traktowaniem, jakim jest także udręczenie poprzedzające moment egzekucji oraz straszne oczekiwanie między ogłoszeniem wyroku a wykonaniem kary. Tortura ta, zadawana w imię sprawiedliwego procesu, trwa zwykle wiele lat, co w czasie poprzedzającym śmierć nierzadko prowadzi do choroby i szaleństwa – wskazał Franciszek.

 

Kara śmierci, obok kar okaleczających, była najczęściej stosowaną karą w średniowieczu. Kara śmierci wobec osób, które popełniały przestępstwa niezagrażające w sposób istotny państwu, wykonywana była w sposób, który nie miał zadać im nadmiernego bólu. Wobec osób, których czyny w sposób istotny zagrażały interesom panującego, wykonanie kary śmierci odbywało się w sposób, który miał dostarczyć maksimum cierpienia, a publiczny charakter egzekucji miał być przestrogą dla widzów.

 

Większość państw o rozwiniętym systemie demokratycznym obecnie nie stosuje kary śmierci, w tym wszystkie państwa Unii Europejskiej. Od kilkunastu lat nie wykonuje się też kary śmierci w Birmie, państwie rządzonym przez juntę.

 

Z drugiej strony, wśród państw stosujących karę śmierci, a uznawanych za demokratyczne i przestrzegające praw człowieka, są takie, jak Japonia, Indie czy Korea Południowa. Niejednolita jest sytuacja kary śmierci w USA. Prawo federalne oraz większości stanów zezwala na stosowanie kary śmierci. Niemniej w 9. stanach nie stosuje się takiej kary, w trzech zawieszono jej wykonywanie w 1976 roku, a w dwóch uznano ją za niekonstytucyjną, co skutkuje niemożnością wykonania tej kary na ich terenie, nawet w przypadku wydania wyroku federalnego. W pozostałych stanach kara śmierci jest orzekana, choć nie we wszystkich wykonywana.

 

W Starym Testamencie karą śmierci zagrożony był m.in. grzech sodomski czy złorzeczenie rodzicom.

 

Not. MP

za: rv

fot. Egzekucja Ling Chi poprzez powieszenie za zabójstwo jednego z rodziców /Agence Rol [Public domain], via Wikimedia Commons

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

 
 

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną