Grzywna za anoreksję - wkrótce we Francji?

0
0
0
/

Francuski rząd ma wprowadzić poprawkę do nowej ustawy zdrowotnej, która zakazywałaby zatrudniania przez świat mody modelek cierpiących na niedowagę. Za złamanie nowego prawa będą groziły nie tylko kary finansowe, lecz również więzienie - poinformowała w poniedziałek minister zdrowia Marisol Touraine.

 

Ustawa ma być omawiana na forum parlamentu 17 marca. Zakłada ona również delegalizację stron internetowych oraz forów i portali promujących anoreksję oraz inne zaburzenia łaknienia. - To ważne przesłanie dla młodych kobiet, które patrzą na te modelki jak na estetyczny ideał. Istotne jest również, aby te przedstawicielki świata mody mówiły otwarcie, że muszą dobrze się odżywiać i dbać o swoje zdrowie - przekonuje minister zdrowia, dodając, iż rząd socjalistyczny najprawdopodobniej poprze wspomnianą ustawę.

 

Jeżeli powyższe zapisy znajdą poparcie w głosowaniu, modelki będą musiały regularnie poddawać się kontroli wagi, aby mieć pewność, że mają prawidłowy ciężar. Zatrudniające je agencje za niedobór kilogramów u zatrudnianych modelek zapłacić mogą nawet 75 tys. euro grzywny, a ich właściciele - trafić do więzienia nawet na pół roku.

 

Olivier Véran, neurolog, a zarazem członek parlamentu z ramienia socjalistów, będący jednocześnie autorem restrykcyjnych poprawek, tłumaczył, że Francja - znana ze swojego haute couture - ma poważne problemy z anoreksją, ponieważ w świecie mody rozprzestrzeniły się takie a nie inne ideały piękna. - Od 30 do 40 tys. ludzi we Francji cierpi z powodu zaburzeń w łaknieniu - podkreślał, zauważając, iż znaczna część tych osób to nastolatki.

 

- Społeczne oddziaływanie tego obrazu, gdzie kobieta musi osiągnąć patologiczny poziom chudości, aby być postrzeganą jako piękna i wpuszczoną na wybieg, jest niezmiernie silne - tłumaczył Véran. Nawiązując do drugiej poprawki swojego autorstwa, delegalizującej tak zwane fora pro-anorektyczne, strony internetowe oraz inne obszary w sieci, w których promuje się zaburzenia łaknienia w celu osiągnięcia wymarzonych rozmiarów, stwierdził, iż "strony te mówią 12-13 letnim dziewczynkom, co mają robić, aby mieć 15 centymetrów obwodu talii i być pięknymi". Podkreślał, iż inspirację dla sporządzenia i przedłożenia tych poprawek stanowiło dla niego analogiczne prawo obowiązujące obecnie w Belgii, Izraelu, we Włoszech i w Hiszpanii.

 

Warto w tym momencie przypomnieć, iż w Izraelu prawo jest pod tym względem tak restrykcyjne, że reguluje w sposób bardzo precyzyjny, w jaki sposób można obrabiać zdjęcia za pomocą programów do obróbki, a mianowicie, że każda zmiana dokonana w znajdującej się na zdjęciu sylwetce modelki musi być wyraźnie zaznaczona na zmienianej fotografii.

 

Karolina Maria Koter

 

Źródło: France24


© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną