Rząd Ciprasa ugiął się przed eurokratami – zrobią z Greków niewolników. Oto szczegóły greckich propozycji

0
0
0
/

Grecja przedłożyła w czwartek swoim wierzycielom ze strefy euro nowy plan reform, w którym zobowiązuje się do zrewidowania wysokości świadczeń oraz wzrost podatków w zamian za pomoc w spłacie zadłużenia oraz trzyletnią pożyczkę pomocową. Co ciekawe, przedstawione przez stronę grecką propozycje są analogiczne do tych, które wcześniej zostały odrzucone, a następnie poddane pod referendum.

 

Przedstawiony przez Ateny 13-stronicowy dokument zostanie teraz uważnie przeanalizowany, aby zdążyć przed zaplanowanym na niedzielę szczytem wszystkich 28 krajów Unii Europejskiej. 

 

 

Podatek od towarów i usług (VAT)


Grecja zaproponowała zmianę w podatku VAT – kość niezgody między stronami w trakcie negocjacji – w nadziei na podniesienie przychodów o 1 proc. PKB. Zgodnie z założeniami projektu VAT ma być jednakowy dla wszystkich produktów i wynosić 23 procent. Również dla restauracji, które obecnie obowiązuje stawka 13 procent. Podstawowe produkty, jak żywność, energia i woda będą opodatkowane w wysokości 13 proc., natomiast artykuły medyczne, książki i teatr zostaną opodatkowane 6 proc. stawką VAT.

 

 

Koniec z ulgami podatkowymi dla wysp

 

Rząd zaproponował zredukowanie ulg podatkowych oferowanych obecnie greckim wyspom, włącznie ze zniesieniem na wiele lat 30 proc. upustu. To miałoby zacząć obowiązywać począwszy od najbogatszych wysp już w październiku, natomiast w pozostałych – do końca 2016 roku.

 

 

Podniesienie innych podatków

 

Podatek korporacyjny ma zostać podniesiony z 26 proc. obecnie do 28 procent – tym samym rząd Ciprasa wyszedł naprzeciw żądaniom kredytodawców. Wzrośnie także podatek od dóbr luksusowych oraz zostanie wprowadzony nowy podatek - od reklam telewizyjnych.

 

 

Reforma emerytur

 

Wiek emerytalny ma zostać podniesiony do 67 proc., lub do 62, jeżeli dana osoba do 2022 r. będzie miała za sobą przepracowane 40 lat. Ateny stworzą także mechanizmy zapobiegające odchodzeniu Greków na wcześniejsze emerytury poprzez wprowadzenie kar finansowych za decydowanie się na taką praktykę.

 

 

Cięcia w wydatkach na wojsko

 

Budżet przeznaczony na potrzeby wojska zostanie zmniejszony o 100 mln euro w tym roku a 200 mln euro w roku 2016 poprzez redukcję etatów w wojsku oraz zmniejszenie zaopatrzenia. Kredytodawcy domagali się redukcji o 400 mln euro.

 

 

Uchylanie się od płacenia podatków

 

Grecki rząd zaproponował przedsięwzięcie środków w celu ukrócenia procederu uchylania się od płacenia podatków, co w Grecji stanowi poważny problem, oraz usprawnienia systemu pobierania podatków.

 

 

Prywatyzacja
 

Grecki rząd planuje sprzedać pozostające w rękach państwa udziały w greckim gigancie telekomunikacyjnym OTE oraz sprywatyzować porty w Pireusie i Salonikach nie później niż w październiku.

 

 

Cele budżetowe

 

Ateny wcześniej przystały na żądania kredytodawców obcięcia podstawowych nadwyżek o 1 proc. PKB jeszcze w tym roku, o 2 proc. w roku 2016 i o 3 proc. w 2017. Jednakże w czwartek przedstawiciele rządu Grecji wskazywali, iż, aby zrealizować te cele, należy raz jeszcze przeanalizować je w świetle tragicznych warunków gospodarczych, jakie panują w kraju, włącznie z wpływem kontroli kapitału oraz zamknięcia systemu bankowego.

 

 

Dług publiczny

 

Grecja obiecała także ograniczyć swój dług publiczny, który obecnie wynosi 180 proc. PKB

 

Anna Wiejak

 

Źródło: EUbusiness

 

© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Źródło: prawy.pl

Sonda
Wczytywanie sondy...
Polecane
Wczytywanie komentarzy...
Przejdź na stronę główną