Skarb Państwa stracił na tych przetargach co najmniej 250 mln zł – sprawą zajmuje się CBA
Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomiło Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o podejrzeniu zmowy przetargowej między wykonawcami ubiegającymi się o realizację inwestycji w związku z postępowaniami przetargowymi na budowę dróg krajowych.
- Było to możliwe w wyniku dobrej współpracy i wymiany informacji pomiędzy CBA i GDDKiA. W wyniku analizy materiałów przekazanych przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad CBA powzięło podejrzenia co do firm budowlanych biorących udział w czterech postępowaniach przetargowych – poinformował rzecznik prasowy CBA Jacek Dobrzyński.
- Dlatego też Szef CBA Paweł Wojtunik skierował do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu wystąpienia zmowy przetargowej pomiędzy firmami biorącymi udział w tych postępowaniach. Informację o możliwym wystąpieniu zmów przetargowych Szef CBA przekazał także do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - dodał.
Z informacją o nieprawidłowościach zwróciła się sama GDDKiA, kiedy po przeprowadzeniu wewnętrznych kontroli zwróciła uwagę na podejrzane sytuacje i dokumenty świadczące o możliwości zaistnienia zmowy przetargowej. Według wstępnych szacunków na działalności trzech podejrzanych w sprawie firm Skarb Państwa mógł stracić nawet 250 mln złotych.
Według nieoficjalnych informacji nieprawidłowości wykryto w przypadku przetargów na budowę odcinka A1 Tuszyn-Pyrzowice, drogi S51 Olsztyn-Olsztynek oraz obwodnicy Góry Kalwarii.
KMK
© WSZYSTKIE PRAWA DO TEKSTU ZASTRZEŻONE. Możesz udostępniać tekst w serwisach społecznościowych, ale zabronione jest kopiowanie tekstu w części lub całości przez inne redakcje i serwisy internetowe bez zgody redakcji pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Źródło: prawy.pl