Irańska opozycja w Warszawie:

Demonstracje zorganizowała Organizacja Bojowników Ludowych Iranu — Ludowych Mudżahedinów wyznających pierwotnie, przed rewolucją islamską, mieszaninę marksizmy i szyickiego islamizmy, walcząca z monarchią i imperializmem USA. Organizacje wspierała Libia i Organizacja Wyzwolenia Palestyny. Dzięki szkoleniom w obozach OWP organizacja dokonywała zamachów na Amerykanów w Iranie i władze królestwa.

 

W czasie rewolucji w 1979 mudżahedini ludowi poparli Chomejniego i stworzenie republiki islamskiej. Szybko jednak rozpoczęły się walki z islamistami z Ansar-e Hezbollah, a organizacja oskarżyła ekipę Chomejniego o autorytaryzm i korupcja. Organizacja odrzuciła szariat, dyskryminacje kobiet i mniejszości narodowych.

 

W 1980 reżim Chomejniego rozpoczął prześladowania mudżahedinów. Od 1981 rozpoczęli wojnę partyzancką z reżimem. W 1983 ich oddziały opuściły Iran i zyskali poparcie Iraku. Kolaboracja z wrogim anty-irańskim Irakiem doprowadziła do utraty poparcia przez organizacje w Iranie. W 1986 oddziały organizacji rozpoczęły walkę z irackimi Kurdami, w 1988 z Iranem, w 1991 z irackimi szyitami i Kurdami, w 1992 z Iranem. Od ludowi mudżahedini 2001 rozpoczęli współprace z USA, w 2003 zakończyła działalność zbrojną. Według Wikipedii dziś organizacja szkolona, dozbrajana i finansowana jest przez Izrael, w zamian za ataki na irańskie obiekty programu atomowego. Bojowników organizacji szkoli też USA i Arabia Saudyjska.

 

Równolegle z demonstracją przeciwników Teheranu odbywała się konferencja krytyczna wobec imperialistycznej polityki Izraela i USA. Jej obrada przysłuchiwał się specjalista w sprawach geopolityki, publicysta „Najwyższego Czasu” Wojciech Tomaszewski, który przybliżył naszym widzom sytuacje na Bliskim Wschodzie.

 

Prawicowy ekspert Wojciech Tomaszewski o Iranie:

Narody zniewolenie przez Iran:

Przeciwko Teheranowi na Placu Zamkowym protestowali też irańscy monarchiści, którzy chcą powrotu królestwa i obalenia islamskiej republiki.

 

Irańscy monarchiści przeciwko islamistom:

Jan Bodakowski