Barbara Skrzypek zmarła po przesłuchaniu. Prokuratura ujawnia wynik sekcji zwłok!

Barbara Skrzypek była dyrektorką biura prezydialnego PiS oraz bliską współpracownicą Jarosława Kaczyńskiego.
Kobieta zmarła w trzy dni po przesłuchaniu przez prokurator Ewę Wrzosek. w sprawie dotyczącej tzw. "dwóch wież" spółki Srebrna, w której miała udziały. Przesłuchanie miało trwać aż cztery godziny, a w sieci pojawiły się sugestie, że Barbara Skrzypek zmarła na skutek doznanego stresu [czytaj tutaj]
Głos w tej sprawie zabrał wówczas także Karol Nawrocki, który powiedział:
Pani Barbara Skrzypek zapłaciła najwyższą cenę za to, że żyjemy w demokracji "warczącej". Żyjemy w Polsce, która nie szanuje prawa, podważa wyroki i w której prokuratura jest wykorzystywana do wulgarnej i agresywnej walki politycznej.
Informację o śmierci Barbary Skrzypek podano 15 marca 2025 r. jednak dopiero teraz prokuratura ujawniła wynik sekcji zwłok zmarłej. Jako przyczynę śmierci podano zawał, jak jednak zauważono, blaszka miażdżycowa mogła powstać na kilka godzin przed zgonem.
...do zgonu Barbary Skrzypek doszło w mechanizmie zaostrzenia przewlekłej niewydolności krążenia w przebiegu kolejnego, rozległego, świeżego zawału tylnej ściany serca, wywołanego obecnością skrzepliny utworzonej na blaszce miażdżycowej, upośledzającej drożność jednego z większych naczyń wieńcowych, tj. gałęzi okalającej lewej tętnicy wieńcowej (...)
[skrzeplina (...) na blaszce miażdżycowej] miała ona cechy zmiany świeżej, powstałej najprawdopodobniej w ciągu kilku godzin przed zgonem.
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga w Warszawie odniosła się także do stresu, jakiego doznała Barbara Skrzypek podczas przesłuchania i jego możliwego wpływu na śmierć kobiety.
...z medycznego punktu widzenia należy wskazać, że różnorodne sytuacje i czynniki stresowe mogą wywoływać w organizmie ludzkim złożoną reakcję hormonalną, co może przekładać się na reakcje ze strony różnych układów i narządów, w tym układu sercowo-naczyniowego; nie można jednak stwierdzić, że takie reakcje, nawet przebiegające w sposób burzliwy i występujące u osób z dodatkowymi obciążeniami, w sposób bezpośredni zagrażają życiu lub zdrowiu — tym bardziej, jeśli pomiędzy zdarzeniem a zgonem zachodzi dłuższy czas, np. rzędu kilku dni.
Na razie jednak zaznaczono, że:
Opinia biegłych i zawarte w niej wnioski stanowią istotny element materiału dowodowego w toczącym się postępowaniu.
O dalszych wynikach i ustaleniach Prokuratura będzie informować na bieżąco.
źródło: https://www.gov.pl/