Jednym ze sposobów radzenia sobie z nadmierną jasnością monitora jest ręczna zmiana ustawień polegająca na dostosowaniu temperatury barw, jasności i kontrastu monitora. Drugim, prostszym sposobem na dostosowanie jasności monitora do potrzeb użytkownika jest zastosowanie specjalnych aplikacji, które zrobią to za niego. Wiele tego typu programów jest dostępnych bezpłatnie.

F.lux jest prawdopodobnie najbardziej popularną aplikacją przeznaczoną do automatycznego dostosowywania ustawień monitora, w zależności od pory dnia. F.lux jest aplikacją o prostej budowie – nie ma zbyt wielu dodatkowych funkcji, więc łatwo go skonfigurować osobie nieposiadającej szerokiej wiedzy z zakresu informatyki. Intuicyjny program po uruchomieniu wymaga ustalenia lokalizacji użytkownika. Wystarczy kliknąć w przycisk „Locate”, a następnie znaleźć swoje miasto.

F.lux automatycznie, na podstawie podanych współrzędnych geograficznych, sprawdza, o których godzinach wschodzi i zachodzi słońce. W oparciu o uzyskane dane program zmienia barwy i ich nasycenie. Korzystanie z komputera w godzinach popołudniowych, po zmierzchu i w nocy staje się dzięki niemu bardziej przyjemne.

Warto wspomnieć także o przeglądarkowej odmianie F.lux, nazwanej G.lux. Aplikacja jest rozszerzeniem działającym w obrębie przeglądarki internetowej. Wpływa ona jedynie na wygląd stron internetowych. Pozostałe aplikacje i gry na komputerze pozostają bez zmian.

Na rynku aplikacji są dostępne także bardziej rozbudowane programy, w tym SunsetScreen. Podobnie jak wyżej opisana aplikacja, SunsetScreen potrafi całkowicie zautomatyzować ustawienia jasności, nasycenie kolorów oraz barw monitora, w zależności od pory dnia. Użytkownik korzystający z tego programu powinien ustawić dwie wartości – Sunrise Time i Sunset Time, czyli odpowiednio czas wschodu i zachodu słońca. W polu Transitionphase można wpisać czas zapadania zmierzchu., a w polu „Delayuntilsunset” użytkownik podaje liczbę godzin pozostałą do zachodu słońca. Dane muszą być okresowo aktualizowane, w miarę zmian pór roku oraz długości nocy i dnia.

SunsetScreen dodatkowo oferuje dostęp do dwóch zakładek – NightColor i Day Color. Są to gotowe konfiguracje ustawień monitora, które odpowiadają kolejno ustawieniom zalecanym w porze nocnej oraz w porze dziennej.

Programy przyciemniające monitor wieczorem i rozjaśniające go za dnia zdecydowanie poprawiają komfort korzystania z komputera PC i laptopa. Alternatywą dla aplikacji jest wykorzystanie sterowników grafiki z opcją regulacji jaskrawości. Jednakże nie wszystkie karty graficzne to oferują. Po jednokrotnym stworzeniu profilu jaśniejszego i ciemniejszego można je aktywować skrótami klawiszowymi. Wprowadzenie odpowiednich ustawień wymaga jednak posiadania wiedzy w zakresie informatyki wyższej niż potrzebna do obsługi intuicyjnych aplikacji opisanych wyżej.

Treść: http://www.alfa-lancut.com.pl/