Aby codzienne drobne zamierzenia lub wieloletnie strategie służące projektowaniu przyszłości były skuteczne, należy jak najwcześniej rozpocząć życiową przygodę z planowaniem. Strategiem nikt się nie rodzi - planowania, jak większości rzeczy, można się nauczyć.

Planer - skuteczna metoda na rodzinny nieład organizacyjny

Opanowanie bałaganu poprzez przydzielenie każdemu członkowi rodziny konkretnego zadania, to nic innego jak dzienne, tygodniowe czy miesięczne planowanie działań.

Takie wspólne snucie planów właściwie niczym nie różni się od planowania rozumianego jako czynność opisywana przez teorię zarządzania.
Mikro skala rodzinnego tygodniowego podziału czynności ma następujące etapy:

  • ustalenie celów,
  • identyfikacja i nazwanie problemów,
  • poszukiwanie rozwiązań i przewidywanie konsekwencji ich zastosowania,
  • dokonanie wyboru,
  • realizacja planu,
  • kontrola i ocena realizacji.

Choć brzmi to poważnie, to w praktyce rodzinnej oznacza nic innego jak wspólnie naniesienie na planer wszelkich terminowych zobowiązań oraz ważnych zadań do wykonania z podziałem na członków rodziny.

Jak zapisywać zaplanowane zadania?

W celu zapisania zadań wraz z terminami najlepiej skorzystać z gotowego narzędzia jakim jest planer. Umieszczony w widocznym miejscu, na przykład na drzwiach lodówki lub na ścianie w kuchni, permanentnie będzie przypominać o zadaniach i czasie ich wykonania.
Aby móc dokonywać bieżącej ewaluacji i nanosić niezbędne zmiany warto zaopatrzyć się w planer magnetyczny, na którym można pisać ścieralnymi mazakami oraz umieszczać magnesy – piktogramy będące zabawną graficzną formą opisu zadania. Wysokiej jakości narzędzia do planowania marki Familiowo w pełni spełniają te wymogi.

Psychologiczne i wychowawcze aspekty planowania

Rodzinne planowanie z użyciem planera Familiowo służy nie tylko porządkowaniu przestrzeni i relacji między członkami rodziny. Ogarnięcie domowego chaosu i podział obowiązków mają w rzeczywistości kardynalne znaczenie dla kształcenia u dzieci pewnych umiejętności i cech, które będą przydatne przez całe życie. W życiu dorosłym dziecko nauczone planowego działania i obowiązkowości będzie punktualnie, terminowo, rzetelnie wykonywać wszelkie powierzone mu zadania, rozumiejąc przy tym rolę jednostki dla sprawnego funkcjonowania całej grupy koleżeńskiej, zawodowej, społecznej.

Bardzo ważnym aspektem planowania jest sprawienie, że nawet najmłodsi mogą poczuć ciężar odpowiedzialności za losy całej rodziny. Prawidłowe i terminowe wykonanie zadania daje jego wykonawcy satysfakcję i bezcenną nagrodę, jaką jest uznanie i akceptacja grupy.

Artykuł przygotowany we współpracy z producentem planerów rodzinnych www.familiowo.pl