Co to jest laserowa korekcja wzroku?

Laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem, który ma służyć temu, iż nie będziemy musieli nosi okularów korekcyjnych, bądź soczewek. Zabieg ten kierowany jest do wszystkich osób, które mają problemy ze wzrokiem, do problemów tych należy zaliczyć przede wszystkim: krótkowzroczność, astygmatyzm, jak również nadwzroczność.

Plusy i minusy laserowej korekcji wzroku

Jak każdy zabieg, tak i ten, ma pewne plusy i minusy. Plusem zapewne jest to, iż jest to zabieg bezbolesny, szybki i daje dużą skuteczność. Natomiast co do minusów, to tutaj należałoby wspomnieć przede wszystkim o takich kwestiach, jak to, że zabieg ten bardzo pocienia rogówkę oka, w związku z czym jest ona mniej odporna na jakiekolwiek urazy. 

Przeciwskazania do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku

Lista powodów, dla których lekarz może odradzić zabieg jest wiele. Może być to na przykład zbyt cieńka rogówka, stożek rogówki, przewlekłe stany zapalenia gałki ocznej, zespół suchego oka, choroby tkanki łącznej, choroby autoimmulogiczne, choroby serca, cukrzyca, reumatyzm, jak również zapalenie stawów. Jednak ostatecznie o możliwości skorzystania z zabiegu decyduje lekarz specjalista po dokładnym badaniu kwalifikacyjnym. Badanie takie, w przeciwieństwie do samego zabiegu trwa dość długo, ponieważ aż około trzech do czterech godzin. Aczkolwiek jest ono konieczne, aby podjąć właściwą decyzję o tym, czy jest możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu laserowego. Zabieg polega na tym, iż zmieniony zostaje kształ rogówki oka, tak, aby załamywane przez nią promienie padały na siatkówkę oka. 

Jak częste są powikłania?

Powikłania występuje mniej niż 1 procent wykonywanych zabiegów operacji oczu. Chodzi tutaj przede wszystkim o stany zapalne, jak również przymglenia rogówki. Jednakże są to zjawiska jak najbardziej do wyleczenia. W ramach naturalnego procesu gojenia się występuje z kolei dość często suchość oczu, bądź przejściowe wahania ostrości w widzeniu. To jak przebiegnie rekonwalestencja zależy w dużej mierze od pacjenta i od tego, czy będzie w stałym kontakcie ze swoim lekarzem, który zabieg przeprowadzał. W przypadku dużych, bądź skomplikowanych wad wzroku zdarzyć się może, iż korekcja okaże się niepełna. Warto wtedy przeprowadzić re-korekcję. W każdym razie należy podkreślić, iż laserowa korekcja wzroku jest bezpiecznym zabiegiem. Kluczowe jest jednak odpowiedzialne podjeście do sprawy. 

Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl