Przyczyny rozwoju łuszczycy i jej objawy

Mimo iż przyczyny rozwoju łuszczycy nie są do końca znane, można wskazać kilka istotnych czynników immunologicznych, które mogą mieć wpływ na jej zaistnienie. Są one w większości związane z niewłaściwym funkcjonowaniem układu odpornościowego w ludzkim organizmie. Łuszczycowe reakcje skórne są najczęściej wywołane przez: infekcje wirusowe (np. ospę wietrzną czy różyczkę), infekcje bakteryjne (m.in. anginę), drożdżaki, mechaniczne urazy skóry (różne zadrapania, oparzenia itp.), silny stres, bezsenność, nadużywanie alkoholu i nałogowe palenie papierosów, stosowanie niewłaściwych kosmetyków, brak należytej higieny oraz wstrząs psychiczny. Najbardziej rozpowszechniona jest łuszczyca zwykła, objawiająca się rozognionymi zmianami skórnymi pokrytymi łuską w kolorze srebrnobiałym. Drugą często spotykaną jest odmiana krostkowa, charakteryzująca się krostkami wypełnionymi ropą, które pojawiają się głównie na dłoniach i stopach. Ponadto mamy jeszcze do czynienia z łuszczycą uogólnioną (swędzące, obrzęknięte stany zapalne i łuszcząca się skóra na dużych powierzchniach ciała), stawową (przewlekłe zapalenia stawów, mogące prowadzić nawet do kalectwa) oraz paznokci (brązowe przebarwienia i zagłębienia poprzeczne na płytce).  

Kilka medycznych i naturalnych metod walki z łuszczycą

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie,jak walczyć z łuszczycą. Wszystko zależy bowiem od jej odmiany i przebiegu. Jedno jest pewne - leczenie tego schorzenia powinno się obywać pod okiem specjalisty dermatologa. Jeśli choroba przyjmuje łagodną formę, często wystarczy jedynie leczenie miejscowe, mające na celu pozbycie się tzw. łusek łuszczycowych, a także zniwelowanie procesu namnażania się komórek skóry. Służą do tego preparaty z kwasem salicylowym i mocznikiem w składzie oraz maści z węglem kamiennym, alantoliną, parafiną i cygnoliną. Z kolei w sytuacji, gdy omawiane schorzenie ma ciężki charakter, można spróbować leczyć je cyklosporyną, metotreksatem, retinoidami, fotochemioterapią (połączenie leków ze światłem) albo specjalnymi preparatami biologicznymi (dożylne iniekcje). Istnieją również inne, bardziej naturalne metody walki z łuszczycą. Zaliczamy do nich:

  • kąpiele siarkowe (w uzdrowiskach) oraz kąpiele w letniej wodzie z dodatkiem soli z Morza Martwego lub płatków owsianych (zmiękczają łuskę i niwelują zaczerwienienia)
  • smarowanie zmienionych chorobowo miejsc sokiem lub żelem z aloesu (łagodzi podrażnienia)
  • odpowiednia dieta - bogata w warzywa, owoce, ryby, orzechy, jaja oraz białe mięso (należy natomiast bezwzględnie unikać czerwonego mięsa, cukru, używek w postaci alkoholu czy papierosów, słodzonych napojów, ostrych przypraw i nabiału)
  • okłady z octu zmieszanego z wodą (proporcje: ćwierć szklanki octu i 3/4 szklanki wody)
  • spożywanie potraw z kurkumą (posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające)
  • okłady z rumianku, łopianu, wiesiołka, lnu i ostropestu plamistego 
Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl