Wygoda, komfort i dobry styl – czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe, bo o nim mowa, stanowi niezmiernie praktyczne rozwiązanie, które można wprowadzić w pojedynczych pomieszczeniach lub w całym domu. Daje przyjemne uczucie ciepła w łazience, gdy wychodzimy spod prysznica oraz sprawia, że całe wnętrza stają się bardziej przytulne. Równie istotną zaletą jest fakt, że dzięki niemu znika konieczność montowania kaloryferów – zyskujemy dodatkową przestrzeń w każdym pomieszczeniu, a całe wnętrza stają się bardziej ustawne.

Często podnoszoną wadą ogrzewania podłogowego jest jego stosunkowo wysoka cena. Choć instalacja ogrzewania podłogowego rzeczywiście nie należy do najtańszych, warto traktować ją jako swego rodzaju inwestycję na przyszłość. Badania podają bowiem, że używając jej, jesteśmy w stanie oszczędzić do 30% energii w stosunku do tradycyjnego systemu konwekcyjnego.

Trudne decyzje – na co zwracać uwagę, szukając idealnego ogrzewania podłogowego do domu?

Pierwszym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, jeśli rozważamy montaż ogrzewania podłogowego, jest prosta kwestia czysto techniczna. Należy sprawdzić wytrzymałość i nośność stropów w naszym domu. Na nich bowiem będzie leżał dodatkowy ciężar w postaci całej instalacji grzewczej. Muszą więc być w stanie go unieść.

Ponadto obejrzyjmy dokładnie, czy w pomieszczeniu nie ma przestrzeni, które mogłyby prowadzić do drastycznych strat cieplnych, na przykład nieszczelnych okien lub nieocieplonych ścian. Może warto zastanowić się nad doszczelnieniem ich w trakcie remontu. Znacząco ułatwi to pracę całego systemu w przyszłości, a nam przyniesie wymierne oszczędności w domowym budżecie.

Ogrzewanie podłogowe działa najefektywniej, gdy przestrzeń grzewcza, nie jest zasłonięta dużą ilością przedmiotów. Koniecznie trzeba zatem zweryfikować i ograniczyć do niezbędnego minimum ilość mebli i innych elementów wyposażenia – dywanów, szaf, szafek i foteli, które w znaczący sposób zmniejszają rozprzestrzenianie się ciepła.

Ważna jest również sama powierzchnia podłogi. Najlepiej zdecydować się na ceramiczne lub kamienne płytki. Są to materiały najlepiej przewodzące ciepło, a przy tym wykazujące się znaczną trwałością i odpornością na odkształcenia, spowodowane wysoką temperaturą.

Co wpływa na efektywność ogrzewania podłogowego?

Decyzja o instalacji ogrzewania podłogowego powinna być dokładnie przemyślana. Warto zainwestować w produkty lepszej klasy, co pozwoli na większą wydajność systemu. O czym jeszcze pamiętać? Przede wszystkim trzeba dokładnie przeliczyć powierzchnię, jaką ma dana instalacja ogrzewać. Jeśli będzie zbyt duża, instalacja nie poradzi sobie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Z kolei jeśli zainstalujemy ogrzewanie o zbyt dużej mocy, niepotrzebnie będziemy zużywać prąd.

Dobrze również znaleźć system z przejrzystym i łatwym w obsłudze regulatorem temperatury. Najbardziej optymalna i rekomendowana to około 20 stopni Celsjusza.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Istnieją dwa główne rodzaje ogrzewania podłogowego. Możemy się zdecydować na wariant elektryczny lub wodny.

Ogrzewanie elektryczne, składające się ze specjalnych mat lub folii, można kłaść w całym domu lub tylko w jego części. Ze względu na konstrukcję elementów grzewczych wystarczy położyć je bezpośrednio pod płytkami podłogowymi. Jest to fenomenalne i niezmiernie praktyczne rozwiązanie w sytuacji, gdy chcielibyśmy zainstalować ogrzewanie tylko w wybranych przestrzeniach domu, na przykład w łazience.

Z kolei ogrzewanie wodne wymaga nieco więcej zachodu. Składa się ono z systemu rur i urządzeń służących do podgrzewania oraz rozprowadzania wody w całym systemie. Najczęściej jest ono wykorzystywane, gdy ogrzewanie podłogowe ma się znaleźć w całym domu.

Szukasz praktycznych informacji na temat ciepła dla domu lub chciałbyś dostać idealne i skuteczne ogrzewanie, dopasowane do Twoich potrzeb? Sporo wiedzy oraz nowoczesnych rozwiązań znajdziesz na: https://econovli.pl, w którym pracują prawdziwi specjaliści i pasjonaci efektywnych, praktycznych i ekologicznych technologii, służących do zapewnienia ciepła dla każdego domu, biura i przestrzeni użytkowej. Bo w ogrzewaniu nie można stawiać na kompromisy – liczy się bezpieczeństwo, komfort i ekonomia.