To, co dotyka Kościół nie jest przypadkiem” – mówi Maciej Bodasiński, jeden z organizatorów. „Zło, które uderza w Kościół od zewnątrz i wylewa się z jego wnętrza jest skutkiem braku wiary. Obserwujemy dzisiaj, że coraz mniej katolików chodzi w niedzielę do kościoła, zwłaszcza młodych. Widzimy, że coraz mniej osób odnosi swoje życie do Boga, skupiając się głównie na sprawach materialnych. Dlatego jednym z najważniejszych celów >Polski pod Krzyżem< jest podjęcie wysiłku odzyskania wiary. Ci, którzy poświęcą ten dzień, by przybyć na górę Świętego Krzyża, będą prosić Pana Boga o łaskę wiary dla siebie i dla innych" – dodaje. Organizatorzy przypominają też wołanie, a właściwie krzyk, papieża Jana Pawła II, który podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1997 r. w Kielcach pytał Polaków, co zrobili ze swoją wiarą? „Jesteśmy przekonani, że odrzucając pomoc Boga skazujemy się na głęboką życiową porażkę. Dlatego chcemy przyprowadzić ludzi pod Krzyż Chrystusa, który jest początkiem chrześcijaństwa. Jezus nas zbawia na Krzyżu - tam razem z Nim umierają nasze grzechy i tam rodzi się Kościół. Chcemy jako wspólnota powiedzieć Bogu >tak<, tam gdzie znajdują się relikwie krzyża Chrystusa" – podkreślił Bodasiński.

 

Polska pod Krzyżem” to kolejne duchowe wydarzenie organizowanie przez ekipę z Fundacji Solo Dios Basta. W październiku 2016 r. odbyła się "Wielka Pokuta", czyli wielkie nabożeństwo Polaków na Jasnej Górze, podczas którego – jak mówią przedstawiciele fundacji – „uznaliśmy przed Bogiem, że jesteśmy ludźmi grzesznymi, słabymi, i że potrzebujemy Jego pomocy”. To wtedy na Jasnej Górze narodził się pomysł zorganizowania „Różańca do Granic”, żeby oddać Polskę i wszystkich Polaków opiece Matki Bożej, który doszedł do skutku w październiku 2017 r. A ponieważ Maryja prowadzi pod Krzyż, stąd kolejne zaproszenie – tym razem do wspólnej modlitwy w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

 

"Powstaje program, który ma przypominać o korzeniach wiary, ale w sposób bardzo nowoczesny. Modlitwa, spowiedź, Msza Św., konferencje, świadectwa, wszystko w oprawie pełnej światła, dźwięku i obrazu. Przygotowujemy scenariusz, który, jestem przekonany, będzie dla uczestników wielkim przeżyciem" - tłumaczy Maciej Bodasiński. 

 

Organizatorzy szykują się na przyjęcie 14 września, na górze Świętego Krzyża ponad 100 tys. osób. Szczegółowe informacje, wciąż aktualizowane, można znaleźć na stronie internetowej polskapodkrzyzem.pl.

 

Miejsce: Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia, woj. świętokrzyskie

 

Czas: 14 września 2019 r.