ŚRODA POPIELCOWA: Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz
Środą popielcową w Kościele rozpoczynamy Wielki Post. Potrwa on przez 40 najbliższych dni aż do poranka niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Popielec to jeden z tych dni w roku kiedy kościoły są pełne. Frekwencji na Mszach św. nie przeszkadza nawet to, że nie jest to dzień wolny od pracy czy też zajęć szkolnych.
Dniu rozpoczynającemu Wielki Post przyświeca obrzęd posypania głów popiołem jak również ścisły post jaki przestrzegamy tego dnia.
Kapłan posypując głowy wiernych popiołem mówi słowa: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz bądź też Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.
Obrzęd ten ma przypominać ludziom o kruchości życia ludzkiego i nieuchronnej śmierci. Tradycja ta jako znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II posypywanie głów popiołem uczynił obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Postanowiono tym samym, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.
W czasie Wielkiego Postu w kościołach śpiewane są pieśni mówiące o męce Pana Jezusa. Śpiew Alleluja zastępuje wezwanie Chwała Tobie Słowo Boże albo Chwała Tobie Królu Wieków. W czasie Mszy nie wykonuje się hymnu Chwała na wysokości Bogu.
W kolejne piątki Wielkiego Postu wierni uczestniczą w Drodze Krzyżowej zaś w niedziele rozważają Gorzkie żale.
Agata Bruchwald
Na zdjęciu: Posypanie popiołem w XIX-wiecznych Włoszech. Julian Fałat, Popielec, 1881, fot. Wikimedia Commons
Źródło: prawy.pl